Eksperci podkreślają, że wiadomość o gorszej jakości powietrza jest bardzo zła głównie ze względu na to, że z kilku badań przeprowadzonych na całym świecie wynika, że ma to ścisły związek z wyższą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem oraz zgonów z powodu COVID-19.
Badanie Uniwersytetu Harvarda pokazuje, że zaledwie jeden mikrogram na metr sześcienny niebezpiecznych drobnych zanieczyszczeń w powietrzu związany jest z 8 proc. wzrostem śmiertelności na COVID-19. Z badania przeprowadzonego przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu w Cambridge wynika natomiast, że istnieje związek między długotrwałym narażeniem na zanieczyszczone powietrze, a tym w jaki sposób przechodzi się zakażenie koronawirusem. - Takie zanieczyszczenia mogą również powodować uporczywą reakcję zapalną i zwiększać ryzyko infekcji wirusami atakującymi drogi oddechowe - powiedział w rozmowie z BBC Marco Travaglio, jeden ze współautorów badania.
Poziom zanieczyszczenia powietrza w Delhi był w ostatnich tygodniach 12 razy wyższy, niż bezpieczne normy wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Gwałtowna zmiana jakości powietrza mogła być szokująca dla mieszkańców, którzy przez większą część roku cieszyli się większym komfortem oddychania niż zazwyczaj. Miało to związek z pandemią koronawirusa i lockdownem, który spowodował blokadę ??przemysłu i znacznie zmniejszył ruch uliczny.
W Indiach nie przeprowadzono dotąd badań oceniających wpływ zanieczyszczenia powietrza na infekcję COVID-19, ale lekarze i epidemiolodzy od dawna ostrzegają, że znacznie może to utrudnić walkę Indii z wirusem. W kraju tym od wybuchu pandemii wykryto łącznie 7 597 063 przypadki zakażenia. Z powodu COVID-19 zmarło natomiast 115 197 osób. Eksperci twierdzą, że pogorszenie jakości powietrza prawdopodobnie znacznie zwiększy te liczby.
W najtrudniejszej sytuacji może znaleźć się Delhi, które już teraz jest jednym z miast najbardziej dotkniętych pandemią. Jego mieszkańcy od lat są narażeni na niebezpieczny poziom zanieczyszczenia powietrza. - Sytuacja w Delhi może stać się naprawdę poważna tej zimy - powiedziała BBC dr Francesca Dominici, profesor biostatystyki na Uniwersytecie Harvarda. - Powietrze jest szczególnie złe zimą, od listopada do lutego - dodała.