We wtorek Rada Ministrów wydała rozporządzenie (DzU poz. 371), które uruchamia pomoc udzielaną na podstawie specustawy z 2011 r. o usuwaniu skutków powodzi. Zasięg terytorialny obowiązywania tej pomocy jest taki sam jak obszar obowiązywania stanie klęski żywiołowej. Oznacza to, że jeśli ten ostatni będzie powiększany (a we wtorek rząd dodał do niego siedem kolejnych powiatów), to zwiększy się też zakres terytorialny udzielanej pomocy.
Czytaj więcej
Pracownicy z terenów objętych stanem klęski żywiołowej mają m.in. prawo do wynagrodzenie za 10 dni nieobecności. Ale rozwiązania pomocowe obejmują też przedsiębiorców i mieszkańców tych terenów.
Powódź 2024 i jej następstwa. Odszkodowanie? Państwo pokryje koszty płac
W ramach rządowego wsparcia przedsiębiorcy, którzy mimo zniszczenia ich firmowego majątku chcą dalej działać i nie zwolnią pracowników, mogą liczyć na to, że państwo wypłaci im świadczenia na pokrycie płac i składek ZUS do wysokości podwójnego minimalnego wynagrodzenia. Takie świadczenia będą wypłacane przez rok i będą zwolnione od podatku dochodowego.
Powiaty, w których obowiązuje stan klęski żywiołowej
Pracodawca, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności lub istotnie ograniczył jej prowadzenie i nie ma środków na wypłatę wynagrodzeń pracownikom, będzie mógł złożyć do marszałka swojego województwa wniosek o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pożyczka ta może być przeznaczona na wypłatę świadczeń pracownikom, którzy skorzystają z prawa do usprawiedliwionej nieobecności w pracy wywołanej powodzią.