Jak wskazuje art. 73 Karty Nauczyciela, nauczycielowi, który jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, dla poratowania zdrowia może zostać udzielony urlop. Można go wykorzystać w celu zaleconego leczenia w przypadku choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu znaczącą rolę mogły odgrywać czynniki środowiska pracy lub sposób jej wykonywania, a także w celu udania się na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Urlop może być udzielony w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.
Co ważne, nauczyciel składa wniosek o udzielenie urlopu na poratowanie zdrowia na ręce dyrektora szkoły, który w ciągu maksymalnie 7 dni roboczych od złożenia wniosku wydaje skierowanie na badania lekarskie u uprawnionego lekarza. Specjalista ten na podstawie przeprowadzonego przez siebie badania, wyników innych badań i konsultacji ze specjalistami, a także dokumentacji medycznej orzeka o potrzebie udzielenia urlopu. Określa też czas, który jest potrzebny na przeprowadzenie leczenia. Dyrektor na podstawie orzeczenia udziela urlopu.
Urlop dla poratowania zdrowia. Dlaczego orzeczenia wydane po 1 września mogą być nieskuteczne?
Okazuje się, że w związku z nowelizacją Karty Nauczyciela orzeczenia lekarskie uprawniające do urlopu dla poratowania zdrowia wydane po 1 września 2024 roku mogą być nieważne dla nauczycieli uprawnionych do wcześniejszej emerytury. Dlaczego?
Czytaj więcej
Dyskusja o pracach domowych zadawanych uczniom toczyła się od marca, czyli od ogłoszenia rozporządzenia MEN, aż do okresu wakacyjnego. Temat powrócił z nowym rokiem szkolnym 2024/2025. Czego dotyczą wątpliwości?
Do Karty Nauczyciela zostały dodane regulacje związane z tzw. emeryturą stażową. W związku z art. 88a, jeżeli nauczyciel ma okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, a w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonania pracy nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć, pracę tę zaczął wykonywać przez 1 stycznia 1999 roku oraz nie przysługuje mu prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek – może przejść na emeryturę w wieku niższym niż ustawowy wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet, 65 lat w przypadku mężczyzn).