Sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak wraz z dwiema innymi sędziami, Ewą Gregajtys i Marzanną Piekarską-Drążek, zostały od sierpnia 2022 r. przeniesione z macierzystego wydziału karnego do wydziału pracy Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Decyzję wydaną w imieniu prezesa SA Piotra Schaba podpisał wiceprezes tego sądu Przemysław Radzik . Obaj panowie są równocześnie rzecznikami dyscyplinarnymi sędziów sądów powszechnych - Schab głównym, a Radzik jego zastępcą.
Czytaj więcej
Do prokuratury trafiło zawiadomienie na prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotra Schaba i jego zastępcy Przemysława Radzika, którzy nie wykonali zabezpieczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Wykonania orzeczenia domaga się też 45 sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Prezes Schab przyznał, że przeniesienie trzech doświadczonych karnistek było reakcją na kwestionowanie przez nie statusu tzw. neo-sędziów. W odpowiedzi na pismo I prezes SN Małgorzaty Manowskiej, która wstawiła się za przeniesionymi, prezes SA decyzję argumentował "faktem długotrwałej negacji" przez te sędzie "wykonywania fundamentalnych obowiązków służbowych". Według Piotra Schaba, sędzie "uzurpują sobie tytuł do otwartej odmowy orzekania w składach kolegialnych wydziału karnego" i "podważania roli prezydenta w procesie nominowania sędziów".
Wszystkie przeniesione sędzie pozwały swoich szefów. W grudniu 2022 r. zabezpieczenie cofające przeniesienia wydał skład siedmiu sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, lecz prezes Schab odmówił jego wykonania uznając, że zabezpieczenia Trybunału w Polsce nie obowiązują.
Czytaj więcej
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zwróciło się do polskiego rządu o zaprzestanie naruszania wiążących zobowiązań konwencyjnych i o niezwłoczne wykonanie środków tymczasowych wynikających z postanowienia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 6 grudnia 2022 r.