Wspólny bilet samorządowy ma zachęcić podróżnych do korzystania z kolei. Bilet weekendowy wprowadziły natomiast PKP InterCity i Polregio, czyli dawne Przewozy Regionalne.
Wspólny bilet samorządowy uprawnia przez 24 godziny do nieograniczonej liczby przejazdów we wszystkich pociągach uruchamianych przez przewoźników: Koleje Mazowieckie, Warszawską Kolej Dojazdową, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arrivę, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzką Kolej Aglomeracyjną.
Oferta dla regionów
Oferta została opracowana przez Związek Samorządowych Pracodawców Kolejowych. – Wspólny bilet samorządowy ma przede wszystkim ułatwić przemieszczanie się pomiędzy regionami i zachęcić mieszkańców Polski do częstszych podróży pociągami – mówi Dariusz Grajda, prezes Związku Samorządowych Pracodawców Kolejowych. – To pilotaż, dlatego oferta nie obowiązuje jeszcze u wszystkich przewoźników, którzy tworzą związek. Będziemy sukcesywnie ją rozbudowywać. Przede wszystkim będziemy się wsłuchiwać w głosy pasażerów i brać je pod uwagę przy modyfikacji oferty – zapowiada.
Wspólny bilet samorządowy jest imienny, kosztuje 38 zł i jest ważny przez 24 godziny. Jednak od tej kwoty nie ma żadnych ulg ani upustów. Z WBS można podróżować na 62 liniach, obsługujących ponad 950 stacji na terenie 12 województw. Oferta jest dostępna w kasach biletowych, biletomatach, przez telefon komórkowy za pomocą aplikacji SkyCash oraz przez internet. Bilet można kupić na tydzień przed planowaną podróżą.
Wspólny bilet nie działa jednak w kilku pociągach, m.in. w „Słonecznym" Kolei Mazowieckich, ŁKA Sprinterze, w komercyjnych Arriva, KD-Specjal i Pociągu do Kultury, KMŁ – na odcinku Kraków-Olszanica–Kraków-Lotnisko oraz w komercyjnych KS, a także na odcinku Chałupki–Bohumin.