Rok 2019 ma szczególne znaczenie dla relacji Unii Europejskiej z naszymi wschodnimi sąsiadami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. W roku tym obchodzimy dziesięciolecie prawdziwego i aktywnego partnerstwa – Partnerstwa Wschodniego. Wiele osób nie wierzyło, że program ten przyniesie jakąś zmianę w regionie, ale pamiętamy emocje, jakie towarzyszyły nam wszystkim w pierwszych jego latach – uczucie tworzenia nowej jakości, która ma potencjał transformacyjny.
Na przestrzeni lat partnerstwo nie ustrzegło się pewnych trudności. Jednak nie tylko je przetrwało, ale rozwinęło się, okrzepło i okazało się nawet być czymś więcej, niż oczekiwaliśmy. Partnerstwo Wschodnie (PW) pozostaje jedynym spójnym podejściem całej UE do jej wschodnich sąsiadów. Jego cele i priorytety cieszą się powszechną akceptacją. Jest ono częścią szerszej Europejskiej Polityki Sąsiedztwa (EPS) i stanowi platformę umożliwiającą partnerom pogłębianie relacji z UE oraz omawianie spraw będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.
Co już osiągnięto
Dziś możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że to wyjątkowe partnerstwo okazało się jedną z najbardziej udanych unijnych inicjatyw w dziedzinie polityki zagranicznej. Ma ono stabilne oparcie we wspólnych wartościach, prawach człowieka, praworządności, demokracji i dobrym rządzeniu. Opiera się też na nadrzędnej zasadzie prawa każdego kraju do decydowania o własnej przyszłości – którego UE i jej państwa członkowskie jednogłośnie i konsekwentnie broniły w ciągu tych dziesięciu lat.
Transformacja polityczna nie została jeszcze w pełni osiągnięta, pozostaje wiele do zrobienia. Większość obywateli krajów PW podziela jednak europejskie wartości i tożsamość europejską, które motywują ich do podejmowania wysiłków na rzecz osiągnięcia tego celu. Dzięki Partnerstwu Wschodniemu Unia Europejska i jej partnerzy wschodni inwestują w rozwój, bezpieczeństwo i stabilność na wschodzie Europy.
Co udało się osiągnąć w ciągu tych dziesięciu lat? Umowy stowarzyszeniowe i umowy o strefie wolnego handlu z Gruzją, Ukrainą i Mołdawią przygotowują grunt do przeprowadzenia reform i stanowią bodziec dla rozwoju gospodarczego, społecznego i regionalnego. Zapewniają one gospodarkom partnerskim dostęp do rynku UE liczącego ponad 500 mln klientów, będącego przede wszystkim rynkiem, na którym obowiązują jasne zasady i normy jakości. UE jest już największym partnerem handlowym dla pięciu krajów PW i drugim co do wielkości partnerem dla Białorusi, przy stale rosnącej wartości obrotów handlowych.