Jak podaje agencja prasowa Reutera, wydana w czwartek opinia jest następstwem szeregu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE w ostatnich latach, w których około dziesięciu krajów UE, w tym Francja, Polska, Włochy czy Rumunia, uznano za winnych nielegalnego zanieczyszczenia powietrza.
Czytaj więcej
Polska złamała unijne przepisy o normach czystości powietrza - uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. Wyrok otwiera Komisji Europejskiej drogę do nałożenia na nasz kraj nawet kilku miliardów złotych kary.
- Rzecznik generalna Juliane Kokott jest zdania, że naruszenie wartości granicznych ochrony jakości powietrza na mocy prawa UE może skutkować prawem do odszkodowania od państwa – poinformował TSUE.
Kokott zaznaczyła przy tym, że każda osoba ubiegająca się o odszkodowanie będzie musiała udowodnić, że uszczerbek na jej zdrowiu został bezpośrednio spowodowany przez zanieczyszczenie powietrza.
Opinie rzeczników generalnych nie są wiążące, ale TSUE zazwyczaj zgadza się z nimi w swoich orzeczeniach. Wyrok jest spodziewany w ciągu kilku najbliższych miesięcy.