Rosyjska spółka-córka amerykańskiego koncernu Cargill w przyszłym rolniczym roku przestanie eksportować zboże z Rosji. We wtorek 28 marca spółka poinformowała o swoich planach rosyjskie władze - pisze gazeta RBK.
Firma informuje, że w kolejnym sezonie rolniczym 2023/2024 (rozpoczyna się 1 lipca 2023 i trwa do 30 czerwca 2024) Cargill LLC nie planuje eksportu zboża z Rosji. Cargill zapowiedział też, że zaczyna przeglądać swoje portfolio aktywów związanych z eksportem zboża.
Czytaj więcej
Rosyjskie rolnictwo ponosi ogromne straty z powodu działań własnego rządu, które skutkowały sankcjami Zachodu. W Rosji 46 proc. firm nie wie, dokąd wyeksportować swoje zboże. Pod koniec 2022 roku nie udało im się sprzedać „dziesiątek milionów” ton rekordowych zbiorów.
32 lata zysków nad Wołgą
Cargill jest jednym z największych na świecie producentów i dostawców produktów rolno-spożywczych. Firma działa w Rosji od 1991 roku i prowadzi tam ogromny biznes. Jest aktywna w czterech głównych obszarach: rolnictwo (zakupy, przetwórstwo i transport zboża, nasion oleistych i innych produktów dla producentów żywności i pasz dla zwierząt), produkty spożywcze (zaopatruje producentów żywności i napojów, restauracje i handel detaliczny sieci handlowych produktów i surowców mięsnych i drobiowych), przemysłu (współpraca z przemysłowymi odbiorcami energii, soli, produktów skrobiowych i wyrobów hutniczych), a także świadczy usługi finansowe dla klientów z tych branż. Firma znana jest rosyjskim konsumentom pod marką płatków owsianych Klinsky Extra.
Oddział zbożowy firmy Cargill obejmuje firmę handlową w Krasnodarze, elewatory w Krasnodarskim Kraju i Woroneżu, rzeczny terminal zbożowy w Rostowie nad Donem. Cargill posiada również mniejszościowy pakiet udziałów (25 proc. plus jeden udział) w terminalu zbożowym w Noworosyjsku.