Najnowszy film Agnieszki Holland polską premierę miał 22 września, a od 20 września prezentowany był na pokazach prasowych. Wcześniej film wyświetlony został na festiwalu w Wenecji. Już jednak 19 września „Wiadomości” TVP zaczęły publikować fragmenty filmu niezawarte w zwiastunie, nieudostępnione ani przez dystrybutora, ani producenta. Stacja nie podaje, skąd uzyskała te materiały, wskazując jedynie, że źródło było „wiarygodne”. Na nasze pytanie o podstawę prawną udostępnienia tych fragmentów Centrum Informacji TVP wskazało, że emisja nastąpiła: „Z uwagi na ważny interes społeczny i ochronę dobrego imienia Straży Granicznej”.
Cytat z "Zielonej granicy"
Czy prawo autorskie zezwala na upublicznianie fragmentów utworu bez zgody twórcy, np. w ramach prawa cytatu (art. 29 pr. aut.)?
Czytaj więcej
Nie ma podstaw do nakazu wyświetlania rządowych spotów przed "Zieloną granicą" Agnieszki Holland. Kina mogą odmawiać ich wyświetlania nawet jako płatnej reklamy.
– Jeżeli dzieło nie było nigdzie oficjalnie udostępniane, to jest to naruszenie prawa cytatu. Dotyczy ono bowiem wyłącznie utworów pozyskanych z legalnego źródła – mówi radczyni prawna Katarzyna Orzeł z kancelarii Brightspot.
Z kolei art. 25 pr. aut. daje mediom możliwość rozpowszechniania w celach informacyjnych sprawozdań, artykułów, wypowiedzi, fotografii oraz wyciągów, przeglądów i streszczeń takich utworów – pod warunkiem, że zostały już wcześniej udostępnione. Art. 26 pozwala natomiast na przytaczanie w sprawozdaniach z aktualnych wydarzeń utworów udostępnianych w ich trakcie.