Andrzej Zybertowicz: AI przyczyni się do degradacji intelektualnej ludzkości

System AI nie musi być samouczący, nie musi być świadomy, nie musi być superinteligentny, aby był superniebezpieczny. Wystarczy, że na jakimś krytycznie ważnym polu będzie miał zdolności, za którymi przez jakiś czas nie nadążymy. Że niechcący wprowadzi nas w błąd - mówi Andrzej Zybertowicz, socjolog.

Publikacja: 20.01.2023 10:00

Andrzej Zybertowicz: AI przyczyni się do degradacji intelektualnej ludzkości

Foto: Wojciech Stróżyk/REPORTER

Plus Minus: Używał pan ChatGPT?

Tak.

Czy miał pan wrażenie, że to jest coś innego niż technologie, z którymi mieliśmy dotychczas do czynienia? „New York Times” zwrócił uwagę, że gdy zadawaliśmy pytanie Google’owi, otrzymywaliśmy odpowiedź dotyczącą czegoś, co ktoś już przetworzył. Tymczasem tu mamy do czynienia z czymś innym. Mówimy mu: napisz wiersz o padającym dziś w Warszawie deszczu i o naszym złym nastroju. On – w cudzysłowie – tworzy.

Nie wiem, czy ten cudzysłów jest potrzebny. Poruszyło mnie, gdy lata temu w jakiejś książce o historii automobilizmu obejrzałem sekwencję ilustracji od dyliżansu do najnowocześniejszego wówczas auta Forda – z uwzględnieniem wszystkich modeli pośrednich. Uświadomiłem sobie, jak wielka, może przeważająca, część ludzkiej kreatywności to majsterkowanie, czyli drobne zmienianie, bo nie zawsze poprawianie, tego, co już istnieje.

W „Tygodniku Powszechnym” Łukasz Lamża pokazuje wynik zadania plastycznego, które zlecił systemowi AI zmieniającemu tekst na obraz. Oto jego polecenie: „twarz i klatka piersiowa bardzo starego mądrego smutnego zmęczonego dziecka wykonana z suchego błota i suchego drewna, ekstremalnie postarzona i zwietrzała, z mchem na szyi, bardzo pomarszczona, lewa strona twarzy z dziurami”. Moim zdaniem efekt jest na poziomie warsztatowym niedostępnym dla większości plastyków. Ale to nie dziwi, skoro system AI żeruje na dorobku wielu pokoleń artystów.

Ogromna część z tego, co zazwyczaj uznajemy za twórcze, polega na skojarzeniu pewnych już dostępnych elementów. Czy rower jest czymś twórczym? Myślę, że tak. A składa się z elementów, które istniały wcześniej – łańcuch, koła, rama. Ktoś to powiązał i mamy wartość dodaną. Standardowa definicja przedsiębiorcy mówi, że to osoba, która jakieś rozproszone zasoby kojarzy w jednym miejscu i czasie, tworząc nową jakość. Przeważająca część ludzkiej twórczości to małe korekty lub rekonfiguracje tego, co już istniało, acz było rozproszone.

Wracając do obrazu wygenerowanego na polecenie Lamży – przypomina mi się reakcja, gdy widzimy czasami niemowlaka, o którym mówimy: „młody-stary” – oto twarz kilkumiesięcznego dziecka, na której jest odwzorowana jakaś mądrość życiowa osoby starszej, w dodatku w dramatycznym położeniu. To niepokoi.

Zna pan na pewno pojęcie „doliny niesamowitości”. To sytuacja, w której robot ma jednocześnie pewne rysy ludzkie oraz widoczne cechy maszyny. Ludzie mówią, że nie lubią takich obiektów, czują się przy nich nieswojo. Myślę, że nie tylko ChatGPT, ale liczne inne programy AI spowodują, że w kulturze niebawem nastąpi inwazja niesamowitości. Jakie to będzie miało efekty dla zdrowia psychicznego ludzkości, a przynajmniej dla ludzi wysoce wrażliwych…

To, o czym pan mówi, wynika z założenia, że ChatGPT nie ma samoświadomości, ale przetworzył już tak dużą liczbę informacji, że jest w stanie z tych różnych fragmentów tworzyć nowe całości, jak ów rower?

Tak jest.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Mieliśmy rację. I co dalej?

I to jest zmiana mała? Duża? Ogromna?

Jak spojrzymy na ewolucję serii produktów OpenAI, w ramach której powstał ChatGPT, to nie jest to zmiana duża. Ale patrząc od strony społeczeństwa i struktur władzy, to może być prawdziwy game changer.

Dlaczego?

Zaraz odpowiem, ale zaznaczę, że nie możemy się ograniczyć do ChatGPT. Chwilę przed naszą rozmową widziałem na Twitterze wykaz kilkunastu, szeroko już udostępnionych programów AI, których jeszcze nie mieliśmy rok temu. Każdy z nich może być efektem stosunkowo niedużej zmiany względem wersji poprzednich. Ale w ciągu jednego roku mamy ich wysyp. I co ludzie robią? Zlecają programowi graficznemu Stable Diffusion, by wykonał jakiś obraz, a potem go biorą i dają Midjourney, innemu programowi, też graficznemu, żeby na bazie tamtego zrobił coś nowego. Okazuje się, że można wygenerować obrazy o subtelności i sile oddziaływania przekraczającej zdolności każdego z tych programów działającego odrębnie. Wśród potencjalnych zagrożeń jest to, że tysiące, a pewnie wkrótce miliony, ludzi zajmują się takim majsterkowaniem. Ktoś coś wykombinuje.

To mamy już dzisiaj, bo OpenAI udostępniło ChatGPT w ramach eksperymentu, żeby patrzeć, co ludzie będą robili.

Jak rozumiem, ChatGPT karmiono do września 2021 roku informacjami, później podobno zatrzymano zasysanie informacji ze świata zewnętrznego, wzmocniono m.in. funkcje dialogowe, nałożono ograniczenia, np. dotyczące wyrażania politycznych poglądów, i wypuszczono to „na świat”. Czyli on/ona nie wie np. o wojnie na Ukrainie. Zapewne jednak trwa dalsze karmienie programu GPT3, na bazie którego ten chat działa, a może już „uczy się świata“ wersja kolejna.

Być może bez zmiany kluczowych algorytmów program dalej jest karmiony informacjami, które będzie mógł kreatywnie – nieważne w cudzysłowie czy bez – kojarzyć. Z drugiej strony prawdopodobnie ktoś wsparty przez specjalne algorytmy monitoruje wszystko, co robią obecnie użytkownicy.

Ciekawe, czego dysponenci ChatGPT dowiedzą się z tych milionów czy miliardów zapytań, jaką posiądą wiedzę o ludzkiej dociekliwości i o konturach ludzkiej kreatywności. Gdy pytanie zada się subtelnie, można uzyskać zupełnie inną odpowiedź niż przy pytaniu bez pewnych dookreśleń, mało kreatywnym. Ja sam próbowałem się przez moment ścigać z ChatGPT na pomysłowość, angażując go m.in. w pytania o sens życia. Raz-dwa odsłonił się lewicowo-liberalny światopogląd, odpowiedzi metapoziomowe, że są różne koncepcje, różne odpowiedzi, zależne od kontekstów.

Można przyjąć, że osoby bardziej kreatywne czy ambitniejsze ode mnie – jest ich wiele – też będą testować możliwości publicznie udostępnionych systemów AI. Ale jeśli jest jakaś nakładka na te kaskady zapytań, podobnie jak śledzi pytania wyszukiwarka Google, doskonaląc swój algorytm, to może powstać nowa zaskakująca jakość. ChatGPT nie tylko będzie przyswajał nowe informacje, ale będzie np. uczył się tego, co o naturze ludzkiej mówią same pytania, jakie problemy świat nurtują, gdzie są pola ludzkiej bezradności oraz rozpaczy.

Czy kolejny program dalej będzie „open”? Sporo osób dyskutujących o przyszłości systemów AI zastanawia się, jak daleko jest im do samo/świadomości. Uważam, że z punktu widzenia bliskich i średniodystansowych efektów społeczno-politycznych to mało ważne. Znajdowanie pociechy w opiniach osób twierdzących, że sztuczna inteligencja nigdy nie przełamie progu świadomości, jest zaś funta kłaków warte.

Dlaczego?

Co najmniej z dwóch powodów. Pierwszy: gdy taki osąd wypowiada wybitny artysta, wybitny fizyk czy filozof, to najpewniej nieświadomie porównuje wyzwanie przekroczenia progu świadomości przez sprzęt do wzorca, jakim jest jego umysł. Nie porównuje do umysłu przeciętnego zjadacza chleba. Różnica między umysłem noblisty Richarda Feynmana a przeciętnego nauczyciela fizyki pod pewnymi względami jest kosmiczna. Po drugie, sądzę, że ChatGPT przyczyni się do przyśpieszenia procesu degradacji intelektualnej ludzkości.

Jak to nastąpi?

O tym warto by osobno porozmawiać, ale już widać, że obecnie „pracują” dwie krzywe cywilizacyjne – jedna idzie w dół, druga w górę. W górę idzie krzywa możliwości poznawczych coraz bardziej sprawnych systemów AI, a w dół idzie krzywa sprawności intelektualnej nie tyle przeciętnego człowieka, ile raczej ludzkości w ogóle. Gdy te krzywe się spotkają, to bez względu na to, czy AI będzie świadome, czy nie, prawdopodobnie będziemy zgubieni.

Dlaczego?

Być może dobrą ścieżką udzielenia odpowiedzi jest zdefiniowanie AI. Sięgnijmy, ilustracyjnie, po technologie militarne. Czym jest pistolet, karabin maszynowy czy armata? W naukach wojskowych mówi się, że to force multiplier – mnożnik siły uzyskiwanej w porównaniu z sytuacją, gdy danego sprzętu nie posiadamy. ChatGPT to też tak mnożnik – z tym że w domenie zjawisk związanych z przetwarzaniem informacji. Kiedyś na Dzikim Zachodzie mówiono, że kolt to wyrównywacz szans: ktoś mały i kruchy był w stanie zatrzymać dużego. Ale, uwaga!, nie każdy, kto rozumie, jak działa kolt, jest w stanie nacisnąć spust i zastrzelić człowieka.

Czemu miałby to być gamechanger?

Już dziś widać, że osoba, która sprytnie postawi zadanie czatowi, otrzyma tekst wyraźnie przekraczający poziom typowych esejów studenckich.

Za często w sporach o przyszłość AI czy technologii w ogóle zapomina się, że gdy jakikolwiek mnożnik siły pojawia się w życiu społecznym, to jego wpływ jest modyfikowany przez działanie trzech zjawisk, które są nie do wyeliminowania, a być może współkonstytutywne dla systemów społecznych. Są to konflikty, nierówności i interesy. Gdy eksperci mówią o np. przyszłych technologiach 3W – wodzie, wodorze i węglu – jako o surowcach przyszłości, zwykle rysują optymistyczne scenariusze. Niestety, superrzadko dostrzegają, że każda z tych technologii będzie wrzucona w świat, w którym istnieją konflikty – możemy je łagodzić, przesterowywać, ale nie możemy ich wyeliminować. To konflikty, nierówności i interesy w ogromnej mierze przesądzą o ścieżkach przyszłego „życia” AI oraz innych nowych technologii.

Na razie niewątpliwym rezultatem rewolucji cyfrowej jest kosmiczny wzrost nierówności, powstanie fortun, których w takiej skali w dziejach ludzkości nigdy nie było. Fortuny właścicieli big techów pozwalają na koncentrację czterech kluczowych zasobów jednocześnie: bogactwa, wiedzy, władzy i wpływu w rękach małej grupy osób. Nigdy tak nieliczni nie mieli tak skumulowanych zasobów. I tu pewnie jest game changer w sensie iście historiozoficznym.

To, czy sztuczna inteligencja będzie świadoma, czy nie, to jest problem ważny, filozoficznie i etycznie fundamentalny, ale z punktu widzenia bezpieczeństwa cywilizacyjnego dziś drugorzędny. Teraz kluczowe jest to, że oto pojawia się force multiplier o możliwościach, które trudno oszacować, w świecie, który jest wysoce skonfliktowany. W naszym świecie procesy ważne dla ludzkości jako całości są regulowane przez interesy, w tym nader mętne, a nie wartości. Nierówności są zaś przeskalowane bezprecedensowo.

Dlaczego jeszcze rozwój AI jest niebezpieczny?

Niebawem za pomocą jednych systemów AI będą hakowane inne. Ci, którzy z pozycji wyższości uspokajają się barierą świadomości, zapominają o prostej rzeczy. Wystarczy spytać: czy żeby ktoś ciebie oszukał, mądry profesorze, wybitny intelektualisto, doświadczony dziennikarzu, to musi być bardziej wykształcony? Czy spryciarz wygrywający w trzy karty musi być mądrzejszy lub szlachetniejszy od swej ofiary? Nie, wystarczy, że jest sprawniejszy, cwańszy pod jakimś jednym względem.

Cywilizacja nie rozwija się po jednej ścieżce, a w różnych fazach rozwoju różne pola okazują się newralgiczne. Przykładowo, po II wojnie światowej był problem zapobieżenia rozprzestrzenianiu się broni masowego rażenia. Za dwa lata newralgiczny może być komputer kwantowy, który zrujnuje systemy szyfrowania informacji i spowoduje, że upadną płatności, cała komunikacja i strategiczna, i zwykła.

Do czego pan zmierza?

Że jeśli jakiś system sztucznej inteligencji – nawet nadal dość wąsko wyspecjalizowany, a nie tzw. ogólna, samoucząca się AI – będzie mnożnikiem potęgi w miejscu priorytetowym dla stabilności cywilizacyjnego ekosystemu, to jego nieintencjonalne działanie albo świadome użycie może np. trwale rozbić rynki finansowe na połowie globu i pociągnąć za sobą choćby serię wojen regionalnych. System AI nie musi być samouczący, nie musi być świadomy, nie musi być superinteligentny, aby był superniebezpieczny. Wystarczy, że na jakimś krytycznie ważnym polu będzie miał zdolności, za którymi przez jakiś czas nie nadążymy. Że niechcący wprowadzi nas w błąd.

Wreszcie, wracając już do ChatGPT – on może pozwolić na ostrzejsze postawienie problemu, o którym od lat się mówi, ale nie wyciąga się wniosków: problem tzw. zbędnych ludzi, czyli zastępowania ludzkiej pracy przez automaty. Zwykle technoentuzjaści – a uważam technoentuzjam za najgroźniejszą ideologię współczesnego świata – mówią, że AI, tak jak inne przełomowe technologie w dziejach ludzkości, likwidując jedne miejsca pracy, zarazem stworzy nowe. Ale wybitny historyk ekonomii Robert Skidelsky, przeprowadziwszy analizę, stwierdził, że choć faktycznie taki mechanizm występował, jest problem dopasowania do siebie szeregów czasowych. Może być tak, że AI miliony ludzi pozbawi miejsc pracy, a zanim te nowe powstaną, wystąpią fale niepokojów społecznych, które się wymkną spod kontroli zarówno poszczególnych krajów, jak i rynków międzynarodowych.

Obawiam się, że ten lub kolejny GPT może skokowo coś takiego spowodować, np. w e-commerce, edukacji, prawie. DoNotPay – „Pierwszy prawnik robot” – oferuje prawnicze usługi sztucznej inteligencji. Firma ogłosiła konkurs: kto stanie przed Sądem Najwyższym ze słuchawkami w uszach i będzie udzielał odpowiedzi tylko na podstawie tego, co ich sztuczna inteligencja podpowie, dostanie milion dolarów. Ktoś od razu wskazał, że to jest niezgodne z jakimś niuansem amerykańskiego prawa, ale sednem jest coś innego: oni chcą zaryzykować milion dolarów, twierdząc, że ktoś będzie skuteczniej się bronił przed sądem, korzystając z ich programu niż z tradycyjnego „ludzkiego” oprogramowania.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Kościół zlękniony

ChatGPT otworzył ludziom oczy w tej kwestii?

Jeszcze niedawno uważano, że tzw. prace kreatywne zostaną zautomatyzowane w ostatniej kolejności. Czyli że, w odróżnieniu od robotników, osoby wykonujące prace umysłowe jako trudniejsze mogą się czuć bezpiecznie. A jednak nie. O ile się orientuję, to najbezpieczniej mogą się czuć pracownicy budowlani, bo na razie chaos na placu budowy jest tak duży, że żaden robot nie potrafi przetrwać tego, co się tam dzieje. Jaka jest tu perspektywa dla ludzkości? Sprowadzenie nas do roli wykonawców prostych prac w chaotycznym otoczeniu.

Rozumiem, że w żonglowaniu czterema jabłkami naraz jesteśmy jeszcze lepsi niż roboty. Ale ci, co nas uspokajają, zwracają uwagę, że ChatGPT to po prostu zespół algorytmów, przekazujący tak naprawdę odwzorowanie statystyczne tego, co powinno być odpowiedzią na dane pytanie. Że on nie rozumie tego, co on do nas mówi.

Ten brak świadomości komputerowego „rozmówcy” ma uspokajać? Absolutnie nie. Podejrzewam, że przeciętny plastyk, który wykonuje zlecenie reklamowe, przetwarza znacznie mniej informacji niż ChatGPT. Ten, jak rozumiem, ma wdrukowane jakieś modele semantyki ludzkich języków, w których zapisana jest nasza wrażliwość na świat. Wrażliwość być może już większa niż jakiegokolwiek poszczególnego człowieka.

Inną obawę wyraża amerykański badacz David Golumbia, który mówi, że – może przerysowując – obecne systemy AI przecierają drogę do faszyzmu.

W jakim sensie?

On idzie ścieżką rozważań podobną do zarysowanej w książce „Samobójstwo oświecenia?” wydanej w roku 2015, którą napisałem z zespołem. Wskazaliśmy, że neuronauka prowadzi do daleko posuniętej materializacji ludzkiego umysłu – m.in. wyobrażenia sobie, że ludzki umysł jako obiekt materialny jest w pełni manipulowalny. Wiemy, że np. przez stymulację przezczaszkową można wyłączyć u kogoś moduł empatii i człowiek będzie reagował na pewne zdarzenia tak, jakby zupełnie nie odczuwał cierpienia innych ludzi.

Amerykanin mówi, że jeśli człowieka będziemy postrzegali przez pryzmat tego, co potrafi kolejny system AI, to człowiek i człowieczeństwo zostaną zredukowane do kategorii bytów czysto algorytmicznych. Takie postrzeganie człowieka będzie świetnym quasi-aksjologicznym uprawomocnieniem panowania nad miliardami. Nie znam lepszego dziś argumentu na rzecz faszystowskiej wizji superrasy i ras podległych. To perspektywa kulturowa – tu nie badamy aspektu technologicznego, nie badamy aspektu wojen, nie badamy aspektu kumulacji zasobów, ale mentalne modele, wyobrażenia człowieczeństwa. Kto temu ulegnie, będzie nie tylko innych, ale i siebie samego traktował w istocie jako pewnego rodzaju roboty.

Mamy też zjawisko skrzywienia związanego z zestawem danych, które się wprowadza. Tzn. jeżeli w dzisiejszej debacie publicznej dominują jakieś poglądy – sam pan mówił o światopoglądzie liberalnym – to ten program promuje taki system, nawet nie wiedząc o tym.

Zróbmy symulację: system typu GPT będziemy karmili informacjami dostępnymi tylko w mediach posługujących się językiem chińskim. Tam znajdziemy m.in. narracje na temat światłego rozumu Komunistycznej Partii Chin jako uosobienia właściwego kierunku procesu dziejowego. Taki algorytm będzie miał swoistą wrażliwość autorytarną, w dodatku w otoczce konfucjańskiej wizji harmonii i stabilności – żebyśmy tego autorytaryzmu prymitywnie nie traktowali tylko przez pryzmat tortur. Ta tradycja nie przetrwałaby tysiącleci, gdyby była ufundowana tylko na nagiej przemocy. Jak będzie zachowywała się taki AI?

Kilka lat temu byłem na warsztacie Google’a na temat AI w Zurychu. Jeden z badaczy przedstawił dojrzały, moim zdaniem, pogląd, że wprawdzie bias (skrzywienie, stronniczość – ang.) systemów można ograniczać, ale jest zasadniczo nieeliminowalny. W ludzkie myślenie – być może w myślenie w ogóle – stronniczość jest wmontowana konstrukcyjnie. Możemy uchylać tylko bardziej rażące biasy, np. powodujące ewidentne naruszenia praw człowieka. Zresztą, może motywem, bez przemyślenia którego nie damy sobie z tym wszystkim rady, jest prześledzenie nurtu, jakim w ostatnich dekadach podążyły koncepcje praw człowieka.

W jakim kontekście?

Prof. Ian Bogost, wybitny badacz gier i gamingu, w tekście krytykującym media społecznościowe, twierdząc, że ich era dobiega końca, napisał: „ludzie po prostu nie powinni ze sobą tyle rozmawiać. Nie powinni mieć tyle do powiedzenia, nie powinni oczekiwać, że otrzymają tak dużą publiczność, a także nie powinni oczekiwać prawa do skomentowania każdej myśli lub aktywności. Poprzez swoją działalność do zachęcania, do recenzji każdego produktu, który kupimy, po tworzenie przekonania, że każdy tweet lub obraz na Instagramie gwarantuje polubienia, komentarze lub nowych obserwujących, media społecznościowe wyprodukowały pozytywnie popieprzoną, socjopatyczną wersję ludzkiej towarzyskości społeczności”. W efekcie niektórzy czują, że mają prawo do hejtu.

Nawet muszą to robić, to jest taki imperatyw.

A to jest jeszcze ciekawsze. Dla części psychik to omal przymus krytykowania. Może wiele osób ma wrażenie, że jak będą w internecie „demaskowali” mroczne spiski władzy, to wykonują jakiś obowiązek ogólnoludzki?

Wrócę do motywu prawa. Jak wiadomo, wojna kulturowa dotyczy m.in. kwestii praw człowieka kolejnych pokoleń. Prawa do aborcji – na przykład. Czy, w ramach poszerzania katalogu praw człowieka należałoby konstytucyjnie wpisać prawo do hejtu, prawo do komunikowania się z całym światem, prawo do mediów społecznościowych? Czy nie jest tak, że jak będziemy prawa kolejnych pokoleń tworzyć, to po prostu rozpruwamy jeszcze szerzej puszkę Pandory i zmniejszymy szansę rozwiązywania palących problemów ludzkości?

Zatrzymajmy się jeszcze przy ChatGPT. Chciałbym prosić o jakiś przykład – w jaki sposób taka pozornie niewinna aplikacja jest w stanie zdestabilizować nasze społeczeństwo?

Można zarysować kilka scenariuszy, ale w rzeczywistości to zapewne objawi się gdzieś indziej. Jeden z powszechnie już rozważanych scenariuszy dotyczy pisania przez uczniów i studentów esejów na wskazany temat – wymagania bodaj czy nie stanowiącego filaru w edukacji anglosaskiej. Zadanie to polega na trzech elementach: zgromadzeniu informacji, przyswojeniu ich ze zrozumieniem oraz – o ile się da – kreatywnej interpretacji. I ChatGPT to wszystko potrafi!

Niektórzy więc już teraz mówią: będziemy musieli zmienić nasze programy nauczania, przebudować system kształcenia. Już obecnie wiele z tekstów, które ChatGPT tworzy, przekracza poziom większości dzisiejszych studentów. Wizja optymistyczna jest taka, że skoro pewna część pracy jest zautomatyzowana, to powinniśmy od studentów wymagać czegoś więcej niż dotąd. Ale to „więcej” prawdopodobnie jest osiągalne dla jakiegoś promila ludzkości.

Po drugie, zanim ChatGPT jeszcze się pojawił, tkanka edukacyjna już została popsuta. Nauczanie zostało poważnie uszkodzone przez gaming i media społecznościowe. Obniżył się tzw. attention span, czyli czas skupienia na trudnym problemie. W dodatku całe pokolenie nie przyswoiło zdolności do pracy głębokiej. A żeby praca głęboka przynosiła efekt, to jeszcze jest jeden element niezbędny – nie tylko dłuższy okres skupienia, ale następnie okresy nudy. W okresach nudy umysł, wchodząc w tryb niby jałowy, rodzi nowe pomysły.

Całe pokolenie ma skrócony attention span, często nie zna pracy głębokiej i nie zmaga się z fazami nudy. Można powiedzieć, że to pokolenie jest pozbawione pewnego zasobu intelektualnego – pokolenie, które za Jackiem Dukajem nazwiemy „popiśmiennym”.

I teraz wchodzi w to ChatGPT. Te resztki młodych jeszcze niezdegenerowanych intelektualnie, którzy nie są cyfrowymi tubylcami, zostaną przez niego wykończone.

Da im drogę na skróty, obejście systemu edukacyjnego, a w efekcie otrzymanie pełnoprawnego dyplomu.

Między innymi. Choć już podobno napisano apkę do wykrywania plagiatów ChatGPT-owskich. Ale z drugiej strony są zautomatyzowane programy do parafrazowania tekstów.

Nowe technologie przyniosły spadek zaufania. Pamiętam, jak po którejś próbie nabrania mnie na tekst ściągnięty z internetu przestałem ufać studentom. Dydaktyka zaczęła dla mnie tracić smak. Wcześniej cechą nauczania było to, że wszyscy działamy w dobrej wierze. Jedni studenci są słabsi, inni świetni, ja też mogłem mieć gorszy dzień, słabiej przygotować się do wykładu, ale generalnie ufaliśmy sobie. A tutaj w edukację wszczepiono zinstytucjonalizowaną nieufność. Jak można nie widzieć destrukcyjnych skutków tego dla szerszej tkanki społecznej!? Co warte będzie życie społeczne, gdy w większości relacji przestaniemy sobie ufać? Czy wszyscy zamieniamy się w swoistych polityków, o których się mówi, że ich gradacja niechęci jest taka: wróg, największy wróg, partyjny kolega z listy wyborczej?

Najbardziej wyspecjalizowane w cyfrowych technologiach nadzoru państwo świata, Chiny, musiało ugiąć się po protestach w sprawie restrykcji covidowych – czy to wskazuje na ograniczenia dzisiejszej technologii nadzoru? Czy też to jest wyścig zbrojeń, a kolejne mechanizmy nadzoru nie dopuszczą do podobnego protestu?

Myślę, że jest w grze inny czynnik. Zapytajmy: dlaczego zniesiono niewolnictwo? Standardowe odpowiedzi wskazują na zaangażowanie ludzi wysoce etycznych, np. kwakrów, na rolę etyki chrześcijańskiej. Nie lekceważę tego, ale gdyby nie rozwój technologiczny przynoszący spadek efektywności pracy niewolniczej, to ona by długo jeszcze z nami była. Tam, gdzie praca niewolnicza zachowuje swą efektywność, wciąż jeszcze istnieje.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Sojusz z Kijowem jako dopełnienie Unii

Gdzie na przykład?

To praca seksualna, handel ludźmi zniewolonymi, głównie kobietami, praca dzieci, które nie mają kompetencji, by egzekwować swoje prawa.

Wracając do Chin: może, tak jak pan mówi, system nadzoru był niewydolny wobec skali społecznego oburzenia. Tego nie wykluczam, ale o otwarciu się Chin, moim zdaniem, zdecydowało co innego: uświadomienie sobie, że kontynuacja polityki zero covid przyniesie zbyt poważne straty w grze globalnej. Że spór o to, jaką politykę zdrowotną prowadzić, rozstrzygnął argument ekonomiczny. Ci, którzy z powodów etycznych sądzili, że nie wolno pozwalać, by ludzi traktowano jak zwierzęta, nie odnieśliby sukcesu, gdyby praca niewolnicza dalej zachowywała swoją zyskowność.

„Wall Street Journal” pisał niedawno o tym, że Ukraińcy zbudowali najbardziej usieciowioną armię na świecie, przetestowaną w boju. Stworzyli coś, co dopiero planowali inżynierowie amerykańscy. Był tam opisany niezwykły przykład – zrobienia za pomocą drukarki 3D uchwytu do zwykłego komercyjnego drona, który pozwalał przenosić i zrzucać granaty. Od takich prostych rzeczy, po skomplikowane procesy zarządzania polem walki dzięki starlinkom – czy mamy do czynienia z przełomem w sztuce wojennej za pomocą nowoczesnych technologii?

Uważałbym na tzw. mgłę wojny. Wszyscy manipulują informacjami – Rosjanie, Ukraińcy, Amerykanie. Oczywiście, Ukraińcy, jako ofiara, mają do tego prawo. To, co o tej wojnie wiemy, podzieliłbym przez cztery. A być może o rzeczywistym przełomie na polu cyfryzacji wojny pewnych rzeczy się nie dowiemy, bo Ukraińcy raczej będą woleli coś sprzedać Amerykanom lub samemu zmonetyzować, bo ta wojna, będąca ogromnym porywem patriotyzmu, wcale nie zlikwidowała korupcji.

To, na co pan wskazał, to ilustracja formuły „potrzeba matką wynalazku”. Sprawdzenie jakiejś technologii na polu walki jest cenniejsze niż długotrwałe prace laboratoryjne.

Zastanawiam się, czy gdzieś w tle obie walczące strony nie testują jakichś bardziej złożonych systemów sztucznej inteligencji. Brzęczą mi w pamięci słowa Putina sprzed kilku lat, który powiedział, że kto będzie miał sztuczną inteligencję, ten będzie rządził światem. Raczej bym wykluczył, że Rosjanie mają wystarczająco uformowany kompleks badawczo-techniczny, który przyniesie im przełom. Za to podjąłbym zakład o butelkę dobrej whisky, że zgodnie z tradycją systemu sowieckiego zainwestowali potężne środki w szpiegostwo przemysłowe i że główne ośrodki typu Open AI czy DeepMind, tj. należąca do Google’a firma pracująca nad sztuczną inteligencją, nie raz zostały poddane próbie infiltracji. Może z powodzeniem.

Zastanawiam się, czy np. z jednej strony Amerykanie i Brytyjczycy, których nie lekceważę na polu nowych technologii, ale też Rosjanie, nie testują technologii będących czymś więcej niż proste zasysanie wszystkich dostępnych informacji z pola walki. Wiadomo, że tysiące żołnierzy robią zdjęcia, które są otagowane, mają zapisany czas i lokalizację. Może ktoś systematycznie zbiera wszystkie tego typu dane i testuje różne algorytmy, by znajdować wzorce oraz anomalie? Chodzi także o coś więcej aniżeli uzyskanie przewagi na poziomie taktycznym. Także o to, by znaleźć dźwignię przewagi strategicznej. Zdziwiłbym się, gdyby nikt nie próbował potraktować pola bitwy jako nowego źródła danych, którymi możemy nakarmić jakieś niekoniecznie już publicznie znane systemy AI.

Czyli to, czym chwaliły się ukraińskie służby, czyli śmiercią dużej liczby rekrutów w Makijiwce w Nowy Rok po trafieniu z HIMARS-a w bunkier, z którego mnóstwo osób wykonywało połączenia do Rosji, to jest raczej nie wyjątek, tylko reguła?

Nie wiem. Może to jest efekt właśnie pracy AI wspieranej przez człowieka, bo trzeba nie dać się nabrać, gdy ktoś przywiezie dwie walizki starych, ale działających smartfonów i wygeneruje sztuczny ruch w sieci, żeby zwabić kosztowną rakietę.

Być może tego dotyczył też spór dotyczący przekazania Ukrainie patriotów. Publicznie spierano się, ile to miesięcy trzeba uczyć żołnierzy, żeby mogli się nimi posługiwać. Zapytałem doświadczonych wojskowych, na czym polega ten czynnik czasu. Powiedzieli m.in., że Patriot jest bardzo drogim systemem i jedna ze strategii, którą mogą zastosować Rosjanie, to sprowokowanie wystrzelenia rakiet na cele niskiej wartości. Nie na prawdziwą rakietę, o dużej sile rażenia, tylko jakieś drony, atrapy czy rakiety o małej sile rażenia.

Ponoć dużo czasu wymaga nauczenie się, które cele są wysokiej wartości. Ale możliwe, że w trakcie tej wojny osiągnięto postęp w detekcji celów wysokiej wartości, nie tylko na podstawie danych odczytywanych przez człowieka, ale z całego zintegrowanego systemu monitorowania pola walki. I również mogę sobie wyobrazić, że jesteśmy o krok od tego, żeby obsługa patriotów została znacznie bardziej zautomatyzowana. Wtedy czas potrzebny Ukraińcom na naukę zostaje skrócony. Może dlatego Amerykanie zdecydowali się przekazać swe baterie i wymogli to samo na Niemcach?

To spekulacja. Zawsze swoich studentów starałem się uwrażliwić, żeby odróżniali spekulacje od informacji faktycznych. Ale musimy spekulować, bo inaczej nie zajrzymy w przyszłość.

W swojej książce, którą pan wydał niedawno z Jaremą Piekutowskim „Cyber kontra real: Cywilizacja w techno-pułapce”, posługuje się pan określeniem „media antyspołecznościowe”. Wydaje się ono zakładać, że jest jakaś natura ludzka, którą platformy społecznościowe psują. Moją tezą polemiczną jest to, że platformy społecznościowe doskonale rozumieją ludzką naturę i jest to element ich skuteczności. Natomiast rozbijają kulturę, w przeciwieństwie do natury. Kulturę, która pomagała nam pewne rzeczy wyrafinować, przekroczyć pewne naturalne ograniczenia.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Marsz Niepodległości, patriotyzm lęku

Wyrafinować w sensie oszlifować?

Oszlifować w sensie rozwoju cywilizacyjnego czy kulturowego? Mam wrażenie, że media społecznościowe są arcynaturalne, to znaczy, że rozgrywają to, co w nas zwierzęce i atawistyczne, co kultura zachodnia starała się jednak jakoś wziąć w karby.

Podobną myśl niedawno sformułowałem w jednym z podcastów. Zaryzykowałem tezę, że rewolucja cyfrowa, której w sensie kulturowym być może obecnie najważniejszą częścią są media społecznościowe, jest siłą przeciwstawną temu wszystkiemu, co myśl oświeceniowa, ale i wcześniejsza, rozumiała przez postęp ludzkości.

Można powiedzieć, iż postęp ludzkości polega na tym, nasze niedobre cechy, które możemy określić różnie – zwierzęce, szkodliwe, antyludzkie czy antyspołeczne – staramy się osłabić, marginalizować, pacyfikować, w przeciwieństwie do innych cech, dobrych, jak solidarność, wrażliwość, odwzajemnianie, które wzmacniamy. Także poprzez rozwiązania instytucjonalne.

A swój sukces platformy społecznościowe zawdzięczają dobremu odczytaniu i następnie „napompowaniu” negatywnych cech człowieka, a spychaniu na margines tych pozytywnych. W ten sposób rewolucja cyfrowa marnuje dorobek cywilizacyjny dwóch tysięcy lat.

Uczymy dzieci, że świat jest oparty na pewnych zasadach, że musimy powstrzymywać swoje egoistyczne odruchy i wzmacniać postawy prospołeczne. I to nagle zostaje wysadzone w powietrze. Na jakim zasobie zostały zbudowane fortuny miliarderów z Doliny Krzemowej czy z chińskiego rejonu Shenzhen? Na wypłukaniu zasobów moralnej odpowiedzialności. To jest cena, jaką ludzkość płaci za to, że obecnie wystarczy kilkanaście najbogatszych osób zebrać w jednym pokoju, żeby miały więcej majątku niż cała biedniejsza połowa ludzkości. Tylko jeszcze nie wiemy, jaka będzie zapłata za wydrenowanie tego zasobu.

Czy technologie zmieniają naturę ludzką? Czy natura ludzka jest dziś taka sama jak u Arystotelesa czy Platona, którzy o niej pisali? Czy ona u naszych dzieci zmienia się i będzie inna, inaczej będą pracowały ich mózgi?

Mamy już technologie, nie tylko genetyczne, praktycznie jesteśmy na krawędzi, by tę naturę przebudowywać. Z różnych powodów jeszcze tego nie robimy.

Spór o to, czy w ogóle istnieje obiektywna ludzka natura, zapewne bierze się z tego, że mieści się ona w obszarze sporej zmienności. Gdyby już uległa poważnej zmianie, wtedy to, co Arystoteles skodyfikował jako wiedzę z tamtej epoki, byłoby już nieaktualne, a studiowanie Stagiryty stałoby się stratą czasu, bo jego pisma opisują rzeczywistość, której przeminęła. Wydaje mi się, że trans- czy posthumanizm jest wybitnie niemądrą strategią. Zamiast jakoś wspólnie uporządkować świat-między-nami, ten społeczny oraz ten między-nami-a-przyrodą, proponuje się nam ucieczkę od samych siebie.

– współpraca Jakub Mikulski

Andrzej Zybertowicz jest profesorem nauk społecznych i doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. Kieruje Ośrodkiem Studiów nad Wyzwaniami Cywilizacyjnymi Akademii Sztuki Wojennej.

Plus Minus: Używał pan ChatGPT?

Tak.

Pozostało 100% artykułu
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Jędrzej Pasierski: Dobre kino dla 6 widzów