Powódź "wynikiem kryzysu klimatycznego". Aktywiści proponują rozwiązanie: "superfundusz"

Dominika Lasota z Inicjatywy Wschód przedstawiła propozycję powołania "superfunduszu klimatycznego", który miałby służyć radzeniu sobie ze skutkami kataklizmów, spowodowanych zmianami klimatycznymi. - Niech winowajcy zapłacą za te szkody - mówiła.

Ważny komunikat w sprawie popularnej trasy na Morskie Oko. Turystów czekają utrudnienia

Turyści, którzy w najbliższych dniach wybierają się nad Morskie Oko w Tatrach, powinni przygotować się na utrudnienia. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, na popularnej trasie planowany jest remont.

Złote algi zostały zatrzymane. Tylko chwilowo?

Udało się zneutralizować zabójczą toksynę w dopływie Odry. Ekolodzy studzą zapał minister klimatu, twierdząc, że całej rzeki nie da się zalać perhydrolem.

Czy ten związek chemiczny ochroni nas przed złotą algą i wymieraniem ryb? Eksperyment

Na rzece Kłodnica, która wpływa do Odry, rozpoczęto eksperyment, który ma zatrzymać zakwit „złotej algi”. W ciągu kilku ostatnich dni na jeziorze Dzierżno Duże na Śląsku padło z tego powodu ponad 12 ton ryb.

Odra znów skażona, a system monitoringu nie działa. Czeka nas powtórka katastrofy?

Ćwierć miliarda złotych na system pomiaru Odry, który nie powstał, decyzję polityczną ówczesnych ministrów klimatu i rolnictwa – oceni teraz prokuratura.

Przemysław Urbańczyk: Zrównoważony rozwój to szkodliwa iluzja, czas zrezygnować z postępu

Nieuchronnie negatywne dla środowiska przyrodniczego koszty naszych dotychczasowych sukcesów powinny sprowokować samokrytyczną refleksję. Może zamiast zażarcie konkurować o „coraz więcej”, powinniśmy przyjąć skromną postawę „coraz rozsądniej”?

Rower lekiem na miejską billboardozę? Co drugi Polak jest na „tak”

56% Polek i Polaków przyznaje, że reklamy na miejskich rowerach publicznych są dobrym sposobem na ograniczenie tradycyjnych reklam, które często „zaśmiecają” przestrzeń publiczną – wynika z 6. edycji badania EKObarometr, realizowanego przez instytut badawczy SW Research, we współpracy z Nextbike Polska. Jednocześnie 44% z nas jest zdania, że taka reklama może być o wiele bardziej skuteczna przy promocji ekologicznych produktów i usług.

Sondaż: Ostra ocena Zielonego Ładu i poparcie dla walki ze zmianami klimatu

W piątek 10 maja planowany jest marsz przeciwko Zielonemu Ładowi organizowany przez Solidarność. Mają się na nim pojawić politycy PiS, a związek zapowiada wniosek o referendum w tej sprawie. Jak Zielony Ład oceniają Polacy?

"Nieprawidłowości sięgające 100 milionów złotych". Wyniki audytu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

- Przede wszystkim troska i walka o tę przyrodę. Poprzednia władza gdzie się dało starała się tę przyrodę wyprzeć na margines. Gdzie się dało to wyciągnąć pieniądze - mówił Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska, z Polski 2050, pytany o zmianę w zarządzaniu, jaka dokonała się po zmianie władzy w rozmowie Michałem Kolanką.

Jacek Pałkiewicz na Dzień Ziemi: Pół wieku ekologicznych złudzeń

Można odnieść wrażenie, że szczytna inicjatywa Dnia Ziemi ograniczyła się tylko do dobrych intencji. Ale nie poddawajmy się. W tym symbolicznym dniu każdy powinien wykonać jakiś mały ekologiczny gest.

Zniszczone pasieki. Akt wandalizmu na terenie muzeum w Wilanowie

Na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie została zniszczona pasieka. "Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin. Trzech z nich już nie ma. Stan pozostałych będziemy dopiero badać" — poinformowało muzeum.

Odra znów skażona? We wpadającym do niej Kanale Gliwickim ujawniono śnięte ryby

Rząd rząd robi audyt budowy monitoringu Odry. Tymczasem w śluzie Kanału Gliwickiego w połowie lutego pojawiły się śnięte ryby. Od tego miejsca dwa lata temu zaczęła się katastrofa ekologiczna.

Aktywistki klimatyczne zakłóciły koncert w Filharmonii Narodowej. "Nasz świat płonie"

Podczas niedzielnego koncertu jubileuszowego Antoniego Wita na estradę Filharmonii Narodowej wdarły się dwie kobiety z transparentem, wykrzykując postulaty o ochronie klimatu

Czy sztuczna inteligencja uratuje za nas morza i oceany?

Morza i oceany zajmują aż 70% powierzchni Ziemi. Wytwarzają 50% dostępnego tlenu, dostarczają nam pożywienia, regulują klimat, wpływają na pogodę i są silnie powiązane ze światową gospodarką. Stanowią dom dla niezliczonych gatunków – od najmniejszych mikroorganizmów po największe ssaki żyjące na naszej planecie. Postępująca degradacja i utrata bioróżnorodności wymaga innowacyjnego podejścia do badań i ochrony środowiska. Nowe możliwości w tej dziedzinie przyniosły naukowcom rewolucyjne osiągnięcia w obszarze sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence, AI).

Arbuz dla hipopotama, majonez dla niedźwiedzi. Przysmaki w ogrodzie zoologicznym

Małpy nie jedzą codziennie bananów, a niedźwiedzie miód, majonez i orzechy dostają tylko od święta – z okazji tłustego czwartku wrocławskie zoo opowiedziało o żywieniu swoich podopiecznych.

Rok 2023 będzie najgorętszym rokiem w historii pomiarów? Wrzesień był rekordowy

2023 rok może być najgorętszym w historii - wynika z danych europejskiej służby monitorowania zmian klimatycznych Copernicus Climate Change Service (C3S).

Martwe delfiny w wodach dopływu Amazonki. "Gotują się" w jeziorze?

120 martwych delfinów rzecznych, występujących w słodkich wodach Amazonki, znaleziono w dopływie Amazonki w ciągu ostatniego tygodnia. Eksperci wskazują na prawdopodobną przyczynę wymierania tych zagrożonych wyginięciem delfinów.

Naukowcy: Ziemia przestaje być miejscem przyjaznym dla ludzi

Klimat Ziemi, bioróżnorodność, poziom zanieczyszczenia ziemi, wody pitnej, żywności i obecność "nowych" związków chemicznych - to obszary w których, zdaniem naukowców, przekroczone zostały granice, jeśli chodzi o warunki bezpiecznego funkcjonowania ludzkości na Ziemi.