Pod koniec 2023 roku konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej zawarło z Agencją Uzbrojenia MON umowę na wyprodukowanie i dostawy ok. 300 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej najbardziej popularnego kalibru 155 mm. Wartość transakcji sięga 11 mld zł. Ma ona trafić do wojska w latach 2024–2029. Kontrakt wynegocjowany przez poprzedni rząd zatwierdziła nowa koalicja. To znak, że strategiczne plany zbrojeniowe na rzecz wzmocnienia armii będą kontynuowane.
Przedsięwzięcie zrealizowane jest w ramach rządowego programu Narodowej Rezerwy Amunicyjnej. Nie bez znaczenia jest to, że do zwiększenia produkcji amunicji namawiała nas Komisja Europejska. To jest konsekwencją wojny na Ukrainie, która brutalnie zweryfikowała potrzeby w tym zakresie. Warto dodać, że ok. 70 proc. strat obydwu stron powstaje w wyniku ognia artyleryjskiego.
Czytaj więcej
Odtworzyliśmy jak reagowało wojsko oraz instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa w trakcie incydentu z rosyjską rakietą manewrującą, która naruszyła polską przestrzeń powietrzną. Wiemy co nie zadziałało.
Ile amunicji ma Rosja i Ukraina
O tym jaka jest skala wykorzystania takiej amunicji świadczą cząstkowe dane podawane przez Ukrainę, szacunki analityków oraz wywiadu na temat zużycia jej przez Rosję. Według ukraińskiego Sztabu Generalnego Rosja wystrzeliwała w 2022 r. przeciętnie ok. 40 000 sztuk amunicji dziennie. Tymczasem Ukraina tylko 4 000 nabojów.
Analitycy szacują, że Ukraina przystąpiła do rosyjskiego ataku w 2022 r. z zapasem amunicji wystarczającym na dwa miesiące intensywnych działań wojennych. Reszta pochodziła z zapasów lub była kupowana na wolnym rynku, a także z dostaw od krajów, które ją wspierają. W pewnym momencie Ukraina zaapelowała do UE o wysyłanie do Kijowa 250 000 pocisków artyleryjskich miesięcznie, aby złagodzić krytyczne niedobory. Ówczesny szef ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przedstawił wyliczenie na bazie którego armia ukraińska powinna móc swobodnie dysponować 594 000 sztukami miesięcznie, natomiast minimalne zapotrzebowanie to „co najmniej 356 400 pocisków miesięcznie”.