Czytaj więcej
Na Odrze doszło do katastrofy ekologicznej. Z rzeki wyławiane są tony śniętych ryb.
Od drugiej połowy lipca wędkarze zaczęli wyławiać z Odry śnięte ryby. Pracownicy Wód Polskich mieli dostać pierwsze informacje o martwych rybach w Odrze, w rejonie śluzy w Oławie, pod koniec ubiegłego miesiąca. Jak podał niemiecki portal RBB24, pracownicy państwowego niemieckiego laboratorium stwierdzili wysoki poziom rtęci w próbkach pobranej z Odry wody. Wartości miały być tak wysokie, że test trzeba było powtórzyć. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca powiedział w piątek, że doniesienia o rtęci są "na chwilę obecną" prasowe. - Nie mam potwierdzonej informacji na temat tej rtęci - oświadczył.
Czy za skażenie Odry może odpowiadać rtęć? - Tak, oczywiście, ponieważ rtęć, która jest bardzo toksycznym związkiem, zabija życie w wodzie. To, co widzimy, te padnięte ryby, ale nie tylko, bo inne zwierzęta, niekoniecznie wodne - mamy już zdjęcia z Niemiec padniętych owiec, ptaków - to wszystko może wskazywać na rtęć - powiedziała w Polsat News dr Alicja Pawelec z Zakładu Hydrobiologii Uniwersytetu Warszawskiego i fundacji WWF Polska. - Potrzebne są konkretne badania. Niestety, jak na razie nie słyszymy, żeby strona polska przeprowadzała badania w kierunku obecności rtęci w Odrze - dodała.
Czytaj więcej
- Kanały komunikacji między stroną polską a niemiecką nie zadziałały w tej sprawie - mówi o katastrofie ekologicznej na Odrze minister środowiska Brandenburgii, Axel Vogel.
Dr Pawelec oceniła, że ludzie są zbyt mało uświadamiani w związku z sytuacją nad Odrą i wciąż kąpią się w tej rzece, a wędkarze łowią w niej ryby. - Zagrożenie rtęcią jest bardzo poważne. Rtęć przenika do wód podziemnych, co może oznaczać, że nawet nie trzeba mieć kontaktu z Odrą, żeby zatruć się rtęcią, a rtęć prowadzi do śmierci - mówiła.