W Polsce do 24 lutego 2022 r. mieszkało co najmniej 1–1,5 mln imigrantów i imigrantek z Ukrainy. Od wybuchu pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej granicę ukraińsko-polską przekroczyło kilkanaście milionów obywateli Ukrainy. Obecnie w Polsce przebywa około miliona uchodźczyń i uchodźców – większość wróciła do Ukrainy; część wyjechała na Zachód, w szczególności do Niemiec. W Polsce przebywa zatem obecnie ponad 2 mln obywateli i obywatelek Ukrainy. Co ważne, o ile przed 24 lutego przeważali mężczyźni, o tyle obecna wymuszona migracja ma silnie sfeminizowany charakter.
Obywatele Ukrainy, niezależnie od transferów socjalnych typu 500+, współtworzą polskie PKB. Zgodnie z danymi badania panelowego realizowanego przez Ośrodek Badań nad Migracjami UW 90 proc. ukraińskich imigrantów i 50–60 proc. uchodźców utrzymuje się z pracy zarobkowej; największa grupa pracuje w sektorze produkcji. Większość z nich pracuje na pełen etat, choć uchodźcy – również w perspektywie powrotu do domu lub konieczności opieki nad dziećmi – chętniej przystają na pracę na część etatu lub prace dorywcze. Obywatele Ukrainy chętnie podejmują również działalność gospodarczą. Od lutego 2022 r. do czerwca 2023 r. zarejestrowali w Polsce 29 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Była to ponad połowa jednoosobowych działalności założonych w tym okresie przez cudzoziemców; ponad 40 proc. „ukraińskich” działalności założyły Ukrainki.
Czytaj więcej
Nie ma ucieczki od migracji, ale można ją zaplanować, warto ją zacząć też w przemyślany sposób ułatwiać – mówili eksperci podczas konferencji ZPP.
Nawet jeśli w części przypadków wybór tej formy działalności był wymuszony przez pracodawców, wypychających pracowników (niezależnie od kraju pochodzenia) na samozatrudnienie, liczby te dobrze pokazują aktywność gospodarczą ukraińskich uchodźców. Należy podkreślić, że Polska potrzebuje pracowników z zagranicy (nie tylko z Ukrainy, ale również z Azji Środkowej lub Południowej). Według ekspertów, aby utrzymać obecną strukturę rynku pracy, Polska potrzebowałaby do 2050 r. ok. 200–250 tys. imigrantów rocznie.
Kryzys demograficzny
Zarazem ukraińscy imigranci i uchodźcy są dramatycznie potrzebni Ukrainie. Ukraina od rozpadu ZSRR boryka się z niżem demograficznym. Trzy dekady temu jej populacja liczyła 52 mln mieszkańców, przed wybuchem pełnoskalowej wojny z Rosją 41 mln. Zgodnie z danymi Instytutu Demografii i Badań Społecznych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy obecnie na terytorium Ukrainy w granicach z 1991 r. przebywa 37,6 mln osób, a na terenie kontrolowanym przez władze w Kijowie – ok. 31 mln. W perspektywie w 2033 r. populacja Ukrainy będzie wynosić – to wariant optymistyczny – nie więcej niż 35 mln.