Ubezpieczyciele i adwokaci do powodzian: Możecie liczyć na bezpłatną pomoc

Osoby dotknięte powodzią mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną oraz pomoc i ułatwienia ze strony ubezpieczycieli. Nie muszą więc korzystać z form płatnej pomocy kancelarii odszkodowawczych czy firm windykacyjnych – tłumaczą ubezpieczyciele i adwokaci.

Aktualizacja: 18.09.2024 11:53 Publikacja: 18.09.2024 11:37

Prace na wałach przeciwpowodziowych w Marcinkowicach pod Oławą, 18 bm.

Prace na wałach przeciwpowodziowych w Marcinkowicach pod Oławą, 18 bm.

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Na objętych powodzią częściach województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego zakłady ubezpieczeń wdrożyły uproszczony tryb likwidacji szkód, by osoby poszkodowane jak najszybciej mogły otrzymać świadczenia.

Priorytetowa obsługa szkód powodziowych

- Sytuacja na terenach objętych powodzią jest dynamiczna i trudno obecnie oszacować możliwą skalę zniszczeń. Zakłady ubezpieczeń na bieżąco monitorują wydarzenia i wdrażają kolejne ułatwienia dla swoich klientów dotkniętych tragedią – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Ubezpieczyciele traktują szkody powodziowe priorytetowo. Do likwidacji szkód wymagają mniej dokumentów, skróciły czas postępowania, zautomatyzowały obsługę wielu roszczeń, aby jak najszybciej pomóc poszkodowanym. Umożliwiają zgłaszanie szkód telefonicznie oraz przez specjalne formularze online. Oferują też dodatkowo samolikwidację mniejszych szkód z szybkimi wypłatami odszkodowań. Część zakładów wypłaca zaliczki na pierwsze wydatki związane z usuwaniem skutków powodzi.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Powodzianie kredytobiorcy otrzymają pomoc w spłacie kredytów

Wielu ubezpieczycieli wydłużyło godziny pracy infolinii i zespołów obsługujących szkody. Część skierowało już mobilne zespoły rzeczoznawców na tereny dotknięte powodzią. Niektórzy wykorzystują ponadto drony do szybkiej oceny szkód w trudno dostępnych miejscach. U wszystkich ubezpieczycieli podstawnym dokumentem są zdjęcia robione przez poszkodowanych.

- Uczulamy, że w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, warto od razu kontaktować się przede wszystkim z ubezpieczycielem i dopytać, np. jakie zdjęcia zrobić, jakie dokumenty wysłać. Jeśli po wysłaniu dokumentów, okaże się, że coś pominęliśmy, nie ma problemu, by dokumentację uzupełnić. Ubezpieczyciel też może sam się do nas o to zwrócić. Pracownicy zakładów pomagają w skompletowaniu dokumentacji i wspierają klientów na każdym etapie likwidacji szkody – mówi Jan Grzegorz Prądzyński.

Wiele zakładów wysyła już od soboty swoim klientom sms-y z podpowiedziami, jak zgłaszać szkodę. Wszyscy ubezpieczyciele majątkowi, którzy ubezpieczają domy i mieszkania, umieścili na swoich stronach i w kanałach social mediowych informacje dotyczące zgłaszania szkód.

Podpowiadają, że aby jak najszybciej uzyskać odszkodowanie i zminimalizować straty, należy zrobić  zdjęcia – ogólne oraz szczegółowe uszkodzonych przedmiotów. W miarę możliwości, należy też zgromadzić uszkodzone mienie w widocznym miejscu, aby osoba dokonująca oględzin fotografii, mogła je łatwo ująć w spisie szkody. Kolejny krok to zgłoszenie szkody i postępowania według wskazówek ubezpieczyciela. Ubezpieczyciele radzą też zabezpieczenie mienia, tak by ograniczać wielkość szkód. - Jeśli w tym celu musisz dokonać drobnych napraw, zrób to i zbieraj wszystkie rachunki, przedstawisz je ubezpieczycielowi - podpowiadają.

Bezpłatna pomoc adwokacka dla powodzian

Na stan klęski żywiołowej zareagowała też Naczelna Rada Adwokacka. Adwokat Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej poinformował, że już od godzin porannych 15 września 2024 r. jest w stałym kontakcie z dziekanami izb adwokackich w Opolu - adw. Łukaszem Wójcikiem, w Bielsku-Białej - adw. Krzysztofem Stecem i w Wałbrzychu - adw. Jerzym Lachowiczem. Adwokatura na terenie objętym powodzią zorganizowała pomoc prawną pro bono dla poszkodowanych klęską żywiołową.

Czytaj więcej

Rusza pomoc dla poszkodowanych powodzią. Miliard od rządu, zbiórki w całym kraju

- Ważne jest, aby dotrzeć do poszkodowanych z rzetelną informacją prawną. Okręgowe Rady Adwokackie w Opolu i we Wrocławiu prowadzą listy adwokatów, którzy udzielają pomocy prawnej pro bono. Listy są dostępne w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych tych rad adwokackich – mówi Przemysław Rosati. - Ważne jest, aby poszkodowani zwracali uwagę, czy osoba, która oferuje pomoc prawną, nie jest tzw. kancelarią odszkodowawczą. Aby to sprawdzić, wystarczy poprosić o okazanie legitymacji adwokackiej lub wpisać nazwisko na stronie www.rejestradwokatow.pl. Jeżeli osoba ta widnieje w tym rejestrze to oznacza, że jest adwokatem i stanowi to gwarancję udzielenia profesjonalnej, rzetelnej i fachowej pomocy prawnej. To gwarantuje bezpieczeństwo prawne. Przestrzegam przed tzw. kancelariami odszkodowawczymi, które podczas takich zdarzeń jak powódź, wykorzystując trudną sytuację poszkodowanych, mogą docierać do nich przez swoich akwizytorów, oferując nieuczciwe umowy przewidujące wysokie wynagrodzenie za pomoc prawną. Na obecnym etapie adwokaci pomogą m. in. w wypełnieniu niezbędnych dokumentów, aby uzyskać odszkodowanie lub wsparcie ze strony państwa, a także doradzą w tej trudnej sytuacji – przekonuje szef Naczelnej Rady Adwokackiej.

Rada poinformowała też, że pomoc prawna koordynowana będzie w ramach Fundacji Adwokatury Opolskiej. Dla osób, które potrzebują pomocy uruchomiony został tu numer telefonu – 785 320 067 oraz adres e-mail: wsparcie@opolskie.pl. We Wrocławiu pomoc prawną koordynowana będzie zaś przez Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej adw. Sławomira Krzesia (tel. 603 999 810) oraz adwokata Jacka Wałęckiego (601 751 666), Wicedziekana Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu. Można też pisać na adres e-mail: rada@ora.wroc.pl.

Na objętych powodzią częściach województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego zakłady ubezpieczeń wdrożyły uproszczony tryb likwidacji szkód, by osoby poszkodowane jak najszybciej mogły otrzymać świadczenia.

Priorytetowa obsługa szkód powodziowych

Pozostało 96% artykułu
Ubezpieczenia
Solidne wyniki PZU mimo powodzi. Niebawem nowa strategia
Ubezpieczenia
Mało chętnych na Europejską Emeryturę
Ubezpieczenia
Jazda bez OC to więcej niż lekkomyślność
Ubezpieczenia
Gdzie dobrze ubezpieczysz mieszkanie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni