Na początku 2019 roku europejskie media żyły dużym atakiem hakerskim, którego ofiarą padli m.in. najważniejsi niemieccy politycy. W sieci można było znaleźć wrażliwe dane na ich temat, udostępnione przez atakujących. Przełom roku 2018 i 2019 to również ogólnoświatowa debata dotycząca bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych i usług telekomunikacyjnych. Już dawno stało się jasne, że wraz z rozwojem technologicznym rośnie liczba zagrożeń, z jakimi mierzyć się muszą państwa i indywidualni użytkownicy cyberprzestrzeni. Skala współczesnych wyzwań jest ogromna. Cyberprzestrzeń to wielka mozaika użytkowników, ich motywacji i metod działania. Niestety, przestrzeń teleinformatyczna rozumiana jako nowy obszar prowadzenia działań, wykorzystywana jest także do aktywności sprzecznych z prawem. Część takich działań należy ocenić jako zagrożenie dla bezpieczeństwa RP, zatem istotne jest sprawne funkcjonowanie państwa także w tym zakresie. Zwalczaniem zagrożeń płynących ze świata wirtualnego zajmuje się m.in. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Cel działań cyberprzestępców nie musi być jasny, podobnie jak cel konkretnego ataku. Ataki mogą być elementem działań obliczonych na zysk i kradzież pieniędzy (ściganiem sprawców zajmuje się głównie policja), inne mają na celu kradzież danych, niszczenie ich i infrastruktury, podmianę danych, ale także manipulowanie użytkownikami (w tym stosowanie dezinformacji), a nawet manipulowanie całymi systemami odbiorców (prowadzenie kampanii wpływu).
Ataki mogą być także sposobem na sianie chaosu, podważanie zaufania obywateli do państwa, udaremniania lub choćby opóźniania szkodliwych dla atakujących decyzji, jak również przykrywką, która odwraca uwagę od innych operacji i ważniejszych celów. Zwalczanie zagrożeń teleinformatycznych wymaga nie tylko dobrego zabezpieczenia, ale również dobrej identyfikacji celów, które chcą realizować agresorzy. Stawka gry jest ogromna – ataki hakerskie w naszych czasach mogą dotyczyć tak ważnych dla państwa i obywateli obszarów, jak urzędy administracji publicznej, elektrownie, banki, szpitale, transport, służba zdrowia czy łączność. Skuteczne działania hakerskie mogą być szalenie szkodliwe dla ofiar, pozostając jednocześnie relatywnie tanią metodą agresji.
Coraz więcej zagrożeń
Skala wyzwań dla instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo teleinformatyczne jest duża. W 2018 roku działający w ABW Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT GOV otrzymał aż 31 865 zgłoszeń incydentów komputerowych.
W toku przeprowadzonych analiz 6212 z nich zostało sklasyfikowanych jako faktyczne incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego. Zgłaszane do ABW sygnały są na bieżąco weryfikowane. Zadaniem ABW jest stałe monitorowanie zagrożeń, zapobieganie atakom, a także analiza sposobów działania agresorów. Wszystko po to, by państwo było coraz lepiej zabezpieczone.