Chodzi o § 11 rozporządzenia w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości, na podstawie którego poprzednie władze Ministerstwa Sprawiedliwości udzieliły dotacji na kwotę ponad 224 mln zł.
Niekonstytucyjny przepis zostanie wykreślony
Przepis ten stanowi, że w uzasadnionych przypadkach możliwe jest zawarcie (na podstawie wniosku), umowy o powierzenie zadania, które nie jest objęte programem lub naborem wniosków. Tyle tylko, że taka treść rozporządzenia jest sprzeczna z ustawą, do której zostało wydane, czyli kodeksem karnym wykonawczym. K.k.w. jasno przewiduje w art. 43 § 9, że powierzenie realizacji jednostkom niezaliczanym do sektora finansów publicznych odbywa się w trybie otwartego konkursu ofert.
To oznacza, że – jak już pisaliśmy w „Rz” - § 11 rozporządzenia został wydany z przekroczeniem delegacji ustawowej, a tym samym jest sprzeczny z konstytucją.
Czytaj więcej
Przyznając sobie w rozporządzeniu kompetencje do wypłacania wsparcia z pominięciem konkursów, Zbigniew Ziobro złamał konstytucję i przekroczył uprawnienia – twierdzą eksperci.
W projekcie nowelizacji rozporządzenia Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wykreślenie kontrowersyjnego § 11. Resort proponuje także doprecyzowanie identyfikacji zadania, które ma być realizowane ze środków funduszu, poprzez zobowiązanie dysponenta (którym jest minister sprawiedliwości) do określania celów zadania i dedykowanej grupy odbiorców, a także wskazania wytycznych dotyczących realizacji zadania.