Rekonstrukcja rządu. Mateusz Morawiecki zastąpi Beatę Szydło

Na posiedzeniu Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości zapadła decyzja w sprawie rekonstrukcji rządu. Mateusz Morawiecki zastąpi Beatę Szydło na stanowisku szefa rządu. Beata Szydło ma - według słów Beaty Mazurek - pełnić eksponowane stanowisko w rządzie.

Aktualizacja: 08.12.2017 13:43 Publikacja: 07.12.2017 23:01

Rekonstrukcja rządu. Mateusz Morawiecki zastąpi Beatę Szydło

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Przypominamy rozmowy "Rzeczpospolitej" z Mateuszem Morawieckim:

Rozwój Polski oparty był na długu

Podatek tam, gdzie firma działa

Bankowiec z polską duszą - sylwetka Mateusza Morawieckiego

- Podczas dwóch lat rządów osiągnęliśmy wiele sukcesów. To przede wszystkim ogromny sukces premier Beaty Szydło. Przed nami kolejne wyzwania. To wymaga korekty rządu, nie tylko poszczególnych jego członków, ale również ścisłego kierownictwa - powiedziała Beata Mazurek.

- Jestem przekonana, że nasi wyborcy zrozumieją to, że jesteśmy jedną drużyną, że realizujemy program - mówiła Mazurek.

- W związku z tym premier Beata Szydło złożyła rezygnację ze swojej funkcji. Komitet polityczny wysunął na premiera kandydaturę wicepremiera Mateusza Morawieckiego - dodała. Zapewniła jednocześnie, że Szydło nadal ma pełnić eksponowane miejsce w rządzie, ponieważ "zasługuje na to". Nie sprecyzowała jednak jakie będzie to stanowisko.

Jak wynika z informacji "Rzeczpospolitej", Jarosław Kaczyński miał powiedzieć posłom, że Beata Szydło będzie wicepremierem w rządzie Morawieckiego. Jak relacjonują nam posłowie, przyjęcie Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu klubu PiS było chłodne. Odchodząca premier Szydło została przyjęta owacją na stojąco.

Według nieoficjalnych informacji wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego zaplanowano na wtorek. Na razie nie będzie zmian ministrów. 

Z informacji PAP wynika, że podczas głosowania nad kandydaturą dwóch polityków PiS opowiedziało się przeciw kandydaturze Morawieckiego, jeden wstrzymał się od głosu, a reszta z 33 członków Komitetu Politycznego PiS głosowała "za". 

Trzeba pchnąć Polskę do przodu – czy musi to robić premier?

Po rekonstrukcji rządu trzeba sklejać PiS - komentarz Michała Szułdrzyńskiego

Wiceszef MSZ Jan Dziedziczak pytany przez dziennikarzy o to, czy Beata Szydło po rezygnacji z funkcji premiera ma objąć funkcję wicepremiera w rządzie, potwierdził, że na posiedzeniu Komitetu Politycznego zapadła taka decyzja. 

Rzecznik rządu Rafał Bochenek podziękował Beacie Szydło za zaufanie i za to, że mógł pod jej kierunkiem "uczestniczyć w wielkiej misji i służbie Polakom". To były dobre dwa lata - napisał na Twitterze rzecznik.

Decyzja na posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS

Rzeczniczka partii Beata Mazurek mówiła w ostatnich dniach, że nie jest tajemnicą, że kandydatura Mateusza Morawieckiego się pojawiła. Desygnacja nowego szefa rządu może nastąpić w piątek, a zaprzysiężenie nowej Rady Ministrów - we wtorek.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski o zmianie premiera w programie #RZECZoPOLITYCE

W skład Komitetu Politycznego PiS wchodzą: Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, Antoni Macierewicz, Piotr Gliński, Krzysztof Jurgiel, Elżbieta Rafalska, Marek Kuchciński, Stanisław Karczewski, Ryszard Terlecki, Henryk Kowalczyk, Joachim Brudziński, Adam Lipiński, Beata Mazurek, Jarosław Zieliński, Teresa Schubert, Maria Koc, Grzegorz Czelej, Ryszard Czarnecki, Anita Czerwińska, Marek Gróbarczyk, Wiesław Janczyk, Karol Karski, Zbigniew Kuźmiuk, Stanisław Ożóg, Tomasz Poręba, Marek Suski, Wojciech Szarama, Krzysztof Tchórzewski i Elżbieta Witek.

Premier w środę w Radiu Maryja, pytana o rekonstrukcję rządu mówiła, że "zmiany są czymś naturalnym". Powiedziała, że podsumowanie po dwóch latach rządów zapowiadał szef PiS Jarosław Kaczyński w lipcu na kongresie w Przysusze. "Ten okres jest dość długi, przedłuża się. Mam nadzieję, że w tym tygodniu go zamkniemy, bo potrzebna jest stabilizacja" - dodała Szydło.

Decyzja Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości

"Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości dokonał oceny dwóch lat działalności rządu koalicji Zjednoczonej Prawicy. Komitet Polityczny uważa, że w tym okresie - mimo wielkich trudności oraz pełnego determinacji przeciwdziałania ze strony wrogich idei dobrej zmiany sił wewnętrznych jak i zewnętrznych - osiągnięte zostały wielkie sukcesy w kluczowych dla polskiego życia dziedzinach. Odniesiono je w sferze społecznej i ekonomicznej, na niwie oświaty i kultury oraz na polu bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego państwa i polityki zagranicznej. 

Szczególną rolę w ich uzyskaniu odegrała Pani Premier Beata Szydło. Wykazała się Ona ogromną sprawnością polityczną, niezwykłym talentem medialnym, wyjątkową determinacją i odwagą, a także niezwykłą pracowitością. 

Bardzo poważne zasługi mają także inni Członkowie gabinetu Pani Premier Beaty Szydło oraz Klub Parlamentarny Zjednoczonej Prawicy. Na szczególne podkreślenie zasługuje również zgodna współpraca podmiotów koalicji. Niezastąpione było poparcie kierujących się patriotyzmem szerokich rzesz Polaków żyjących w Polsce i za granicą. 

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości składa gorące podziękowania Pani Premier Beacie Szydło. Żywimy ogromny szacunek dla dokonań Pani Premier oraz darzymy Ją wielką sympatią, jaką zaskarbiła sobie swoją pracą dla Polski. 

Ostatnie miesiące bieżącego roku przyniosły liczne istotne przeobrażenia w sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej. Ewolucji uległy także wpisane w wielki projekt dobrej zmiany zadania stojące przed Zjednoczoną Prawicą. Powyższe czynniki spowodowały konieczność skorygowania składu rządu, w tym również jego kierownictwa. 

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości oceniając niezwykle wysoko prawdziwy patriotyzm oraz poczucie odpowiedzialności za Polskę Pani Premier Beaty Szydło, przyjmuje Jej rezygnację z funkcji Prezesa Rady Ministrów. Komitet Polityczny podkreśla również potrzebę Jej dalszego służenia Polsce na eksponowanym stanowisku rządowym. 

Równocześnie Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości wysuwa kandydaturę Pana Mateusza Morawieckiego, dotychczasowego wicepremiera, na stanowisko Prezesa Rady Ministrów".

Zapowiedź zmian

Dokonanie zmian w rządzie premier Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała, kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny. 

Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje, co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".

Przypominamy rozmowy "Rzeczpospolitej" z Mateuszem Morawieckim:

Rozwój Polski oparty był na długu

Pozostało 99% artykułu
Polityka
Radosław Sikorski: W prezydenturę trzeba wejść z marszu. Nie można się uczyć na urzędzie
Polityka
Premier Donald Tusk o prawyborach w KO. "Jak jedna pięść"
Polityka
Czy zaczęła się III wojna światowa? Gen. Różański: Nie można mówić jednoznacznie
Polityka
Nowy sondaż prezydencki: Wybór KO bez wpływu na wynik wyborów prezydenckich?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem PiS w wyborach. Rzecznik PiS: Decyzja nie zapadła