23 najbardziej szalonych europosłów. Na liście dwa nazwiska z Polski

Cypryjska gwiazda YouTube'a, antykorupcyjny piosenkarz z Bułgarii, grecka rzeźniczka, której prawie nikt nie widział, i były kierowca wyścigowy oskarżony o salutowanie Hitlerowi – to tylko niektórzy nowi europosłowie, o których pisze portal Politico.

Publikacja: 14.06.2024 20:11

23 najbardziej szalonych europosłów. Na liście dwa nazwiska z Polski

Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

rbi

Jak tłumaczy portal, aby utworzyć ugrupowanie polityczne w Parlamencie Europejskim, potrzeba 23 posłów do Parlamentu Europejskiego z siedmiu różnych krajów. Stworzył więc 23-osobową grupę najbardziej dziwacznych eurodeputowanych przybywających do nowego Parlamentu Europejskiego. Gdyby połączyli oni siły, spełniliby wszystkie kryteria, aby utworzyć własne ugrupowanie. Na liście znaleźli się też dwaj nowi europosłowie z Polski.

Fidias Panayiotou to 25-letni influencer odpowiedzialny za takie wirusowe hity w serwisie YouTube jak „Stałem przez 4 dni z rzędu”. Ma 2,1 miliona subskrybentów, a jego film zatytułowany „Zmusiłem Elona Muska, żeby mnie przytulił” uzyskał milion wyświetleń. Z kolei i 5 milionów osób obejrzało wideo pod tytułem „Mieszkałem na lotnisku przez 7 dni za darmo”. Jego „poziom wariactwa” Politico oceniło jako 4/5.

Jest tak dobrze znana lokalnie, że nie prowadziła kampanii ani nie udzielała wywiadu, a mimo to zdobyła mandat

Kolejny przykład to Galato Alexandraki. Jest emerytowaną hodowczynią bydła prowadzącą sklep mięsny w Aleksandropolis w północnej Grecji. W internecie nie ma jej zdjęć. Jednak jest tak dobrze znana lokalnie, że nie prowadziła kampanii ani nie udzielała wywiadu, a mimo to zdobyła mandat dla nacjonalistycznej partii Greckie Rozwiązanie, która zajęła drugie miejsce po Nowej Demokracji stowarzyszonej z EPP.

Petras Gražulis w zeszłym roku został postawiony w stan oskarżenia w litewskim parlamencie po głosowaniu w imieniu innego nieobecnego na posiedzeniu posła. Zakazano mu kandydowania na urząd na 10 lat, ale najwyraźniej nie dotyczy to wyborów do Parlamentu Europejskiego. Gražulisowi grozi także kara za wygłaszanie homofobicznych uwag. Państwowy nadawca LRT określił go jako „jednego z najbarwniejszych polityków na Litwie, który zbudował swoją reputację dzięki akrobacjom przeciwko prawom osób LGBTQI”.

Chce „zniszczyć system i odbudować go od zera”

Luis Pérez z Hiszpanii znany jako Alvise, chce „zniszczyć system i odbudować go od zera”. Jako były Liberalny Demokrata w Wielkiej Brytanii ma setki tysięcy obserwujących na swoich kanałach w YouTube, Instagramie, Telegramie i na niemal każdej innej platformie. Samozwańczy prokurator „skorumpowanych i przestępców” znany jest z protestów antyaborcyjnych, przechwalania się planami budowy największego więzienia w Europie oraz ataków na dziennikarzy i imigrantów.

Filip Turek przeniósł swoją miłość do samochodów na zupełnie nowy poziom. Jego ugrupowanie, sojusz czeskiej partii Přísaha i Kierowcy dla siebie, chce powstrzymać wprowadzenie euro w Czechach oraz prowadzi kampanię przeciwko imigracji i Zielonemu Ładowi. Jednak na swojej stronie na Facebooku Turek podkreśla tylko jeden z celów kampanii partii: zniesienie ograniczeń dla samochodów z silnikami spalinowymi. Motoryzacja jest według Turka jego „przeznaczeniem”. Został usunięty z debat przedwyborczych, gdy policja wszczęła dochodzenie w sprawie zdjęcia, które przedstawiało go wykonującego nazistowskie saluty.

Generał Roberto Vannacci, były oficer armii włoskiej, zasłynął bestsellerową książką „Świat do góry nogami”, w której poczynił kontrowersyjne uwagi na temat kobiet, homoseksualizmu i imigracji. Po objęciu go dochodzeniem dyscyplinarnym przez ministra obrony Guido Crosetto, Vannacci stał się znaną twarzą we włoskich talk show, gdzie wielokrotnie nazywał Benito Mussoliniego „mężem stanu”. Skrajnie prawicowa Liga zapewniła mu pierwsze miejsca na listach w dwóch z pięciu regionalnych okręgów wyborczych w kraju. Krążą nawet pogłoski, że jest on gotowy rzucić wyzwanie Matteo Salviniemu – zwanemu „Kapitanem” – w walce o przywództwo partii. Po Włoszech krąży dowcip: Generał nie przyjmuje rozkazów od kapitana.

2021 roku rosyjskie państwowe media Sputnik uznały Șoșoacă Rumunię politykiem roku.

Diana Șoșoacă to najbardziej popularna rumuńska polityczka w Rosji. W 2021 roku rosyjskie państwowe media Sputnik uznały Șoșoacă Rumunię politykiem roku. Antyszczepionkowa działaczka zdobyła miejsce w rumuńskim senacie dzięki mandatowi z prawicowego Sojuszu na rzecz Związku Rumunów, ale została wyrzucona z tej partii i dołączyła do jeszcze bardziej radykalnej: S.O.S Rumunia. Șoșoacă znalazła się pod ostrzałem ze względu na swoje wizyty w ambasadzie Rosji i poparcie powrotu do „Wielkiej Rumunii”, której terytorium obejmowałoby także część Bułgarii, Mołdawii i Ukrainy. Ustawa z 2023 r., którą złożyła, domagając się suwerenności nad częściami Ukrainy, umieściła ją na liście sankcyjnej tego kraju.

Skazany za rasistowskie uwagi na temat Romów

Milan Mazurek, 30-letni skrajnie prawicowy Słowak, jest drugim europosłem na liście Partii Republikańskiej. Został skazany za rasistowskie uwagi na temat Romów, a jego były kolega ze szkoły zacytował wypowiedź Mazurka, który twierdził, że Holokaust to oszustwo. Mówił też, że obecny europoseł uśmiechał się, gdy znajdował się obóz zagłady w Auschwitz i że w młodości bił Romów.

Petr Bystron, numer dwa na liście Alternatywy dla Niemiec, uniknął dotychczas losu wykluczonego z partii głównego kandydata Maksymiliana Kraha. Stało się tak pomimo faktu, że Bystroń był również przedmiotem zainteresowania policji i toczy się w jego sprawie śledztwo w sprawie udziału w prorosyjskiej operacji propagandowej skupionej wokół środka masowego przekazu o nazwie Głos Europy. Bystroń jest oskarżony o przyjęcie 20 000 euro od powiązanego z Wiktorem Medwedczukiem outletu Voice of Europe.

Czytaj więcej

Niemiecka prawicowa AfD wykluczona z grupy w Parlamencie Europejskim

Marco Tarquinio jest dziennikarzem sprzeciwiającym się NATO. Ściągnięty spoza świata polityki przez przywódczynię Partii Demokratycznej Elly Schlein Tarquinio trafił na pierwsze strony gazet we Włoszech, gdy oznajmił, że chce rozwiązać NATO i że Ukraina powinna była zdecydować się na „samoobronę bez użycia przemocy”. Tarquinio, były dyrektor gazety Kościoła katolickiego Avvenire, otwarcie sprzeciwia się prawu do aborcji. Nikt nie wie, jak wpasuje się w grupę S&D, która jest proukraińska.

„Jesteś zwolniona” – powiedział duński skrajnie prawicowy europoseł Anders Vistisen przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen podczas kwietniowej debaty. Stwierdził że gdyby został szefem Komisji, zwolniłby 10 000 urzędników UE. „Jego prawdziwym wyzwaniem było utrzymanie własnej pracy i prawie mu się to udało, po otrzymaniu entuzjastycznych rekomendacji wideo od takich osób jak Matteo Salvini i Marine Le Pen” – opisuje Politico.

Christo Petrov, bułgarski artysta hiphopowy, znany jako Itzo Hazarta, zdobył mandat w Bułgarii

Christo Petrov, bułgarski artysta hiphopowy, znany jako Itzo Hazarta, zdobył mandat w Bułgarii. Jego utwory przyciągają miliony słuchaczy w Internecie i stały się ścieżką dźwiękową protestów antykorupcyjnych. Teledysk do piosenki „I Have A Guy” przedstawia go, jak krąży po Bułgarii i wyparowuje skorumpowane części bułgarskiego systemu państwowego.

Wybór na europosła świętował w albańskim więzieniu

Fredi Beleri świętował swój wybór na greckiego posła do Parlamentu Europejskiego z ramienia Nowej Demokracji w albańskim więzieniu. Beleri został wybrany na burmistrza albańskiego nadmorskiego miasta Himarë zaledwie kilka dni po aresztowaniu za kupowanie głosów. Został skazany na dwa lata. Greccy politycy potępili to posunięcie jako albańską próbę udaremnienia działalności politycznej mniejszości greckiej.

Iwan Dawid to czeski skrajnie prawicowy poseł i psychiatra. Przeciwko większości swojej grupy Tożsamość i Demokracja głosował 4406 razy – czyli 41 procent, co czyni go jednym z największych buntowników w parlamencie.

Czytaj więcej

Daniel Obajtek miał być na komisji śledczej. Zamiast tego napisał list

Daniel Obajtek – jak opisuje Politico – „złote dziecko” byłego rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS), był prezesem państwowego koncernu naftowego PKN-Orlen do czasu zwolnienia go na początku tego roku przez nowy rząd. Teraz wybiera się do Brukseli, gdzie być może spotka Michała Szczerbę, wybranego na posła do Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Jako poseł Szczerba wzywał Obajtka do składania zeznań w związku ze skandalem związanym z gotówką za wizy. Obajtek odmówił, twierdząc, że zajmie to cenny czas „w ostatnim momencie wyborów”.

Grzegorz Braun to członek skrajnie prawicowej Konfederacji, ma skłonność do niszczenia symboli religijnych. „Haniebnie zgasił menorę chanukową w polskim parlamencie, opisując Święto Świateł jako „kult satanistyczny” (i nazwał polskich Żydów „wrogami Polski”), a w zeszłym roku zdewastował choinkę ozdobioną bombkami z napisami oraz flagami UE i Ukrainy” – opisuje Politico.

Jak tłumaczy portal, aby utworzyć ugrupowanie polityczne w Parlamencie Europejskim, potrzeba 23 posłów do Parlamentu Europejskiego z siedmiu różnych krajów. Stworzył więc 23-osobową grupę najbardziej dziwacznych eurodeputowanych przybywających do nowego Parlamentu Europejskiego. Gdyby połączyli oni siły, spełniliby wszystkie kryteria, aby utworzyć własne ugrupowanie. Na liście znaleźli się też dwaj nowi europosłowie z Polski.

Fidias Panayiotou to 25-letni influencer odpowiedzialny za takie wirusowe hity w serwisie YouTube jak „Stałem przez 4 dni z rzędu”. Ma 2,1 miliona subskrybentów, a jego film zatytułowany „Zmusiłem Elona Muska, żeby mnie przytulił” uzyskał milion wyświetleń. Z kolei i 5 milionów osób obejrzało wideo pod tytułem „Mieszkałem na lotnisku przez 7 dni za darmo”. Jego „poziom wariactwa” Politico oceniło jako 4/5.

Pozostało 91% artykułu
Polityka
Kontrole na granicy z Niemcami. Kto i czego powinien się spodziewać?
Polityka
Strefa Schengen pęka w szwach. Holendrzy chcą ograniczyć napływ migrantów
Polityka
Kolejne ważne wybory na wschodzie Niemiec. Brandenburgia szczególnie prorosyjska
Polityka
Nowa Komisja Europejska: bezpieczeństwo i obrona dla Europy Wschodniej i Północnej
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Polityka
"Oto skład mojego gabinetu". Ursula von der Leyen przedstawiła nowych komisarzy KE