Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji
Zandberg: Trzy miesiące stanu wyjątkowego nie pomogły
- Zdaje się, że jeżeli coś w tym momencie przynosi efekt, to są to działania dyplomatyczne, obawiam się, że nie polskiego rządu - powiedział poseł Adrian Zandberg (partia Razem), odnosząc się w Polsat News do słów o deeskalacji sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
- To, co widzimy po tych trzech miesiącach, to to, że ani brutalna i dosyć nieludzka strategia stosowania push-backów, ani trzy miesiące stanu wyjątkowego nie pomogły rozładować kryzysu, bo nie wzięto się za źródła tego kryzysu - ocenił.
Rozmowy ze stroną francuską o sytuacji na granicy
Doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Czerwiński rozmawiał z doradcą ds. europejskich prezydenta Francji Emmanuela Macrona m.in. o sytuacji na granicy z Białorusią - podało Biuro Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP.
Żołnierze służący na granicy pomogli gasić pożar
Żołnierze z 16. Dywizji Zmechanizowanej pomagali strażakom w gaszeniu pożaru w miejscowości Łosiniany.
Müller o sytuacji na granicy: Sukcesu bym jeszcze nie ogłaszał
- Na pewno możemy mówić o sytuacji pewnego cofnięcia się ze strony władz Białorusi w tej chwili, ale sukcesu pewnie jeszcze ogłaszać nie można, ponieważ tak jak widzieliśmy, te działania w ostatnich miesiącach miały też różne fazy - powiedział na antenie Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.
Czytaj więcej
- Działania dyplomatyczne, które podejmowaliśmy, przyniosły skutki, ale sukcesu bym jeszcze nie ogłaszał, ponieważ plany Białorusi czy Rosji są dalekosiężne i długoterminowe - powiedział rzecznik rządu, odnosząc się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Premier rozmawiał z dyrektor Wywiadu Narodowego USA
Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines odbyła dziś w Warszawie serię spotkań, w tym z premierem Mateuszem Morawieckim. Szef polskiego rządu przekazał, że o spotkanie prosiła strona amerykańska.
"Z naszymi przyjaciółmi z USA pozostajemy zgodni co do diagnozy zagrożenia, jakim jest wywoływany przez Łukaszenkę i jego sojuszników konflikt hybrydowy. Jednocześnie wypracowujemy kolejne rozwiązania, by jak najlepiej zabezpieczyć Polskę, Europę i Sojusz Północnoatlantycki przed podobnymi zagrożeniami teraz i w przyszłości. Będziemy reagować stanowczo i adekwatnie do rozwoju sytuacji" - napisał w mediach społecznościowych premier Morawiecki.
Łukaszenko: Możliwe, że nasi żołnierze pomagali migrantom dostać się do Polski
W rozmowie z BBC Aleksander Łukaszenko przyznał, że jest "całkowicie możliwe", iż białoruscy żołnierze pomagali migrantom przedostać się na teren Polski.
Czytaj więcej
Aleksander Łukaszenko przyznał, że jest "całkowicie możliwe", iż białoruscy żołnierze pomagali migrantom przedostać się na teren Polski. Zaprzeczył jednocześnie, że migranci zostali zaproszeni na Białoruś.
SG: Białoruś chce wznowienia ruchu na przejściu w Kuźnicy
"Strona białoruska chciałaby wznowienia ruchu w przejściu granicznym Bruzgi-Kuźnica. Równocześnie strona białoruska deklaruje, że nie ma tam już osób, które mogłyby stanowić zagrożenie dla polskich służb" - przekazała Straż Graniczna.
Czytaj więcej
Strona białoruska zadeklarowała, że w rejonie przejścia granicznego w Kuźnicy nie ma już osób, które mogłyby stanowić zagrożenie dla polskich służb - podała Straż Graniczna, powołując się na odpowiedź na pismo komendanta głównego SG Tomasza Pragi.
Białoruś: porządkowanie miejsca po opuszczonym koczowisku migrantów
Straż Graniczna podała, że białoruskie służby porządkują miejsce po koczowisku w pobliżu przejścia granicznego.
Arłukowicz: Jesteśmy osamotnieni, nie mamy żadnych partnerów
- Jesteśmy kompletnie osamotnieni w tym wszystkim. Wojujemy z Unią Europejską. Nie mamy żadnych partnerów. Właściwie pokazujemy, że nie chcemy żadnej pomocy, współpracy. Nie szukamy wsparcia w NATO, nie szukamy wsparcia w Unii Europejskiej, we Fronteksie. To jest buta i arogancja rządzących - powiedział europoseł KO Bartosz Arłukowicz, komentując sprawę kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.
Czytaj więcej
- Nie szukamy wsparcia w NATO, nie szukamy wsparcia w Unii Europejskiej, we Fronteksie. To jest buta i arogancja rządzących - powiedział europoseł Koalicji Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz, komentując w rozmowie z Onetem kryzys na granicy polsko-białoruskiej.
Klich: Łukaszenkę należy zwalczać, a nie z nim negocjować
Jak podało Centrum Informacyjne Senatu, senator Klich na posiedzeniu komisji wyraził opinię, że strona polska powinna wcześniej przygotować się na możliwy kryzys na granicy. Były szef MON zarzucił władzom m.in. zbyt późne wychwycenie źródeł białoruskiej operacji "Śluza" oraz późne i mało skuteczne wpływanie na zaniechanie lotów do Mińska przez niektóre linie lotnicze - przekazało CIS.
- Nasza granica powinna być broniona w sposób międzynarodowy i unijny - powiedział cytowany przez CIS Bogdan Klich. Wyraził pogląd, że działania Aleksandra Łukaszenki wymagają wielopłaszczyznowej reakcji. - Uważamy, że Łukaszenkę należy zwalczać, a nie z nim negocjować - oświadczył senator.
Senat: Komisja dziękuje żołnierzom i funkcjonariuszom za służbę na granicy
Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej omówiła sytuację na granicy polsko-białoruskiej - podało Centrum Informacyjne Senatu. W komunikacie czytamy, że przewodniczący Bogdan Klich (KO) w imieniu komisji przekazał "podziękowania i szacunek dla żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji za ich służbę na granicy".
Wiceszef MSWiA: Na obszarze przejścia w Kuźnicy nie ma już migrantów stanowiących zagrożenie
Dziennikarz BBC Steven Rosenberg przeprowadził wywiad z Alekandrem Łukaszenką - podała BiełTA
Czytaj więcej
Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko udzielił wywiadu brytyjskiej BBC - informuje państwowa agencja BiełTA.
Syryjczyk mieszkający w Polsce ostrzega migrantów przed podróżą przez Białoruś
Czytaj więcej
Syryjski lekarz Kassam Shahadah osiedlił się w Polsce jako uchodźca trzy lata temu. Obecnie jest wolontariuszem na granicy, pomagając zdesperowanym migrantom z Bliskiego Wschodu, którzy próbują przedostać się do Polski po niebezpiecznej wędrówce przez lasy.
Szef MSW Ukrainy chce zbudować ogrodzenie na całej długości granicy z Rosją i Białorusią
Czytaj więcej
Szef MSW Ukrainy, Denys Monastyrski oświadczył, że Ukraina musi znaleźć w przyszłorocznym budżecie środki na zbudowanie ogrodzenia na liczących łącznie 2,5 tys. km na granicach kraju z Białorusią i Rosją wobec możliwego napływu nielegalnych imigrantów z tych krajów.
Macierewicz: Jesteśmy atakowani, a gen. Różański oskarża polskich żołnierzy
Macierewicz w TV Trwam mówił, że "zachowanie niektórych byłych wojskowych jest rzeczą szokującą".
WOT pokazuje nagranie, na którym zarejestrowano próbę przedarcia się 500 migrantów do Polski
Stanisław Żaryn: Lot do Iraku to szansa dla Irakijczyków, którzy wpadli w białoruską pułapkę
Jacek Kurski zapowiada "wielki koncert poparcia dla obrońców polskich granic" w TVP
Tusk: Od początku kryzysu staram się wesprzeć, a na pewno nie przeszkadzać polskiemu rządowi
- Moim zawodem nie jest komentowanie. Staram się, co nie jest proste, gdy jest się w opozycji, gdy nie ma się narzędzi wykonawczych, pomóc w rozwiązywaniu kryzysów i problemów. Nie zawsze polega go to na mówieniu - mówił Donald Tusk w rozmowie z Wirtualną Polską.
Czytaj więcej
- To jest dramatyczne pytanie, czemu Warszawa jest dziś pomijana w tak ważnej kwestii jak granica polsko-białoruska - mówi lider PO Donald Tusk.
Błaszczak: Żołnierze-sportowcy przyjechali wesprzeć kolegów na granicy
Hołownia: Jeżeli Łukaszenko używa ludzi jako broni, to trzeba mu tę broń zabrać z ręki
Błaszczak spotkał się z żołnierzami na granicy
Markow: Polskie władze doskonale wiedzą, że zachowują się nieludzko
- Polskie władze doskonale wiedzą, że zachowują się nieludzko w stosunku do migrantów Dlatego blokują dostęp do granicy mediom - powiedział dyrektor rosyjskiego Instytutu Badań Politycznych Siergiej Markow
W centrum logistycznym uruchomiono kantor oraz budkę z kebabami i piwem
10 Opolska Brygada Logistyczna wysłała wsparcie na granicę
Estonia wyśle oddziały, by pomóc Polsce
MON Estonii poinformowało, że wyślę jednostki, które będą wspierać polskie służby w ochronie granic Unii Europejskiej
Szef MSZ Białorusi udzielił wywiadu CNN
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej w rozmowie z CNN odrzucił oskarżenia pod adresem jego kraju w sprawie kryzysu migracyjnego na graniach Unii Europejskiej.
Straż Graniczna: 50-osobowa grupa wdarła się do Polski. Pięcioosobowa rodzina chce zostać
Czytaj więcej
Od początku 2021 roku Straż Graniczna odnotowała 35,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. W całym 2021 roku takich prób było 95 - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
Przywódca białoruskiego reżimu Aleksander Łukaszenko udzielił dziś wywiadu „głównym zachodnim mediom” - poinformowała agencja BiełTA
Straż Graniczna: W 2021 roku 35 400 prób przekroczenia granicy z Białorusią
W ubiegłym roku, o tej porze, takich prób było łącznie 95.
Białoruś: Transport ropy rurociągiem "Przyjaźń" został przywrócony
Rosjanie oficjalnie potwierdzili, że transport ropy rurociągiem „Przyjaźń" przez Białoruś w kierunku Polski został w pełni przywrócony.
Czytaj więcej
Rosjanie oficjalnie potwierdzili, że transport ropy rurociągiem „Przyjaźń" przez Białoruś w kierunku Polski został w pełni przywrócony.
Nexta: Tylko śmieci pozostały po obozach imigrantów na granicy Białorusi
Podlaska policja pokazuje nagranie z opustoszałymi obozowiskami pod Kuźnicą
Agencja BiełTA informuje, że Aleksander Łukaszenko i Władimir Putin odbyli rozmowę telefoniczną
Zandberg sugeruje zamknięcie terminalu w Małaszewiczach
Czytaj więcej
- Problem z tym, że rząd nie opanował sytuacji na granicy, nie wynika z charakteru debaty publicznej w Polsce. Wynika z tego, że nie zostały ucięte u źródła przyczyny tego kryzysu - ocenił Adrian Zandberg z partii Razem.
Gen. Różański o wypowiedzi ministra Błaszczaka: Używamy języka na miarę kultury jaką posiadamy
Policja: Obozowiska z imigrantami na linii granicy opustoszały
O 11 Straż Graniczna poinformuje o obecnej sytuacji na granicy Polski z Białorusią
Wiceszef MSZ: Uzbekistan ogranicza loty do Mińska dla obywateli państw pochodzenia nieregularnych migrantów
Wielu imigrantów przebywających na Białorusi spędziło noc w magazynie w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy
Komitet Śledczy Białorusi: 65 osób uznanych za ofiary w sprawie karnej dotyczącej przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu ludzi
65 osób zostało uznanych za ofiary w sprawie karnej dotyczącej przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu ludzi - powiedział przewodniczący Komitetu Śledczego Białorusi Dmitrij Góra. Większość stanowią obywatele Iraku. Wśród poszkodowanych mają być także dwaj obywatele Białorusi i Rosjanin.
Straż Graniczna: 255 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią
Czytaj więcej
Straż Graniczna poinformowała, że w czwartek 255 razy dokonywano próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze wydali 45 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski.
Sienkiewicz: Jeśli jest wojna, to art. 4 NATO. Albo rząd przesadza mówiąc o wojnie
Kwaśniewski: Trzeba wykorzystać wszystkie elementy, by nie eskalować konfliktu na granicy
Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy dedykuje hymn żołnierzom i funkcjonariuszom broniącym granicy
Rosyjscy komuniści: Marionetkowa klika rządząca Polską wywołała konflikt graniczny
"Marionetkowa klika rządząca Polską, za namową Stanów Zjednoczonych, wywołała ostry konflikt graniczny, narażając tysiące ludzkich istnień. (...) Gdyby nie pomoc ze strony władz, organizacji społecznych i prostych, życzliwych, troskliwych Białorusinów, migranci zginęliby już dawno temu""Zachodnia propaganda publikuje fałszywe informacje o ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej i państw NATO""Fałszywe słowne apele o humanizm i prawa człowieka, dziki uśmiech kanibalizmu w czynach - to odwieczna zasada imperializmu - głosi stanowisko rosyjskiego Związku Partii Komunistycznych - KPZR, podpisane przez Giennadija Ziuganowa
Błaszczak: Wyżywienie żołnierzy jest dobre, jest go na tyle dużo, że nawet nie jest w pełni wykorzystywane
Czytaj więcej
Noc nie różniła się od poprzednich, były próby sforsowania granicy - mówił w rozmowie z Polsat News szef MON, Mariusz Błaszczak pytany o to czy w nocy z 18 na 19 listopada doszło do prób nielegalnego przekraczania polskiej granicy z Białorusią.
Straż Graniczna pokazuje kartki z wyrazami wsparcia, które wpłynęły do placówki Straży Granicznej w Kuźnicy
Gen. Polko: Mógł pojawić się nowy szlak przemytniczy, na którym zarabiałby Łukaszenka
Komorowski: Rząd przesadził z budowaniem napięcia. Po co było wojną straszyć?
Dzisiaj, kiedy mamy w oczach sceny z rozrywania zasieków na granicy czy rzucanie kamieniami oraz brutalne i groźne zachowania niektórych, wyselekcjonowanych prawdopodobnie przez białoruską stronę migrantów, to zagrożenie rośnie, a nie maleje. Wydaje mi się, że rząd ma świadomość, że przesadził z budowaniem napięcia, czego dowodem jest ostatni wywiad Jarosława Kaczyńskiego w Polskim Radiu, którym powiedział, że wojna nam nie grozi. Ja się z panem prezesem w pełni zgadzam, tylko chciałbym zapytać: to po co było wojną straszyć?
Czytaj więcej
- Wszyscy boją się wojny. Myślę, że rząd niepotrzebnie straszył wojną na samym początku - uważa były prezydent Bronisław Komorowski.
Policjanci zatrzymali trzy osoby pomagające przy nielegalnym przekraczaniu granicy. To dwóch Niemców i Ukrainiec
Policja pokazuje pracę z podziękowaniami dla żołnierzy i funkcjonariuszy przekazane policji przez "młodego chłopca"
Stanisław Żaryn: Coraz większa brutalność osób, chcących wedrzeć się na polską stronę
Przejście kolejowe w Kuźnicy może zostać zamknięte
Prezydent Duda rozmawiał wczoraj o sytuacji na granicy z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem
Szantaż Mińska: Łukaszenko chce, aby Unia rozszczelniła granice
Po drugiej rozmowie telefonicznej Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką białoruskie media propagandowe pokazywały tłumy wiwatujących imigrantów koczujących przy przejściu granicznym Bruzgi-Kuźnica.
Czytaj więcej
Aleksander Łukaszenko domaga się, by Europa zmusiła Polskę do rozszczelnienia swoich granic.
Ok. 100 brytyjskich żołnierzy pojawi się na granicy Polski - podają brytyjskie media
O pojawieniu się kompanii brytyjskich wojsk inżynieryjnych w Polsce mówił, w czasie czwartkowej konferencji prasowej, szef MON Mariusz Błaszczak.
Czytaj więcej
Na granicy Polski z Białorusią ma pojawić się ok. 100 żołnierzy brytyjskich wojsk inżynieryjnych - pisze "The Daily Telegraph".
Imigranci wracają z Białorusi do Iraku. "Jeśli nic się nie zmieni znów wyjadę"
Samolot z Mińska poleciał do Irbilu, w irackim Kurdystanie, skąd udał się do Bagdadu.
Czytaj więcej
Ok. 430 imigrantów, w większości Kurdów z Iraku, wróciło do tego kraju na pokładzie samolotu wysłanego do Mińska przez iracki MSZ. Przez ostatnie tygodnie imigranci ci przebywali na granicy Polski z Białorusią i Litwy z Białorusią, próbując przedostać się na terytorium Unii Europejskiej.
Reuters: Polacy wysyłają zupę głodnym imigrantom na granicy
Jak czytamy w depeszy pierwsze 600 słoików zupy przygotowano i wysłano na granicę pod koniec października. Do teraz wolontariusze mieli przekazać imigrantom i działaczom organizacji pozarządowych pomagających imigrantom na granicy ok. 4 tysięcy litrów zupy.
Czytaj więcej
Agencja Reutera w korespondencji z Polski pisze o akcji "Zupa na granicę" zorganizowanej przez Beatę Zalewską-Stefaniak z Warszawy. Depesza na ten temat nosi tytuł "Polacy wysyłają zupę głodnym imigrantom na granicy Białorusi".
Od rana 8 listopada polskie władze alarmowały, że rozpoczyna się największa jak dotąd próba sforsowania siłą polskiej granicy, w związku ze zmierzaniem w stronę granicy tysięcy imigrantów. Grupy imigrantów miały być sformowane przez białoruskie władze, choć z pojawiających się później doniesień wynikało, że marsz na granicę był oddolną inicjatywą imigrantów. W poniedziałek po południu doszło do siłowych prób przekroczenia polskiej granicy, udaremnionych jednak przez polskie siły bezpieczeństwa.
Według informacji Radia Białystok z wieczora, 9 listopada, dwie kilkudziesięcioosobowe grupy imigrantów siłowo sforsowały granicę Polski. Informacje te potwierdził szef MON, Mariusz Błaszczak. W kolejnych dniach takie próby organizowane przez grupy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset osób były podejmowane regularnie.
W związku z sytuacją w rejonie przygranicznym stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią wprowadziła, 9 listopada, Litwa.
Na granicy Polski z Białorusią od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy w związku ze zwiększoną presją migracyjną na granicę Polski na tym jej fragmencie. Presja ma być efektem wojny hybrydowej prowadzonej przez władze Białorusi, które sprowadzają na terytorium swojego kraju imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, a następnie ułatwiają im przedostanie się na granicę z Polską, a także granice z Litwą i Łotwą. Działania te są odpowiedzią reżimu w Mińsku na sankcje nałożone na Białoruś przez UE.
W związku z sytuacją na granicy rząd podjął decyzję o budowie wysokiej na 5,5 metra zapory na granicy. Zapora ma powstać do połowy 2022 roku. 12 listopada decyzję o budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią podjęła Łotwa. Z kolei Ukraina, w związku z kryzysem migracyjnym, skierowała na swoją granicę z Białorusią 8,5 tysiąca dodatkowych żołnierzy i funkcjonariuszy straży granicznej.
Polski rząd podjął też działania dyplomatyczne w krajach, z których pochodzą imigranci docierający do Polski. W ich wyniku m.in. w Iraku zamknięto konsulaty Białorusi w Bagdadzie i Irbilu. Ponadto po rozmowach prowadzonych ze stroną turecką, wobec groźby unijnych sankcji, którymi mogłyby zostać objęte linie lotnicze Turkish Airlines, biletów na samoloty latające z tureckich lotnisk do Mińska, nie tylko linii Turkish Airlines, ale i białoruskiej Belavii, nie mogą już kupować obywatele Iraku, Syrii i Jemenu.
15 listopada imigranci koczujący w pobliżu zamkniętego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej przenieśli się w bezpośrednie sąsiedztwo przejścia. 16 listopada grupa ok. 100 agresywnych imigrantów zaatakowało ogrodzenie i polskich funkcjonariuszy, rzucając w nich kamieniami, butelkami i granatami hukowymi. Atak trwał kilka godzin, kilku polskich policjantów, a także funkcjonariuszka Straży Granicznej i żołnierz zostali ranni.
18 listopada grupa ok. 430 imigrantów przebywających w ostatnich tygodniach na Białorusi, wróciła do Iraku na pokładzie samolotu wysłanego przez iracki MSZ. Tego samego dnia szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że na granicy Polski pojawi się kompania brytyjskich wojsk inżynieryjnych.
Dwie rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką o kryzysie na granicy Polski z Białorusią przeprowadziła Angela Merkel. Strona białoruska twierdzi, że przedstawiła propozycję, by Unia Europejska przyjęła 2 tys. imigrantów z Białorusi, w zamian za co Białoruś odeśle 5 tys. imigrantów do ich ojczyzn.