Polska stała się najważniejszym kierunkiem dla ukraińskich migrantów i wiele wskazuje na to, że ich liczba będzie dalej rosnąć. Niesie to dla państwa polskiego wiele korzyści, ale również wyzwania.
W wielu ukraińskich miastach i miasteczkach łatwo jest zauważyć dużą liczbę ogłoszeń i reklam zachęcających do wyjazdu do pracy w Polsce. Reklamują się również linie autobusowe, które zapewniają dowóz z niemal każdego większego miasta na Ukrainie do miast polskich. Rozmawiając z Ukraińcami, prawie na pewno usłyszymy, że czyjś krewny czy znajomy pracuje we Wrocławiu, w Warszawie czy Gdańsku. W ciągu ostatnich dwóch–trzech lat migracja Ukraińców do Polski stała się masowa.
Więcej i na dłużej
Trudno jest dokładnie oszacować, ilu obywateli Ukrainy pracuje aktualnie w Polsce. Coraz trudniej śledzić statystykom bardzo zmienny i różnorodny fenomen, jakim są współczesne migracje. Łatwiej jest stwierdzić, ilu obywateli Ukrainy przebywa w Polsce na postawie zezwolenia na pobyt. Obecnie Ukraińcy posiadają 127 tys. ważnych kart pobytu, co oznacza wzrost o ponad 20 proc. w ciągu ostatniego półrocza. W 2016 roku wydano Ukraińcom aż 1,26 miliona oświadczeń uprawniających do pracy czasowej, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku ich liczba wzrosła aż o połowę. W 2017 roku będzie to prawdopodobnie skok o kilkadziesiąt procent. Nie oznacza to jednak, że tylu obywateli Ukrainy przebywało w Polsce równocześnie, gdyż oświadczenia są wydawane na pół roku. Na tej podstawie można ostrożnie szacować, że obecnie w naszym kraju pracuje od 700 tys. do miliona Ukraińców.
Badania Ośrodka Studiów Wschodnich z 2016 roku pokazały, że ogromnemu wzrostowi skali wyjazdów zarobkowych towarzyszy zmieniający się charakter migracji Ukraińców do Polski. Wcześniej zdominowane były przez mieszkańców zachodniej Ukrainy, teraz zaczynają przyciągać także osoby z centralnej i wschodniej części kraju. W 2015 roku stanowili oni około 30 proc. wszystkich migrantów, teraz prawdopodobnie już znacznie więcej. Ponadto migracje zaczynają przybierać bardziej długoterminowy charakter, rośnie migracja osiedleńcza. Według niedawnych badań OTTO, międzynarodowej agencji pośrednictwa pracy, 48 proc. ukraińskich migrantów zamierza pozostać w Polsce na stałe.
Dlaczego Polska?
Obserwowany po rewolucji na Majdanie wzrost migracji Ukraińców wynika przede wszystkim ze znacznego pogorszenia się sytuacji gospodarczo-społecznej na Ukrainie po agresji rosyjskiej i wybuchu konfliktu na wschodzie kraju. Doprowadziło to do gwałtownego zubożenia społeczeństwa. Średnia miesięczna pensja nad Dnieprem wynosi dziś zaledwie około 600 zł. Nic więc dziwnego, że wielu Ukraińców postanowiło szukać lepszej pracy za granicą.