Ważny komunikat w sprawie popularnej trasy na Morskie Oko. Turystów czekają utrudnienia

Turyści, którzy w najbliższych dniach wybierają się nad Morskie Oko w Tatrach, powinni przygotować się na utrudnienia. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, na popularnej trasie planowany jest remont.

Publikacja: 06.09.2024 13:15

Remont nawierzchni na drodze do Morskiego Oka

Remont nawierzchni na drodze do Morskiego Oka

Foto: PAP/Grzegorz Momot

Amatorom Tatr warto polecić obowiązkowe śledzenie komunikatów Tatrzańskiego Parku Narodowego. Te dotyczą nie tylko pogodowych ostrzeżeń, ale również utrudnień komunikacyjnych. W najbliższych dniach planowany jest remont popularnej trasy na Morskie Oko.

Remont drogi na Morskie Oko. Harmonogram prac

Jak podaje TPN, pierwsze prace zaczną się już dziś, 6 września. W piątek planowany jest remont odcinka ok. 1 km drogi w okolicy leśniczówki Wanta. Turyści wybierający trasę pieszą na Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej będą mogli poruszać się wyłącznie „skrótami” na szlaku. Warto również pamiętać, że w piątek 6 września na trasie zostanie wstrzymany ruch kołowy – niemożliwy będzie przejazd fasiągiem na Morskie Oko. Ruch pieszy i kołowy zostanie przywrócony w sobotę 7 września i w niedzielę 8 września.

Prace remontowe na trasie będą kontynuowane w dniach 9 i 10 września, czyli w poniedziałek i we wtorek. Jak wyjaśnia TPN, droga do Morskiego Oka na trasie od Wodogrzmotów Mickiewicza do Włosienicy (w obie strony) zostanie w te dni zamknięta dla ruchu pieszego i kołowego. Turyści planujący górskie wspinaczki mogą korzystać w tym czasie z alternatywnych tras:

  • dojście do Morskiego Oka będzie możliwe od Doliny Pięciu Stawów (przez Świstówkę Roztocką oraz przez Szpiglasową Przełęcz),
  • z Palenicy Białczańskiej będzie można wejść na szlak do Roztoki oraz na szlak do Doliny Pięciu Stawów.

Podczas trwania remontu wszystkie parkingi TPN będą dostępne.

Czytaj więcej

Co z końmi na szlaku do Morskiego Oka? Rząd przedstawił ustalenia

Remont trasy do Morskiego Oka. Kiedy zostanie przywrócony ruch?

Jak wyjaśnia TPN, dalsze prace remontowe będą prowadzone od środy 11 września aż do odwołania. W tym dniu planowane jest przywrócenie ruchu pieszego i kołowego. W komunikacie podkreślono jednak, że na harmonogram prac – i ewentualne opóźnienia lub zmiany dostępu do trasy – może wpłynąć pogoda.

O remoncie informuje również Starostwo Powiatowe w Zakopanem, przestrzegając, że w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych harmonogram prac może zostać przesunięty o kilka dni. Na remontowanym odcinku popularnej, turystycznej trasy na Morskie Oko zostanie odnowiona nawierzchnia, a pobocza uzupełnione kruszywem. Starostwo Powiatowe podkreśla jednocześnie w komunikacie, że pozostałe prace będą wykonywane przy połówkowym zamknięciu krótkich odcinków drogi i będą powodować utrudnienia „w nieznacznym stopniu”.

Nowe prace remontowe w rejonie TPN

Wymiana nawierzchni na odcinku trasy do Morskiego Oka to jedna z wielu prac wykonywanych w ostatnim czasie w rejonie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W najnowszych komunikatach informowano m.in. o wymianie od 4 września mostu na potoku Roztoka – na wysokości ok. 500 metrów powyżej Wodogrzmotów Mickiewicza. Jak podaje TPN, wymiana tego elementu nie wymagała zamknięcia szlaku. Turyści mogą przechodzić starym mostem, a zakończenie prac zostanie potwierdzone oddzielnym komunikatem. 2 września rozpoczął się z kolei remont żółtego szlaku turystycznego do Doliny Białego. W tym wypadku prace odbywają się wyłącznie na wybranych odcinkach szlaku. Przejście trasą jest cały czas możliwe, a sam remont potrwa ok. 20 dni.

Amatorom Tatr warto polecić obowiązkowe śledzenie komunikatów Tatrzańskiego Parku Narodowego. Te dotyczą nie tylko pogodowych ostrzeżeń, ale również utrudnień komunikacyjnych. W najbliższych dniach planowany jest remont popularnej trasy na Morskie Oko.

Remont drogi na Morskie Oko. Harmonogram prac

Pozostało 92% artykułu
Ekologia
Powódź "wynikiem kryzysu klimatycznego". Aktywiści proponują rozwiązanie: "superfundusz"
Ekologia
Złote algi zostały zatrzymane. Tylko chwilowo?
Ekologia
Czy ten związek chemiczny ochroni nas przed złotą algą i wymieraniem ryb? Eksperyment
Ekologia
Odra znów skażona, a system monitoringu nie działa. Czeka nas powtórka katastrofy?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ekologia
Przemysław Urbańczyk: Zrównoważony rozwój to szkodliwa iluzja, czas zrezygnować z postępu