Europejski Trybunał Praw Człowieka zastosował wobec Polski procedurę wyroku pilotażowego. - Oznacza to, że Polska została zobowiązana do podjęcia działań legislacyjnych, które pozwolą przywrócić zgodność z prawem do „niezależnego i niezawisłego sądu ustanowionego ustawą” - wyjaśniono.
Wałęsa górą w ETPC
ETPC uznał tak w sprawie skargi Lecha Wałęsy, który od lat sądzi się z Krzysztofem Wyszkowskim, zarzucającym mu agenturalną przeszłość. Po kolejnych instancjach sądowych sprawa trafiła na biurko Zbigniewa Ziobry. Ten jako prokurator generalny wniósł skargę nadzwyczajną do nowej izby SN, a skarga została uwzględniona. Teraz tryumfuje Wałęsa, bo ETPC orzekł, że tą skargą Polska naruszyła Europejską konwencję praw człowieka. Trybunał ma szczególne zastrzeżenia do pozycji prokuratora generalnego, który zarazem jest ministrem sprawiedliwości nadzorującym administracyjnie sądy, a także politykiem. Skarga nadzwyczajna nie może być batem politycznym – mówią eksperci.
Czytaj więcej
Zdaniem komentatorów ETPC dostrzegł „oczywisty kontekst polityczny” polskiej skargi nadzwyczajnej i ją kwestionuje. Pokazuje to rozstrzygnięcie w sprawie Lecha Wałęsy, który sam wskazywał, że skarga nadzwyczajna narusza pewność prawa.
Czytaj więcej
Dzisiejszy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie „Wałęsa przeciwko Polsce” jest bezprawny i nie ma mocy obowiązującej - napisało w oświadczeniu Ministerstwo Sprawiedliwości. Podobne stanowisko zajęła politycznie wybrana KRS, która przyjęła uchwałę w sprawie czwartkowego wyroku.
– ETPC wyraźnie wskazał, że rozwiązanie systemowego problemu neosędziów będzie stanowiło element wykonania wyroku i że tego nie można zostawić bez żadnej decyzji – podkreśla dr Barbara Grabowska-Moroz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
ETPC nie wskazuje, jak zmienić prawo.