Według anonimowych rozmówców agencji Bloomberg, Viterra zamierza opuścić rosyjski rynek i ma zamiar szybko ogłosić tę decyzję. Viterra i Cargill są jednymi z sześciu największych na świecie eksporterów rosyjskiej pszenicy. Po tych informacjach kontrakty terminowe na pszenicę na giełdzie w Chicago podrożały w środę o 3,5 proc.
Kanadyjska firma zajmowała się sprzedażą rosyjskiej pszenicy, jęczmienia, kukurydzy, grochu i oleju słonecznikowego. W 2022 roku rosyjska spółka zależna Viterra - LLC Viterra Rus, zwiększyła swoje przychody do 80,7 mld rubli z 69,9 mld rok wcześniej.
Czytaj więcej
Jeden z największych światowych dostawców produktów rolnych – amerykański Cargill – tego lata przestanie eksportować zboże z Rosji. Kreml zapewnia, że pozostanie to „bez wpływu na eksport zboża”.
Nie wiadomo, kto przejmie rosyjskie aktywa Viterra. Według strony internetowej Kanadyjczycy mają w Moskwie biuro, do tego magazyny w obwodzie kurskim oraz magazyny i urządzenia przeładunkowe w portach w obwodzie rostowskim i Kraju Krasnodarskim.
Chętnych nie brakuje. W grudniu rosyjski koncern nawozowy Uralchem zawiadomił Kreml o swojej gotowości wykupienia aktywów Cargilla i Viterra i poprosił o zgodę komisji rządowej na transakcję. Vitrerra i Cargill zdementowały wtedy informację, że sprzedają swoje rosyjskie aktywa.