Jak czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej, z informacji przekazanych przez kuratorów oświaty do godz. 14:00 w poniedziałek 16 września, wynika, że w wyniku powodzi w czterech województwach (dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim) zajęcia zawieszono w ponad 530 szkołach, przedszkolach i placówkach, z czego najwięcej w województwie dolnośląskim – 329. W województwie opolskim zawieszono prace w ponad 170 placówkach oświatowych.
Kiedy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, iż przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego.
ZUS zaznacza, że za nieprzewidziane zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko, uważa się takie zamknięcie tej placówki, o którym ubezpieczony dowiedział się w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem jej zamknięcia.
Maksymalny wymiar zasiłku opiekuńczego wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. Limit ten ma zastosowanie do wszystkich członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego, niezależnie od ich liczby oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę dziecku. Warunek ten nie dotyczy jednak opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat. Wówczas zasiłek przysługuje nawet wtedy, gdy inny członek rodziny może zapewnić dziecku opiekę.