Jak informuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, w wyroku z 27 września 2022 r. (sygn. akt I SA/Kr 490/22) WSA uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie i poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie i umorzył postępowanie podatkowe w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W ustnych motywach wyroku sąd wyraził zgodził się z oceną przedstawioną przez Rzecznika MŚP. Sąd stwierdził, że w związku z brakiem skutecznego zawieszenia biegu terminu przedawnienia, zobowiązania podatkowe przedsiębiorcy objęte kwestionowaną decyzją uległy przedawnieniu.

- WSA wskazał, że w sytuacji, gdy z dowodów w postaci zeznań pracowników organu, który wszczął postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe dotyczące zobowiązań podatkowych przedsiębiorcy, wprost wynika, iż jedynym celem takiego działania było zawieszenie biegu terminu przedawnienia tychże zobowiązań podatkowych, nie można przyjąć, iż wszczęcie tego postępowania nie miało charakteru instrumentalnego – powiedział Adam Abramowicz, rzecznik MŚP .

Czytaj więcej

Bieg przedawnienia w podatkach: Zarzut dla pozoru nie kupi czasu