Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Po długich walkach Rosjanom udało się obejść Bachmut od zachodu.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.
Gierasimow: Nowy plan rosyjskiej armii uwzględnia rozszerzenie NATO
W rozmowie z moskiewskim portalem informacyjnym "Argumenty i Fakty" Gierasimow powiedział, że plan zmian w armii został zatwierdzony przez prezydenta Władimira Putina.
Czytaj więcej
Nowy plan Rosji dotyczący zmian w siłach zbrojnych kraju uwzględnia możliwość rozszerzenia NATO i wykorzystania Ukrainy przeciwko Rosji – powiedział szef sztabu generalnego rosyjskiej armii Walerij Gierasimow.
Ukraina skonfiskowała aktywa rosyjskiego miliardera Michaiła Szelkowa
Taką decyzję podjął dziś Najwyższy Sąd Antykorupcyjny Ukrainy na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości.
Michaił Szelkow zajmuje 59 miejsce na liście rosyjskiego Forbesa, jego majątek szacuje się na 1,5 miliarda dolarów. Jest głównym beneficjentem i zastępcą przewodniczącego rady dyrektorów VSMPO-Avisma. To jeden z największych na świecie dostawców tytanu, który jest potrzebny w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Szelkow, według Transparency International, kierował także działem inwestycyjnym państwowej firmy Rostec, która kontroluje kontrahentów wojskowych w Rosji. Szelkowzostał objęty ukraińskimi sankcjami w zeszłym roku.
Sąd zdecydował o konfiskacie mieszkań Szelkowa w Odessie i Nikopolu, pięciu samochodów, magazynu, nieujawnionej kwoty pieniędzy na rachunkach bankowych i 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym przedsiębiorstwa VSMPO TITAN Ukraina.
Rosjanie zaczynają natarcia także na innych odcinkach frontu
Po ponad pół roku walk Bachmut stał się już symbolem uporu obrońców dla całej Ukrainy i nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie wrażenie na społeczeństwie wywołałby jego ewentualny upadek. Sytuację na froncie analizuje Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Wraz z nowym dowództwem najezdnicza armia zaczęła odnosić sukcesy w dwóch miejscach frontu. Na razie niewielkie.
Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie Sean Penn zaprezentuje film o Zełenskim
Podczas festiwalu, który odbędzie się w dniach 16-26 lutego, światową premierę będzie miał dokument "Superpower" (ang. supermoc) o prezydencie Ukrainy.
Dokument, zapowiadany jako „kronika projektu filmowego, który rzeczywistość zmusiła do zmiany w coś mniej kontrolowanego, ale bardziej znaczącego”, zostanie pokazany poza konkursem.
Penn był w Kijowie, aby nakręcić film dokumentalny pod koniec lutego 2022 roku, kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja.
Zastępca szefa kancelarii Zełenskiego złożył rezygnację
Według ukraińskich dziennikarzy śledczych, Tymoszenko miał używać do własnych celów Chevroleta Tahoe, podarowanego do ewakuacji ludności cywilnej ze stref walk.
Czytaj więcej
Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, złożył rezygnację. Według nieoficjalnych informacji ma go zastąpić Ołeksij Kułeba, gubernator obwodu kijowskiego.
Polska i Wielka Brytania przygotowują ukraińskie załogi czołgów
Czołgi będą jednak mogły włączyć się do walk dopiero, gdy grunt będzie tardszy, ze względu na wagę maszyn.
Zełenski zakazuje urzędnikom wyjeżdżać za granicę w celach nieoficjalnych
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret zakazujący urzędnikom podróżowania za granicę w celach innych niż służbowe.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret zakazujący urzędnikom podróżowania za granicę w celach innych niż służbowe.
Fundacja im. Sacharowa "zagraża Rosji"
Rosyjskie władze, w ramach rozprawiania się z krytykami obecnych władz ogłosiły fundację imienia laureata Pokojowej Nagrody Nobla Andrieja Sacharowa „niepożądaną”.
Czytaj więcej
Rosyjska prokuratura generalna poinformowała w poniedziałek na swojej stronie internetowej, że działalność Fundacji im. Andrieja Sacharowa stanowi „zagrożenie dla podstawowej struktury konstytucyjnej i bezpieczeństwa” kraju.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował narodom Polski i Litwy za solidarność
Zełenski zawarł to podziękowanie w liście do uczestników warszawskich uroczystości z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego, który odczytał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz w obecności prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy,/
Zełenski zaznaczył w liście, że wydarzenie to jest ważne we wspólnej historii narodu ukraińskiego, polskiego i litewskiego, „której potężna symbolika jest szczególnie aktualna”.
Rosyjskie MSZ reaguje na słowa Radosława Sikorskiego
"Zdumiewające zeznania są codziennie upubliczniane przez mistrzów prawa międzynarodowego" - napisała ironicznie Zacharowa.
Czytaj więcej
Zdumiewające zeznania są codziennie upubliczniane przez mistrzów prawa międzynarodowego - napisała rzeczniczka rosyjskiego MSZ w komentarzu do słów Radosława Sikorskiego na temat rzekomych planów uczestniczenia Polski w rozbiorze Ukrainy.
86 proc. szkół w obwodzie kijowskim ma schrony przeciwbombowe
- W sumie 1085 schronów zostało już utworzonych w placówkach oświatowych w obwodzie kijowskim – powiedział Ołeksij Kuleba, szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. – To 86 proc. szkół i przedszkoli w regionie, które mogą działać w trybie stacjonarnym lub mieszanym.
Fundacja im. Andrieja Sacharowa organizacją niepożądaną w Rosji
Władze uznały, że "działalność funduszu „stanowi zagrożenie dla podstaw porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej”.
Sztab Generalny: Rosjanie stracili ponad 50 żołnierzy w czasie starcia w obwodzie zaporoskim
Sztab podaje, że do starcia miało dojść w pobliżu wsi Małe Szczerbaki. W starciu z ukraińskimi siłami Rosjanie stracili 50 żołnierzy i 9 jednostek sprzętu wojskowego, w tym czołg, wóz opancerzony i 6 wozów bojowych piechoty.
Prokuratura w Berlinie wszczyna śledztwo w sprawie Rosyjskiego Domu
Prokuratura poinformowała w poniedziałek, że wszczęła wstępne śledztwo w sprawie Rosyjskiego Domu, berlińskiej organizacji zajmującej się promocją kultury, która jest częścią rosyjskiej agencji rządowej objętej sankcjami Unii Europejskiej.
Na początku tego miesiąca dochodzenie Reutera ujawniło, że pomimo sankcji Rosyjski Dom kupił bilety lotnicze dla dwóch prorosyjskich aktywistów mieszkających w Niemczech, aby pojechali na wspieraną przez Kreml konferencję w Moskwie.
Niemiecka agencja informacyjna DPA zacytowała przedstawiciela berlińskiej prokuratury, który powiedział, że śledztwo dotyczyło tego, czy Rosyjski Dom naruszył niemieckie prawo dotyczące handlu zagranicznego i płatności, za pomocą którego egzekwowane są sankcje UE.
Włochy zastąpią rosyjski gaz algierskim. Chcą być hubem dla Europy
Po rozstaniu z rosyjskim surowcem kraje Unii szybko zwiększają inwestycje w gaz z pozarosyjskich źródeł. Niemcy mają już trzy terminale gazowe, a Włosi będą mieli podwodny gazociąg z Algierii i to nie tylko na gaz ziemny, ale też na wodór.
Czytaj więcej
Po rozstaniu z rosyjskim surowcem kraje Unii szybko zwiększają inwestycje w gaz z pozarosyjskich źródeł. Niemcy mają już trzy terminale gazowe, a Włosi będą mieli podwodny gazociąg z Algierii i to nie tylko na gaz ziemny, ale też na wodór.
Były agent FBI oskarżony o naruszenie sankcji nałożonych przez USA
Charles McGonigal, były agent specjalny kierujący oddziałem kontrwywiadu FBI w Nowym Jorku, został oskarżony o naruszenie amerykańskich sankcji wobec Rosji poprzez otrzymywanie i ukrywanie płatności od rosyjskiego oligarchy.
Czytaj więcej
Były wysoki rangą funkcjonariusz kontrwywiadu FBI został oskarżony o pomoc rosyjskiemu oligarsze, z naruszeniem sankcji USA.
W Berlinie powstała kopia celi, w której przetrzymywany jest Aleksiej Nawalny
Kopia celi znajduje się w pobliżu ambasady Rosji.
Rekordowy odsetek Ukraińców popiera członkostwo kraju w NATO
Z sondażu przeprowadzonego w dniach 14-16 stycznia wynika, że gdyby teraz w Ukrainie odbyło się referendum w sprawie przystąpienia do NATO, tylko 3 proc. Ukraińców zagłosowałoby przeciw, a 8 proc. wstrzymałoby się od głosu.
Tymczasem 87 proc. Ukraińców opowiada się obecnie za dążeniem ich kraju do członkostwa w Unii Europejskiej. Około 85 proc. popiera ideę unii wojskowej i politycznej obejmującej Ukrainę, Wielką Brytanię i Polskę. Około 80 proc. ma „pozytywny stosunek” do idei utworzenia unii z Polską i Litwą.
Rosyjskie elity nie muszą już składać oświadczeń majątkowych
W
tym roku Rosjanie nie dowiedzą się, ile dochodów, samochodów, mieszkań,
jachtów, domów i innego majątku mają elity reżimowej władzy, żony,
teściowe i dzieci deputowanych, ministrów czy generałów. Przykry dla
nich obowiązek publikowania deklaracji majątkowych swoich i rodzin
został przez Kreml zniesiony.
Czytaj więcej
W tym roku Rosjanie nie dowiedzą się, ile dochodów, samochodów, mieszkań, jachtów, domów i innego majątku mają elity reżimowej władzy, żony, teściowe i dzieci deputowanych, ministrów czy generałów. Przykry dla nich obowiązek publikowania deklaracji majątkowych swoich i rodzin został przez Kreml zniesiony.
Turcja nie poprze starań Szwecji o przystąpienie do NATO
- Pozwalacie organizacjom terrorystycznym szaleć, a potem oczekujecie naszego wsparcia w dostaniu się do NATO. Tak nie będzie - powiedział turecki prezydent.
Czytaj więcej
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że po "skandalicznych akcjach" w Sztokholmie Szwecja nie powinna oczekiwać poparcia przez Ankarę swojego wniosku o przyjęcie do NATO.
Brytyjskie Bradleye w drodze do Ukrainy
Podolak: Kłamstwa Rosjan mają na celu usprawiedliwienie ich prowokacji
Doradca prezydenta Zełenskiego zaprzeczył twierdzeniom Rosji, że dostarczone przez USA wyrzutnie rakiet, systemy obrony powietrznej i amunicja artyleryjska zostały dostarczone do elektrowni jądrowej w Równem na północnym zachodzie Ukrainy.
„Ukraina jest zawsze otwarta na organa kontrolne, w tym Międzynarodową Agencję Energii Atomowej” – napisał na Twitterze doradca Wołodymyra Zełenskiego.
Podolak dodał, że kłamstwa Rosjan mają na celu usprawiedliwienie ich prowokacji.
Holenderskie F-35 będą strzec przestrzeni powietrznej NATO nad Polską
W lutym i marcu cztery samoloty bojowe będą dostępne do ochrony przestrzeni powietrznej NATO nad Europą Wschodnią, w ramach Air Policing – poinformowało holenderskie Ministerstwo Obrony.
Czytaj więcej
Pod koniec stycznia Holandia wyśle do Polski osiem myśliwców F-35. Przez dwa miesiące będą chronić przestrzeni powietrznej NATO nad Europą Wschodnią.
UE zatwierdziła pomoc dla Ukrainy
Pakiet zaaprobowały także Węgry
Czytaj więcej
Państwa UE zatwierdziły pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro. Unijną pomoc zaaprobowały również Węgry, które wcześniej były temu przeciwne.
Rosjanie stracili kolejne dwa Su-25 i helikopter Ka-52
Ukraińscy obrońcy zestrzelili w poniedziałek dwa szturmowce Su-25 i śmigłowiec Ka-52 - poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych. Ponadto unieszkodliwiono dwa kierowane pociski rakietowego Ch-59 (Raduga) i drona operacyjno-taktycznego Orlan-10.
Czy dezerter z Grupy Wagnera zostanie deportowany do Rosji?
Rosyjska grupa zajmująca się prawami człowieka Gulagu.net, która pomogła Miedwiediewowi w ucieczce, ocenia, że grozi mu „brutalna śmierć”, jeśli zostanie deportowany do Rosji.
Czytaj więcej
Andriej Miedwiediew przekroczył granicę z Norwegią w pobliżu doliny Pasvikdalen na początku tego miesiąca. Były najemnik zwrócił się do organów ścigania i wystąpił o azyl. Został aresztowany.
Poseł Lewicy: Jeżeli rząd niemiecki daje zielone światło na przekazanie leopardów, to szkolmy Ukraińców
Musimy unikać takich umów w przyszłości, żeby nie być uzależnionymi od producenta i móc swobodnie przekazywać broń w sytuacji, gdy pojawi się konflikt u naszych granic. Przekazanie leopardów i szkolenia załóg ukraińskich powinny nastąpić jak najszybciej - mówi poseł Nowej Lewicy, Paweł Krutul, w rozmowie z Michałem Kolanko.
Czytaj więcej
Musimy unikać takich umów w przyszłości, żeby nie być uzależnionymi od producenta i móc swobodnie przekazywać broń w sytuacji, gdy pojawi się konflikt u naszych granic - podkreślił Paweł Krutul, poseł Lewicy, wiceszef komisji Obrony Narodowej, w rozmowie z Michałem Kolanko.
Węgry nie będą blokować pomocy UE dla Ukrainy
- Węgry nie będą blokować Unii Europejskiej przed wdrożeniem środka mającego na celu udzielenie Ukrainie większej pomocy wojskowej - powiedział minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto w nagraniu umieszczonym na swojej stronie na Facebooku.
Ministrowie spraw zagranicznych UE spotkali się, aby omówić dalszą pomoc wojskową dla Kijowa. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że ma nadzieję, że ministrowie zatwierdzą kolejną transzę wsparcia w wysokości 500 mln euro (544 mln dolarów).
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Kramatorsk
Informacje o ataku przekazał kierujący administracją wojskową Kramatorska (obwód doniecki), Ołeksandr Honczarenko.
Kto najbardziej zyska na zakazie importu ropy z Rosji?
Jeśli jednak europejscy nabywcy nie będą w stanie znaleźć alternatywnych dostaw, sankcje spowodują wzrost kosztów w branżach zależnych od oleju napędowego, m.in. takich jak rolnictwo i transport drogowy i utrudnią rządom kontrolowanie inflacji.
Czytaj więcej
Za niespełna dwa tygodnie, czyli od 5 lutego Unia Europejska przyłączy się do Wielkiej Brytanii i USA i zakaże importu rosyjskiej ropy i innych produktów ropopochodnych. To ma utrudnić sytuację rosyjskiego budżetu, którego lwią część stanowią wydatki na wojnę.
W Rosji trwa awantura o to czy żołnierze powinni się golić. W tle spór między Prigożynem a generałami
Niegolenie się jest jedynie drobnym fragmentem ogólnego rozkładu dyscypliny armii najezdniczej. Kradzieże, gwałty i zabójstwa są stałym elementem okupacji Ukrainy.
Czytaj więcej
Od ponad tygodnia trwa publiczna awantura o to, czy żołnierze w okopach powinni się golić czy nie.
Kandydat na prezydenta Czech odcina się od słów Babisza, zapowiada wizytę w Polsce
Emerytowany generał Petr Pavel napisał, że jego wizyta w Polsce będzie służyć "zapewnieniu dobrego sąsiada" Czech i "przyjaciół z krajów bałtyckich", że Czechy "dotrzymują umów i że Andrej Babisz nie przemawiał w ich imieniu". Wcześniej, w czasie debaty prezydenckiej Babisz stwierdził, że jako zwierzchnik sił zbrojnych byłby przeciwny wysłaniu czeskich wojsk do obrony Polski i krajów bałtyckich, gdyby te zostały zaatakowane.
Czytaj więcej
Emerytowany generał Petr Pavel, faworyt czeskich wyborów prezydenckich (w II turze zmierzy się w nich z byłym premierem, Andrejem Babiszem), zadeklarował na Twitterze - we wpisie w języku polskim - że "jeśli zostanie prezydentem w drugą podróż uda się z wizytą do Polski".
We wschodnich obwodach Ukrainy rozlega się alarm powietrzny
Na okupowanym Krymie powstają dodatkowe szpitale, by leczyć rannych żołnierzy
Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy opisujący sytuację w okupowanych częściach Ukrainy podaje, że na okupowanym Krymie Rosjanie tworzą dodatkowe szpitale w związku z koniecznością leczenia rosyjskich żołnierzy rannych w czasie walk w obwodzie zaporoskim. "Wróg ponosi ciężkie straty na kierunku zaporoskim i jest zmuszony rozmieszczać dodatkowe szpitale na tymczasowo okupowanym Krymie" - czytamy na portalu. Rosjanie mają przywozić do pracy w tych szpitalach lekarzy z Rosji, ponieważ nie ufają lokalnym lekarzom.
Od 24 lutego, decyzją władz w Rydze, relacje dyplomatyczne Łotwy z Rosją będą mieć niższą rangę
Z wpisu Edgarsa Rinkēvičsa, szefa MSZ Łotwy wynika, że relacje dyplomatyczne Rosji z Łotwą zostaną obniżone w geście solidarności z Estonią oraz w związku z trwającą wojną Rosji z Ukrainą.
Czytaj więcej
Edgars Rinkēvičs, szef MSZ Łotwy, napisał na Twitterze, że w akcie solidarności z Estonią oraz w związku z trwającą agresją Rosji przeciw Ukrainie, Łotwa obniży rangę relacji dyplomatycznych z Rosją.
Kułeba domaga się szybkiego przyjęcia przez UE dziesiątego pakietu sankcji wobec Rosji
- Wzywam do wprowadzenia dewastujących sankcji przeciw rosyjskiemu przemysłowi rakietowemu i zakładom produkującym drony. Odbierając lub poważnie ograniczając zdolność Rosji do wytwarzania nowych rakiet i dronów, "zabijemy" ich zdolność do tworzenia nowych środków terroru. Osiągniemy też długofalowy cel strategiczny, jakim jest powstrzymanie Rosji przed terrorem rakietowym - mówił szef MSZ Ukrainy, łącząc się zdalnie z uczestnikami szczytu szefów MSZ państw UE.
Były dowódca oddziału Grupy Wagnera zatrzymany w Norwegii
Andrij Miedwiediew uciekł z Rosji do Norwegii, został zatrzymany na podstawie przepisów imigracyjnych.
Czytaj więcej
Andrij Miedwiediew, były dowódca oddziału najemników z Grupy Wagnera, został zatrzymany przez norweską policję - informuje policyjny prawnik, Line Isaksen.
W rosyjskiej telewizji mówiono o zabiciu „tysięcy Amerykanów”. „Nie chcemy zabić tylko jednego”
- Naszym wrogiem są USA - stwierdził w rosyjskiej telewizji publicznej Jewgienij Satanowski, ekonomista i politolog. Mężczyzna mówił także, że pomysł zabicia "tysiąca amerykanów" jest łatwiejszy do zrealizowania niż prowadzenie wojny totalnej. - Teraz trwa inna wojna, jeżeli jest to trzecia wojna światowa, to ona już od dawna trwa. U nas w kraju na pewno nie chcemy zabijać jednego Amerykanina: Tuckera Carlsona - dodał inny gość rosyjskiego programu, amerykanista Dmitrij Drobnicki.
Czytaj więcej
- Stany Zjednoczone są naszym wrogiem. U nas w kraju na pewno nie chcemy zabijać jednego Amerykanina: Tuckera Carlsona - mówił w publicznej telewizji amerykanista Dmitrij Drobnicki.
Po obniżeniu przez Rosję rangi relacji dyplomatycznych z Estonią, Estonia wydali rosyjskiego ambasadora
Ambasador Rosji w Estonii musi opuścić kraj do 7 lutego - poinformował estoński minister spraw zagranicznych, Urmas Reinsalu.
Ministerstwo obrony Rosji informuje, że rosyjska armia zajęła miejscowość Krasnopole
Krasnopole to miejscowość w obwodzie donieckim. O jej zajęciu przez "ochotnicze jednostki szturmowe" ze wsparciem lotnictwa i artylerii, poinformował rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.
Litewski polityk pisze, że jedynym gwarantem bezpieczeństwa Europy pozostają USA
Zdaniem Albinasa Januški Niemcy są dziś "konsumentem" bezpieczeństwa, tak jak Litwa, a jedynym realnym podmiotem gwarantującym bezpieczeństwo, są USA.
Czytaj więcej
Albinas Januška, litewski polityk i dyplomata, sygnatariusz Aktu Przywrócenia Państwa Litewskiego z 11 marca 1990 roku, w mediach społecznościowych pisze, że Litwa dbając o swoje bezpieczeństwo nie może polegać na Niemczech lecz musi stawiać na współpracę z innymi partnerami - m.in. USA, ale też Polską.
Ukraińscy pogranicznicy wypchnęli Rosjan z ich pozycji w pobliżu Bachmutu
Ukraińscy strażnicy graniczni najpierw przetrwali szturm Rosjan w pobliżu Bachmutu, a potem, przy użyciu m.in. moździerzy, wyparli Rosjan z zajmowanych pozycji i sami je zajęli.
Ukraiński wywiad: W Rosji zmobilizowano 315 tys. osób, trwa mobilizacja w okupowanej części Donbasu
Wadym Skibicki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu, w rozmowie z agencją Ukrinform mówił, że obecnie Rosjanie prowadzą mobilizację na terenie tymczasowo okupowanego Donbasu - w zajętych częściach obwodu ługańskiego i donieckiego. Jak mówi Skibicki w związku z mobilizacją na terenach tych wkrótce nie będzie mężczyzn zdolnych do pracy.
Szef kancelarii Zełenskiego: Potrzebujemy setek czołgów, nie 10-20
Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że "Ukraina potrzebuje kilkuset czołgów, a nie 10-20". "Naszym celem są granice z 1991 roku i ukaranie wroga, który zapłaci za zbrodnie" - podkreślił Jermak. Szef kancelarii Zełenskiego dodał, że wspólnym celem demokracji jest walka z autokracją i zapewnienie stabilnego rozwoju. "Dlatego dziś każdy czołg zdolny do walki musi być na froncie. Ponieważ to nie jest tylko ukraiński front. To jest front cywilizacji przeciw wstecznictwu i barbarzyństwu" - napisał Jermak.
Morawiecki: Niemcy mają ok. 550 leopardów
- Cały czas naciskamy na rząd w Berlinie, aby udostępnił swoje leopardy. Oni (Niemcy - red.) mają ponad 350 leopardów czynnych i około 200 w magazynach, w związku z tym naprawdę mogą dzisiaj pomóc Ukrainie, walczącej Ukrainie - powiedział w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki.
Czytaj więcej
Polska wystąpi do Niemiec o formalną zgodę na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard - powiedział premier Mateusz Morawiecki oceniając, że to "temat drugorzędny", ponieważ - w ramach koalicji państw - Polska przekaże czołgi Kijowowi.
Kreml odpowiada na pytanie o to czy dekret Putina o tymczasowej mobilizacji obowiązuje
Zachód i strona ukraińska spodziewają się, że w najbliższym czasie w Rosji rozpocznie się kolejna fala mobilizacji, w ramach której pod broń może być powołanych nawet 500 tys. Rosjan.
Czytaj więcej
Pobór obywateli do służby wojskowej w ramach dekretu o częściowej mobilizacji nie jest prowadzony, ale inne zapisy tego dokumentu obowiązują - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Pieskow: Uznanie Grupy Wagnera za organizację przestępczą przez USA bez znaczenia
- Nie sądzę, by miało to znaczenie dla naszego kraju lub Grupy Wagnera - tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odpowiedział na pytanie o to, jakie znaczenie będzie mieć dla Moskwy ewentualne uznanie Grupy Wagnera za organizację przestępczą i obłożenie jej sankcjami przez USA.
Awaryjne przerwy w dostawie prądu w obwodzie lwowskim
O przerwach w dostawie prądu informuje gubernator obwodu, Maksym Kozicki.
Rosja wydala ambasadora Estonii
Ranga relacji dyplomatycznych między Rosją a Estonią zostanie obniżona.
Czytaj więcej
Rosja, w odpowiedzi na decyzję władz Estonii o zmniejszeniu o ponad połowę liczby rosyjskich dyplomatów w tym kraju, podjęła decyzję o obniżeniu poziomu relacji dyplomatycznych z Estonią do poziomu charge d'affaires - informuje MSZ Rosji.
Rosyjski oligarcha przyznaje, że sankcje dają mu się mocno we znaki
Szef Nornickel, Władimir Potanin potwierdził, że gigant metalowy zmienia swoją strategię z powodu zachodnich sankcji nałożonych na rosyjską gospodarkę.
Czytaj więcej
Szef Nornickel, Władimir Potanin, jeden z najbogatszych ludzi w Rosji, potwierdził, że gigant metalowy zmienia swoją strategię i buduje bliższe więzi z krajami takimi jak Chiny, Turcja i Maroko z powodu zachodnich sankcji nałożonych na rosyjską gospodarkę.
Wywiad Ukrainy: W najbliższych dwóch miesiącach w Donbasie będą trwać walki
Wadym Skibicki, zastępca szefa Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy spodziewa się, że przez najbliższe dwa miesiące w obwodach donieckim i ługańskim trwać będą aktywne walki. Skibicki mówił o tym w rozmowie z agencją Ukrinform. Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu zwrócił uwagę, na przerzucenie 2. Dywizji Zmechanizowanej 1. Armii Pancernej z Białorusi co może oznaczać, że Rosjanie podejmą kolejną próbę natarcia na kierunku kupiańskim, w obwodzie charkowskim.
FSB poinformowała o aresztowaniu Rosjan planujących akt terroru na Kaukazie
Zatrzymani mieli działać na zlecenie służb specjalnych Ukrainy - podaje FSB. W czasie przeszukania w miejscach zamieszkania zatrzymanych znaleziono "gotowe do użycia środki do siania terroru".
Szef unijnej dyplomacji wyraził nadzieję, że kraje UE zatwierdzą kolejne 500 mln euro pomocy wojskowej dla Ukrainy
Josep Borrell mówił o tym przed szczytem szefów MSZ państw UE w Brukseli, który odbędzie się w poniedziałek.
Jarubas: Postawa Niemiec, czyli „scholzowanie”, nie pomaga w koordynowaniu pomocy dla Ukrainy
Mam nadzieję, że bardzo silna presja dyplomatyczna, zwłaszcza USA sprawi, że Niemcy ugną się i nie skończy się tylko na tym, że szefowa niemieckiej dyplomacji powiedziała, że nie będą mieli nic przeciw, żeby te państwa przekazały kiedyś niemieckie czołgi, ale i sami Niemcy przekażą - powiedział w rozmowie z Polsat News europoseł PSL Adam Jarubas. Polityk skomentował w ten sposób postawę Niemiec w sprawie przekazania Ukrainie czołgów. - Ta ich postawa, to "scholzowanie" wobec perspektywy pewnie rychłej inwazji rosyjskiej, kolejnego etapu, na pewno nie pomaga dzisiaj w koordynowaniu pomocy dla walczącej Ukrainy - dodał.
Czytaj więcej
Europoseł PSL Adam Jarubas mówił na antenie Polsat News o odblokowaniu pieniędzy z KPO. - Tych pieniędzy jeszcze nie ma, dlatego że jest spór na zapleczu Zjednoczonej Prawicy - stwierdził polityk. Jak dodał, "jest szansa, że pierwsze wpłyną jeszcze w połowie roku, bo są potrzebne".
W ciągu doby na Ukrainie w wyniku działań wojennych zginął jeden cywil, a dziewięciu zostało rannych
Informację taką podał na swoim kanale w serwisie Telegram zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko.
Estonia przekazuje Ukrainie wszystkie swoje haubice kalibru 155 mm
Na Ukrainę mają trafić wszystkie estońskie haubice FH70 kalibru 155 mm oraz haubice D-30 kalibru 122 mm - wynika z wpisu ambasady Estonii w Kijowie na jej profilu na Facebooku.
Czytaj więcej
"Przekazujemy wszystkie nasze haubice kalibru 155 mm Ukrainie. Chcemy ustanowić precedens, tak aby inne kraje nie miały wymówek, że nie mogą dostarczyć Ukrainie broni, której ta potrzebuje, by wygrać wojnę" - oświadczył ambasador Estonii na Ukrainie, Kaimo Kuusk.
Rosja oskarża Ukrainę o gromadzenie broni i amunicji w elektrowniach atomowych
W wydanym oświadczeniu Służba Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej podała, że dostarczone Ukrainie przez USA wyrzutnie rakiet HIMARS, zestawy przeciwlotnicze i amunicja artyleryjska, trafiły na teren Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej na północno-zachodniej Ukrainie.
Czytaj więcej
Rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego (SVR) oskarżyła Ukrainę o gromadzenie dostarczanej przez Zachód broni na terenie elektrowni atomowych.
W Kijowie i obwodzie kijowskim budowane są fortyfikacje
Informację o umacnianiu linii obronnych w stolicy i w obwodzie kijowskim przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram Ołeksandr Pawluk, gubernator wojskowy obwodu kijowskiego.
Ołeksij Reznikow: Dziewiąte spotkanie grupy Ramstein odbędzie się w lutym
Minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow, po zakończeniu ósmego spotkania grupy Ramstein, a więc grupy ok. 50 państw, które wspierają militarnie Ukrainę, zapowiada na Twitterze, że dziewiąte spotkanie tej grupy odbędzie się w lutym.
Wiceszef MSZ Ukrainy przypomina, że Ukraina poprosiła Niemcy o Leopardy siódmego dnia wojny
"Ukraina oficjalnie poprosiła Niemcy o dostawy czołgów Leopard 3 marca 2022 roku, w siódmym dniu po rozpoczęciu przez Rosję wojny mającej na celu unicestwienie ukraińskiego państwa i narodu. Dziś jest 334 dzień barbarzyńskiej wojny. Może nadszedł czas, by przyspieszyć ten proces?" - pisze Andrij Melnyk na Twitterze.
MSZ Rosji: W najbliższych dniach do Rosji przyjedzie nowa ambasador USA
Lynn Tracy, nowa ambasador USA, przyjedzie do Rosji w najbliższych dniach - zapowiedział wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Na Morzu Czarnym trzy okręty uzbrojone w 24 pociski Kalibr
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe", na swoim profilu na Facebooku podaje, że na Morzu Czarnym w gotowości bojowej jest obecnie 11 okrętów Rosji, z czego trzy są uzbrojone łącznie w 24 pociski Kalibr. Pociski te są zdolne razić cele na całej Ukrainie.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Nasza artyleria ostrzelała trzy składy amunicji
W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło trzy uderzenia na punkty koncentracji rosyjskich wojsk. Nad Ukrainą zestrzelono też bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały cztery rejony koncentracji rosyjskich wojsk i trzy składy amunicji - informuje Sztab Generalny armii Ukrainy.
W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego rannych zostało czterech cywilów
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 121 480 żołnierzy, 3 150 czołgów, 6 276 pojazdów opancerzonych, 2 146 zestawów artyleryjskich, 447 wyrzutni rakiet, 220 zestawów przeciwlotniczych, 287 samolotów, 277 śmigłowców, 1 894 bezzałogowe statki powietrzne, 749 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 4 936 pojazdów (w tym cystern), 193 jednostki sprzętu specjalnego.
W nocy Rosjanie dwa razy ostrzelali rejon nikopolski
Informację o ostrzale podał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Rejon nikopolski miał zostać ostrzelany przy użyciu wyrzutni rakiet Grad i Huragan. Na rejon nikopolski miało w nocy spaść około 20 pocisków.
ISW: Armia wraca do łask Putina, gwiazda Prigożyna gaśnie
ISW ocenia, że powrót do łask zawodowych oficerów, takich jak szef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, gen. Walerij Gierasimow, zmniejsza prawdopodobieństwo, iż Putin ulegnie "szalonym żądaniom skrajnie prawicowej, prowojennej frakcji" co oznacza, że mniejsze jest ryzyko "nieracjonalnej rosyjskiej eskalacji".
Czytaj więcej
Zdaniem amerykańskiego think tanku, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), Władimir Putin zaczyna odwracać się od twórcy Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna i znów polegać na regularnej armii w wojnie na Ukrainie.
Tylko z obiecanej pomocy USA (wozów bojowych Bradley i Stryker) Ukraina będzie mogła wyposażyć dwie brygady
Ale nie wiadomo, jakie wersje amerykańskich wozów otrzyma Kijów, a od tego zależy, jakie będą miały uzbrojenie i do czego będą służyć na polu walki. – Ukraina może w większości dostać ich najprostszą wersję jako transportera opancerzonego jedynie z karabinem maszynowym. Ale mogą go przecież używać jako „bitewnej taksówki”, bo teraz wiele oddziałów jedzie na pole bitwy zwykłymi ciężarówkami – dość optymistycznie opisał nadchodzące dostawy komentator telewizji NBC Sebastien Roblin.
Czytaj więcej
Armia Kijowa dostała największy zastrzyk sprzętu od czasu wybuchu wojny. Jednak nie tego, o który prosiła.
Amerykański wywiad uważa, że wojna znalazła się w punkcie kluczowym
W Ramstein przewodniczący połączonych szefów sztabów gen. Mark Milley powiedział, że od początku inwazji „grubo ponad 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy zginęło lub zostało rannych”. Liczby odnoszącej się do Ukraińców nie sprecyzował, ale przyznał, że i tu straty są „bardzo poważne”. Można więc mówić o blisko 300 tys. łącznych ofiar w ciągu roku konfliktu, podczas gdy dziesięcioletnia wojna w byłej Jugosławii spowodowała około 130 tys. zabitych (rannych wielokrotnie więcej).
Czytaj więcej
Po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji jednolity front Zachodu pęka. Przez Berlin.
Aktywność prorosyjskich hakerów w czasie czeskich wyborów może być próbą przed uderzeniem na Polskę
Celem może być zakłócenie kampanii i samego głosowania w jesiennych wyborach parlamentarnych. Jak wynika z analiz izraelskiej firmy Check Point, podobny scenariusz nad Wisłą jest realny, tym bardziej że grupa NoName już wcześniej atakowała Polskę (serwisy rządowe).
Czytaj więcej
Czesi głosują na prezydenta, ale odbywa się to w cieniu ataków na strony internetowe kandydatów i instytucje publiczne. Eksperci ostrzegają, że to może być test przed zmasowanym cyfrowym uderzeniem na Polskę.
Charles Michel: Akceptacja ewentualnej wygranej Rosji stworzyłaby niesłychanie groźny precedens
Decyzja Rosji o inwazji na Ukrainę uświadomiła nam wyraźnie, że nie będzie wolnej i bezpiecznej Europy bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy. To jest jasne - mówi przewodniczący Rady Europejskiej w rozmowie z dziennikarzami europejskich mediów, w tym m.in. z Anną Słojewską z "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Nie będzie wolnej i bezpiecznej Europy bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy – mówi Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. I podkreśla konieczność odważnych decyzji o dostawach sprzętu wojskowego.
Berlin nie chce dać Ukrainie leopardów, dopóki na podobną inicjatywę z abramsami nie zdecyduje się Biden
Według „New York Timesa” kanclerz Olaf Scholz obawia się, że jeśli same leopardy będą miażdżyły rosyjskie wojska, będzie to przywodziło na myśl hitlerowską operację Barbarossa przeciw ZSRR. W tym kontekście nie jest pomocne stawianie w tej chwili na ostrzu noża przez Polskę niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie sprzed 80 lat.
Czytaj więcej
Ukrainie zostało kilka tygodni na odbicie straconych ziem, zanim Rosja będzie gotowa do kontrofensywy. Odmowa kanclerza Olafa Scholza przekazania leopardów tę szansę zaprzepaszcza.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Cztery rosyjskie ataki rakietowe w ciągu doby
Sztab Generalny armii Ukrainy, w swoim najnowszym raporcie z frontu pisze, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe i pięć ataków powietrznych na cele na Ukrainie. Rosyjskie wojska miały też 40 razy ostrzelać terytorium Ukrainy z wyrzutni rakiet i artylerii.
Denis Puszylin zamieścił na Telegramie nagranie z Sołedaru
Resort obrony Rosji informował, że Sołedar został zajęty wieczorem 12 stycznia. Strona ukraińska informowała wówczas, że obrona miasta jeszcze trwa i do dziś nie potwierdziła oficjalnie, że miasto zostało zdobyte przez Rosjan.
Czytaj więcej
Denis Puszylin, stojący na czele samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, którą Rosja we wrześniu 2022 roku nielegalnie anektowała, na swoim kanale w serwisie Telegram zamieścił nagranie z Sołedaru, który odwiedził po tym, jak w pierwszej połowie stycznia miasteczko to zostało zajęte przez rosyjską armię i najemników z Grupy Wagnera.
"Financial Times" porównał Prigożyna do Rasputina. Jest komentarz twórcy Grupy Wagnera
- Ja nie wstrzymuje upływu krwi. Ja wykrwawiam wrogów naszej ojczyzny. I nie przez zaklęcia, ale przez bezpośredni kontakt z nimi - stwierdził Jewgienij Prigożyn, cytowany przez swoje służby prasowe.
Czytaj więcej
Jewgienij Prigożyn, założyciel Grupy Wagnera, prywatnej organizacji wojskowej, która współpracuje z rosyjską armią i bierze czynny udział w walkach na Ukrainie, komentując porównanie go do Grigorija Rasputina przez "Financial Times" stwierdził, że podczas gdy Rasputin hamował krwawienie u syna ostatniego cara, Mikołaja II, Aleksego (cierpiał na hemofilię), on sam sprawia, że wrogowie Rosji krwawią.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód sumski 16 razy
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Dmytro Żywicki. Rosjanie 15 razy mieli ostrzelać cele na terenie obwodu przy użyciu moździerzy, a raz - z użyciem artylerii. W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał, nie doszło też do żadnych zniszczeń.
Rosyjska fregata, uzbrojona w pociski hipersoniczne, będzie ćwiczyć na wodach w pobliżu RPA
O udziale fregaty Admirał Gorszkow, na pokładzie której znajdują się pociski hipersoniczne Cyrkon, w ćwiczeniach z okrętami RPA i Chin, informuje agencja TASS.
Czytaj więcej
We wspólnych ćwiczeniach marynarek wojennych RPA, Chin i Rosji, które odbędą się w dniach 17-27 lutego na wodach w pobliżu portu Durban (RPA), weźmie udział rosyjska fregata Admirał Gorszkow, uzbrojona w pociski hipersoniczne Cyrkon - informuje rosyjska agencja TASS.
Zełenski: Wolny świat jest zjednoczony tak, jak dawno nie był
- Powinniśmy uczynić ten rok rokiem sprawiedliwości dla Ukrainy. Rokiem jedności nas wszystkich w imię wolności i zwycięstwa. Rokiem siły Ukrainy i tych wszystkich, którzy cenią wolność - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Wolny świat jest zjednoczony tak, jak dawno nie był. Jest bardzo ważne, by utrzymać jedność. Musimy zrobić wszystko, co możemy, by sprawić, że ludzie, którzy cenią wolność byli zjednoczeni i skuteczni - dodał.
W niedzielę z ukraińskich portów wypłynęły trzy statki z żywnością
Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca, podało w komunikacie, że w niedzielę, z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, wypłynęły trzy statki, na pokładzie których znajdowało się 105,5 tys. ton żywności. Statki te udały się w rejs do Etiopii, Hiszpanii i Turcji. Łącznie, od 22 lipca, z trzech portów nad Morzem Czarnym na Ukrainie, wypłynęło 18 330 360 ton żywności na pokładzie 671 statków.
Szef MSZ Armenii, Ararat Mirzojan, spotka się w poniedziałek z sekretarzem generalnym NATO
Do spotkania Mirzojana z Jensem Stoltenbergiem dojdzie w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. Spotkanie odbędzie się za zamkniętymi drzwiami. Armenia należy do ODKB (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym), sojuszu militarnego, którego jedną ze stron jest Rosja.
Siergiej Ławrow przybył do RPA
Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, przebywa z wizytą w RPA - informuje Interfax. W czasie wizyty w RPA szef rosyjskiej dyplomacji spotka się z minister spraw zagranicznych RPA, Naledi Pandor, zostanie też przyjęty przez prezydenta kraju, Cyrila Ramaphosę.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski oddaje hołd Ukraińcom, którzy zginęli na wojnie.