Projekt zmian w kodeksie postępowania karnego przygotowali senatorowie. Cel? Wydłużenie terminu na wniesienie apelacji w postępowaniu karnym w sprawach, w których sąd korzystał z instytucji przedłużenia terminu sporządzenia uzasadnienia wydanego wyroku.
Powód? Stanowisko rzecznika praw obywatelskich. Ten zwrócił się z prośbą do Komisji Ustawodawczej o rozważenie zmian w tej sprawie. Uzasadnienie? W sprawach karnych sporządzenie apelacji w przewidzianym ustawą terminie jest utrudnione ze względu na skomplikowanie, zawiłość sprawy, obszerność sentencji wyroku lub uzasadnienia sporządzonego w sprawie.
Czytaj więcej
Aby skutecznie skorzystać ze środków zaskarżenia, konieczne jest ścisłe wypełnienie warunków formalnych – wynika ze stanowiska Sądu Najwyższego.
Dziś w przepisach obowiązuje jednolity termin do wniesienia apelacji w każdej sprawie rozpatrywanej w postępowaniu karnym – 14 dni. Biegnie on dla każdego uprawnionego od daty doręczenia mu wyroku z uzasadnieniem. Ustawa nie przewiduje żadnej możliwości przedłużenia tego terminu. Tymczasem w praktyce wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych zdarzają się postępowania, w których do wyroku wydanego w pierwszej instancji sąd sporządza uzasadnienie liczące ponad 900, a czasem nawet ponad 1200 stron. Sędzia, sporządzając uzasadnienie w skomplikowanych sprawach, może wystąpić do prezesa sądu z wnioskiem o przedłużenie terminu jego sporządzenia. Skoro zatem ustawodawca przewiduje przedłużanie terminów dla sędziów, to zasadne jest domaganie się stworzenia adekwatnego zabezpieczenia podstawowych uprawnień stron – uważają senatorowie.
Brak możliwości przedłużenia terminu na złożenie apelacji może wywoływać wątpliwości, czy oskarżony ma zagwarantowane prawo do obrony.