Ubezpieczenie chorobowe jest jednym z ubezpieczeń społecznych. Daje pracownikom prawo do zasiłku w okresie choroby oraz macierzyństwa. Składki na to ubezpieczenie są zapisywane na indywidualnym koncie ubezpieczonego. W przypadku osób pracujących na podstawie umowy o pracę ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe. Z kolei osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia lub prowadzące działalność gospodarczą mogą przystąpić do niego dobrowolnie.
Typy zwolnienia lekarskiego. Zwróć uwagę na kod na L4
Podczas wystawiania L4 lekarz musi umieścić na nim jeden z kodów. Wyróżniamy dwa typy zwolnienia - oznaczane różnymi cyframi. Cyfra 1 oznacza, że otrzymaliśmy tzw. L4 „leżące”, zaś cyfra 2 – L4 „chodzące”. Ma to ogromne znaczenie podczas kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bowiem kody dopuszczają inny zakres czynności, które może wykonywać chory.
W przypadku zwolnienia leżącego, pacjent powinien przebywać w domu przez cały okres trwania L4. Jedynym wyjątkiem są sytuacje, gdy wyjście z domu wynika z przyczyn zdrowotnych, np. jest spowodowane wizytą u lekarza lub koniecznością wykonania badań. L4 leżące nie zobowiązuje jednak pacjenta do bezwzględnego leżenia w łóżku. Ma on prawo zaspokajać podstawowe potrzeby fizjologiczne i życiowe. Konieczne jest jednak unikanie aktywności, które mogłyby pogorszyć stan zdrowia. Mowa m.in. o ciężkim wysiłku fizycznym.
Czytaj więcej
Od kilku lat zwolnienie lekarskie, czyli popularne L4, wystawiane jest wyłącznie w formie elektronicznej. Dzięki temu dokument trafia bezpośrednio na konto pracodawcy w ZUS. Pracownik nie musi dostarczać go osobiście do miejsca pracy. A czy musi informować pracodawcę o chorobie? W tej kwestii przepisy są jednoznaczne.
Zwolnienie chodzące oznacza, że pacjent nie ma obowiązku pozostawania w domu. Ma zatem prawo opuścić miejsce zamieszkania, np. w celu wyjścia na spacer, jeśli taką formę aktywności zalecił lekarz. W tym przypadku należy kierować się zasadą, że zwolnienie lekarskie powinno zostać wykorzystane na powrót do zdrowia. Nie można zatem podejmować czynności, które mogą pogorszyć jego stan lub przedłużyć rekonwalescencję.