W końcu czerwca bieżącego roku przyjęty został XIV pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, nakładający ograniczenia na kolejne 116 osób i podmiotów. Egzekwowana jest również zgodność dokonywanych transakcji z przepisami o kontroli obrotu produktami, usługami i technologiami podwójnego zastosowania. W ostatnim czasie do przestrzeni medialnej trafiły informacje o kolejnych postępowaniach podejmowanych wobec osób i podmiotów podejrzewanych o naruszenie regulacji o tzw. towarach „dual-use”.
Prace nad nowelizacją
Eksporterzy nie powinni przy tym zapominać o regularnym monitorowaniu zmian w krajowych regulacjach. Warto zwrócić uwagę, że trwają prace nad zmianą ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę.
Czytaj więcej
KAS ma otrzymać nowe uprawienia w związku z egzekwowaniem sankcji wobec Rosji. Już dziś to robi, choć czasem przybiera to osobliwe formy.
Najnowsza wersja projektu nowelizacji przewiduje, w wybranych sytuacjach, wprowadzenie wymogu dołączenia do zgłoszenia wywozowego dodatkowego oświadczenia eksportera składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej. Wymóg ten dotyczyłby osób i podmiotów dokonujących wywozu towarów objętych unijnymi środkami ograniczającymi ustanowionymi w związku z agresją Rosji na Ukrainę do państw, co do których istnieje ryzyko, że biorą udział w obchodzeniu unijnych sankcji.
Wymóg miałby również zastosowanie do podmiotów, które przewożą takie towary w procedurze tranzytu przez terytorium Rosji lub Białorusi. Dokument obejmowałby m.in. oświadczenie eksportera, że tranzyt przez Rosję lub Białoruś stanowi jedynie część całej trasy przewozu towarów, a początek i koniec tej trasy znajdują się poza terytorium Rosji i Białorusi. Eksporter będzie ponadto musiał oświadczyć, że końcowe przeznaczenie towaru ma miejsce w państwie trzecim innym niż Rosja i Białoruś, a także wskazać dane użytkownika końcowego.