Pandemia Covid-19 pokazała, jak bezsilni jesteśmy wobec sił natury i jak globalny jest to problem, podobnie jak zmiany klimatyczne. Aby przezwyciężyć ten społeczno-gospodarczy kryzys, nie możemy powrócić do dawnych praktyk. Wyjście z pandemii i odbudowa po Covid-19 to cenna okazja, aby w działaniach na rzecz klimatu wykazać się jeszcze większą determinacją i ambicją. Pozwoli to na poprawę jakości życia, pobudzenie zielonej gospodarki i zbudowanie większej odporności społeczeństwa. Czyli realizację celów zgodnych z przesłaniem porozumienia paryskiego.
Z okazji piątej rocznicy podpisania porozumienia paryskiego Wielka Brytania, Francja i ONZ organizują jutro wirtualny Szczyt Ambicji Klimatycznych we współpracy z Włochami i Chile. Światowi liderzy będą mieli możliwość przedstawienia i ogłoszenia nowych, bardziej zaawansowanych zobowiązań ustalanych na szczeblu krajowym (NDC), długoterminowych strategii, zobowiązań dotyczących zerowej emisji netto, jak również nowych klimatycznych deklaracji finansowych i ambitnych planów adaptacyjnych.
Działając wspólnie
Porozumienie paryskie jest kamieniem milowym wyznaczającym początek nowego rozdziału, w którym wszystkie kraje wspólnoty międzynarodowej uzgodniły skoordynowany i solidarny plan pracy, aby stawić czoła wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu. To również sukces w zakresie współpracy międzynarodowej, który umocnił na nowo ideę multilateralizmu. Porozumienie paryskie zakłada wspólne zobowiązanie do ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury do 2 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej i dążenie do ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5 st. C powyżej tych poziomów.
Osiągnięcie tego historycznego kroku było wynikiem jednomyślnego przekonania, że zmianom klimatycznym można przeciwdziałać, tylko działając wspólnie. Wytrwałość i przywództwo Francji w prowadzeniu negocjacji pomogły osiągnąć tę delikatną równowagę, łączącą dążenie do rozszerzania działań na rzecz ochrony klimatu z uwzględnieniem zróżnicowanych możliwości i wewnętrznych uwarunkowań poszczególnych krajów.
W ciągu ostatnich pięciu lat poczyniono istotne postępy w walce ze zmianami klimatycznymi, wciąż jednak ambitne wysiłki w działaniach na rzecz ochrony klimatu nie są wystarczające. Coraz więcej krajów przyjmuje ambitniejsze założenia w zakresie redukcji emisji gazów i osiągnięcia neutralności węglowej. Warto podkreślić niedawne zapowiedzi w tym zakresie, między innymi Wielkiej Brytanii, Chin, Japonii, Korei Południowej.