Rewolucja na rynku pracy? Ponad połowa Polaków myśli o nowej branży

Wprawdzie większość polskich pracowników deklaruje zadowolenie z obecnej ścieżki kariery, 56 procent jednakze rozważa jej zmianę w przyszłości. Najczęściej z powodu zbyt niskich obecnie zarobków. Wyższych płac chcą szukać zwłaszcza w IT.

Publikacja: 30.10.2023 03:00

Pracownicy szukają nowej pracy. Najczęściej z powodu zbyt niskich obecnie zarobków

Pracownicy szukają nowej pracy. Najczęściej z powodu zbyt niskich obecnie zarobków

Foto: Adobe Stock

Mam mocną pozycję w swojej branży, moje umiejętności zawsze będą w cenie, a moja praca nigdy nie zostanie zautomatyzowana – tak uważa ponad siedmiu na dziesięciu pracujących Polaków, którzy wzięli udział w ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym na zlecenie szkoły kompetencji cyfrowych Future Collars.

„Rzeczpospolita” jako pierwsza przedstawia jego wyniki opisane w raporcie Future Collars i Amazon „Reskilling przebranżowienie oczami Polaków”, który pokazuje nie tylko pozytywne podejście, ale również gotowość do dużej zawodowej zmiany, jaką jest przejście do innej branży.

Polki chętne do zmiany

Aż osiem na dziesięć badanych osób uważa, że warto próbować zmienić branżę, w której się pracuje, a co więcej, praktycznie każdy może to zrobić. Całkiem spora grupa ma zresztą takie plany.

Przyszłą zmianę branży rozważa 56 proc. uczestników badania, które we wrześniu tego roku objęło ponad 1,1 tys. dorosłych Polek i Polaków w wieku 30–59 lat (w tym 851 pracujących). Ponad połowa miała wyższe wykształcenie. – Warto zauważyć, że to kobiety, bardziej niż mężczyźni, wykazują gotowość do zmiany ścieżki zawodowej: prawie 60 proc. z nich rozważa przebranżowienie – podkreślają Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska, założycielki i szefowe Future Collars.

Jak wynika z ich badania, do zmiany branży nie skłania polskich pracowniczek i pracowników obawa przed utratą pracy. Aż 84 proc. z nich twierdzi, że ma stabilne zatrudnienie. Tym, co ich najczęściej motywuje do przebranżowienia, są zbyt niskie zarobki w obecnej branży.

Mniejsze znaczenie ma zła atmosfera w pracy (która częściej skłania do zmiany pracodawcy niż branży), czy też poczucie braku stabilności zatrudnienia, w tym obawa o redukcje stanowisk w obecnej firmie. Argument finansowy – wskazywany przez sześć na dziesięć badanych osób – jest też głównym powodem planów przejścia do branży IT lub pokrewnej. Myśli o tym co drugi z pracujących uczestników badania, którzy rozważają zmianę ścieżki kariery, w tym także połowa kobiet.

Czytaj więcej

Trzeba zrobić dobre wrażenie na rekruterze i przyszłym szefie

Płace i szansa rozwoju

– Kobiety mają ogromny potencjał, aby odnieść sukces w branży IT. Ich zdolności analityczne, umiejętności miękkie i zdolność do pracy w zespołach są nieocenione –podkreśla Katarzyna Sekścińska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, autorka badania. Zaznacza jednak, że trzeba przełamać stereotypy i obawy, które powstrzymują wiele Polek przed podjęciem decyzji o przejściu do IT, gdzie udział kobiet nie przekracza 17 proc. Częściej niż mężczyźni dostrzegają związane z tym bariery, zwłaszcza w obszarze wiedzy i kompetencji.

Zdaniem Marty Dworowskiej, dyrektorki ds. Zasobów Ludzkich w Regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Amazon, dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony pracodawców, w tym zwłaszcza dużych, globalnych firm. – Jako globalni liderzy, mamy odpowiedzialność i możliwość wspierania i zachęcania kobiet do rozwijania kariery w technologii, przynosząc tym samym innowacje i różnorodność do sektora – podkreśla Dworowska.

Niezależnie od płci, osoby myślące o przebranżowieniu kierują się najczęściej (72 proc.) perspektywą wysokich zarobków w nowych technologiach. Jak jednak wynika z raportu Future Collars i Amazon, w chęciach do nowej kariery w IT nie chodzi tylko o pieniądze – liczy się także rozwój zawodowy. Ponad jedna trzecia osób, które rozważają przejście do IT, wskazuje wśród powodów zarówno możliwości własnego rozwoju zawodowego jak też dobre perspektywy rozwoju tego sektora.

Czytaj więcej

Plaga nadgodzin nęka polskich specjalistów i menedżerów

Czas na reskilling

Prawie co trzeci badany wierzy też w pewną przyszłość branży IT, choć tę wiarę może teraz osłabiać spowolnienie i fala zwolnień w spółkach technologicznych na świecie, a także obawy związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Ma ona przejąć sporą część zadań programistów.

Jak jednak zwraca uwagę Joanna Pruszyńska-Witkowska, AI raczej ułatwia i usprawni ich pracę. – Programiści nadal odgrywają kluczową rolę w tworzeniu, rozwijaniu i zarządzaniu projektami opartymi na technologiach AI – podkreśla współzałożycielka Furure Collars. Przypomina, że według analiz firmy McKinsey, automatyzacja częściej zmienia charakter pracy niż ją eliminuje. Tego zdania jest też większość przedstawicieli branży technologicznej w Polsce, co pokazało badanie firmy rekrutacyjnej Antal i Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Informatyka.

Ponad 80 proc. menedżerów spółek IT i działów IT stwierdziło tam, że zapotrzebowanie na programistów nie spadnie, a raczej może wzrosnąć. – Coraz częściej będziemy mieli do czynienia z reskillingiem i upskillingiem, czyli przekwalifikowaniem lub podniesieniem kwalifikacji w celu dostosowania się do wymagań nowych stanowisk – komentuje Fabian Pietras, dyrektor IT Services w Antal.

Czytaj więcej

Polscy Silversi chętni do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego

Brama dla kreatywnych

Jak ocenia Paweł Kurpiewski, ekspert Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA, rosnąca popularność rozwoju platform low code i no code, które wymagają od użytkowników tylko podstawowych (low-code) albo wręcz żadnych (no-code) umiejętności programowania, to szansa na karierę w IT dla osób bez specjalistycznego przygotowania.

Ważna będzie natomiast zdolność analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów.– Może się okazać, że niedługo nie będzie potrzebny programista, tylko kreatywny i znający potrzeby rynkowe specjalista, który wymyśli rozwiązanie ułatwiające pracę – zaznacza Kurpiewski.

To szansa dla osób, które myślą o zmianie ścieżki zawodowej na IT, co jednak 64 proc. badanych uważa trudne. Co więcej, tylko co trzecia z osób planujących przejście do IT podjęła działania, które mają ją przybliżyć do tego celu. Ponad jedna czwarta z nich zdecydowała się na studia z informatyki, lub z pokrewnej dziedziny.

Większość zdobywa wiedzę i umiejętności innymi sposobami. Najczęściej (86 proc.) z materiałów dostępnych online, a dwie trzecie – na kursach i szkoleniach. Tym bardziej że tylko 42 proc. Polaków uważa, że kluczem do sukcesu w IT są studia kierunkowe.

Mam mocną pozycję w swojej branży, moje umiejętności zawsze będą w cenie, a moja praca nigdy nie zostanie zautomatyzowana – tak uważa ponad siedmiu na dziesięciu pracujących Polaków, którzy wzięli udział w ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym na zlecenie szkoły kompetencji cyfrowych Future Collars.

„Rzeczpospolita” jako pierwsza przedstawia jego wyniki opisane w raporcie Future Collars i Amazon „Reskilling przebranżowienie oczami Polaków”, który pokazuje nie tylko pozytywne podejście, ale również gotowość do dużej zawodowej zmiany, jaką jest przejście do innej branży.

Pozostało 92% artykułu
Poszukiwanie pracy
Na rynek pracy ruszyła jesienna fala młodych kandydatów
Materiał Partnera
SHEIN Rozwija Centrum Technologiczne w Europie: Trwa rekrutacja polskich ekspertów IT
Poszukiwanie pracy
Rekrutacja coraz dłuższa i bardziej frustrująca dla kandydata
Poszukiwanie pracy
Przybyło ofert pracy. Kogo najbardziej szukają firmy?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Poszukiwanie pracy
Płaca w IT jest prawie dwa i pół razy wyższa niż w firmach odzieżowych