Kiedy nowi dowódcy polskiej armii?

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na razie nie planuje podejmować decyzji dotyczących obsady stanowiska Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Publikacja: 19.01.2024 18:27

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: MON

Od połowy października 2023 r. tymczasowo pełniącym obowiązki Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych jest generał broni Marek Sokołowski. Podobną funkcję w dowództwie WOT pełni generał brygady Krzysztof Stańczyk.

Tymczasowe powołania po odejściu dwóch generałów

Pełnią obowiązki po tym, gdy w pierwszej połowie października ze stanowisk odeszli generałowie Rajmund Andrzejczak, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny. Doszło wtedy do roszad na najwyższych stanowiskach dowódczych i dowódca generalny gen. Wiesław Kukuła został powołany na stanowisko Szefa SG WP, a ówczesny dowódca WOT na dowódcę operacyjnego.

Czytaj więcej

Szef SG: Wszystko wskazuje, że rakieta rosyjska wtargnęła w polską przestrzeń powietrzną

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zaraz po wyborach parlamentarnych ogłosił, że prezydent postanowił wstrzymać się w sprawie mianowania nowego dowódcy generalnego oraz dowódcy WOT. – Intencją prezydenta jest podjęcie tych decyzji wtedy, gdy znany będzie kształt kierownictwa MON w nowej kadencji parlamentu – przekazał wówczas szef BBN Jacek Siewiera.

Kosiniak-Kamysz: Dobrze układa się współpraca z dowódcami

Czy zatem minister Władysław Kosiniak-Kamysz powoła nowych dowódców? „Jak informował wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz współpraca z osobami pełniącymi obowiązki dowódców układa się dobrze. To decyzje, które muszą być podjęte z rozwagą i w porozumieniu z Prezydentem RP, to kwestia najbliższych tygodni” – odpowiedziało „Rzeczpospolitej” ministerstwo obrony.

Czytaj więcej

Kosiniak-Kamysz: Pierwsze wnioski z audytu w MON przedstawimy do końca stycznia

W połowie tygodnia wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz pytany był o to w programie „Rzecz o Polityce”. – Mam zaszczyt pełnić niezwykle odpowiedzialną funkcję, ale mam też zaszczyt współpracować z żołnierzami Wojska Polskiego – szefami i dowódcami, ale też tymi, którzy wstępują do wojska. Każdy żołnierz Wojska Polskiego zasługuje na szacunek. Dobrze oceniam współpracę ze Sztabem Generalnym i z tymi, którzy pełnią obowiązki dowódców – powiedział wtedy wicepremier.

Prezydent liczy, że Sejm przyjmie ustawę strategiczną

Warto przypomnieć, że wstrzymanie się z podjęciem decyzji przez prezydenta RP i ominięcie w tym zakresie ówczesnego ministra Mariusza Błaszczaka z PiS wynikało po części z tego, że ośrodek prezydencki liczy na to, że nowa koalicja rządowa przychylnie spojrzy na złożony do Sejmu prezydencki projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Trafił on do Sejmu latem, ale nie zajął się nim nawet PiS. Teraz jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie konsultowany jest z MON nowy projekt, który niebawem trafi do Sejmu.

Zakłada on wprowadzenie nowych stanów gotowości obronnej państwa, szybciej mają zapadać decyzje dotyczące użycia wojska, proponuje też zmiany w ustawie o obronie Ojczyzny, które pozwalają żołnierzom na użycie broni w czasie pokoju.

Wprowadza też zmiany systemu dowodzenia armią. Likwiduje Dowództwo Operacyjne i Dowództwo Generalne, a w to miejsce tworzy Dowództwo Sił Połączonych, któremu mają podlegać: dowódca Wojsk Lądowych, dowódca Sił Powietrznych, dowódca Marynarki Wojennej oraz dowódca WOT. To oznacza, że formacja ta wyjdzie spod kurateli szefa MON, któremu teraz podlega, a dowódcę tej formacji będzie mianował prezydent RP. Kadencje likwidowanych dowództw upłyną w sześć miesięcy po wejściu w życie ustawy. W czasie pokoju, szefowi MON mają podlegać tylko: dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych oraz dowódca Komponentu Wojsk Medycznych. Z kolei Szefowi Sztabu Generalnego WP: dowódca Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych i szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. W okresie stanu wojennego lub w czasie wojny całe wojsko będzie podlegało naczelnemu dowódcy Sił Zbrojnych.

Prezydenccy urzędnicy przekonują, że zmiany te wynikają z doświadczeń ćwiczeń przeprowadzonych w styczniu 2023 r., a także „Zima-17” i „Zima-21”.

Od połowy października 2023 r. tymczasowo pełniącym obowiązki Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych jest generał broni Marek Sokołowski. Podobną funkcję w dowództwie WOT pełni generał brygady Krzysztof Stańczyk.

Tymczasowe powołania po odejściu dwóch generałów

Pozostało 94% artykułu
Wojsko
Plan Sztabu Generalnego: Aktywna rezerwa będzie atrakcyjniejsza
analizy
Marek Kozubal: Rosja nie odpuści sobie Bałtyku. Co nam grozi?
Wojsko
Amunicja cenniejsza od złota. Wojna na Ukrainie brutalnie pokazuje potrzeby polskiej armii
Wojsko
Gen. Maciej Klisz: Jesteśmy na kursie kolizyjnym
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Wojsko
Wojsko ma nadmiar chętnych, poprawi jednak jakość szkolenia