Na wysokość płacy nauczyciela wpływa przede wszystkim stopień awansu zawodowego i lata pracy w zawodzie. Na najwyższe zarobki mogą liczyć nauczyciele z wieloletnim stażem, pełniący dodatkowe funkcje i/lub pracujący w trudnych (lub uciążliwych) warunkach.
Wynagrodzenia nauczycieli. Co mówi Karta Nauczyciela?
Informacje o składnikach wynagrodzenia nauczycieli znajdują się w art. 30 Karty Nauczyciela. W skład nauczycielskiej pensji wchodzi tzw. wynagrodzenie zasadnicze (czyli podstawowe) oraz szereg dodatków. Do tego dochodzi wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw. W skład pensji mogą także wchodzić nagrody oraz inne, dodatkowe świadczenia wynikające ze stosunku pracy. Wynagrodzenie nie obejmuje:
- świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych,
- jednorazowego “świadczenia na start” (1000 zł) dla nauczycieli odbywających przygotowanie do zawodu,
- dodatku wiejskiego (10 proc. wynagrodzenia zasadniczego) dla nauczyciela zatrudnionego na terenie wsi lub miasta do 5 tys. mieszkańców.
Czytaj więcej
Niektórzy nauczyciele mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Jednak orzeczenia lekarskie do niego uprawniające wydane po 1 września 2024 roku mogą być nieskuteczne. Do sprawy odniósł się Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela. Ile wynosi i od czego zależy?
Podstawowe wynagrodzenie nauczycielskie zależy przede wszystkim od stopnia awansu zawodowego oraz posiadanych kwalifikacji. Coroczna wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego jest ustalana przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w drodze rozporządzenia. Ten sam tryb dotyczy również: ustalenia wysokości wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy, stanowisk/funkcji uprawniających do otrzymania dodatku funkcyjnego oraz ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego.