Problem cyberbezpieczeństwa jest coraz częściej poruszany w debacie publicznej, nie tylko w Polsce, ale również na poziomie unijnym i światowym. Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa cybernetycznego dotyczy wielu podmiotów publicznych oraz prywatnych i ma różnorodny zakres zależny od profilu działalności instytucji – firmy oraz przedsiębiorstwa skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa swoich wewnętrznych sieci oraz wdrażaniu dyrektywy z zakresu General Data Protection, podczas gdy większość podmiotów publicznych – w tym poszczególne ministerstwa – skupia się na zagadnieniach cyberbezpieczeństwa wyznaczonych przez stosowne akty prawne regulujące zakres ich zadań, kompetencji i odpowiedzialności.
Obecna debata na temat zakresu prerogatyw podmiotów rządowych w tym zakresie koncentruje się najczęściej na wąskich zagadnieniach, tyleż spektakularnych co bardzo specjalistycznych, tj. np. organizacja struktur cyberarmii czy też tworzenie jednostek cybernetycznej obrony terytorialnej. Praktycznie poza uwagą opinii publicznej pozostaje fundamentalna kwestia budowy kompleksowego krajowego ekosystemu bezpieczeństwa cybernetycznego oraz powołania nowej instytucji, która kierując się holistycznym podejściem do zagadnienia, mogłaby ten ekosystem stworzyć oraz nim zarządzać na poziomie strategicznym. Zadanie powołania takiego systemu wciąż stoi przed Polską pomimo podejmowanych w ciągu minionych 10 lat kolejnych prób uporządkowania tej materii. Instytucjonalne i legislacyjne efekty tej działalności, z jakimi mamy dzisiaj do czynienia, nie spełniają warunków, aby określić je mianem systemu.
Podstawowym powodem jest brak ogniwa odpowiedzialnego za zarządzanie ze strategicznego poziomu państwa tworzącymi ją podmiotami rządowymi oraz ich współpracę z użytkownikami cyberprzestrzeni z sektora prywatnego.
Dał nam przykład Izrael
Proponując konkretne rozwiązania dotyczące systemu bezpieczeństwa cybernetycznego dla Polski, warto skorzystać z doświadczeń państw dysponujących już dobrze zorganizowanymi i sprawdzonymi rozwiązaniami w zakresie cyberbezpieczeństwa – w tym przede wszystkim z ekosystemu izraelskiego. Po siedmiu latach od decyzji premiera Izraela o podjęciu prac nad narodowym bezpieczeństwem cybernetycznym kraj ten jest dzisiaj jednym z wiodących na świecie w kwestiach związanych z cybernetyką.
Ekosystem bezpieczeństwa cybernetycznego spaja istnienie jednego podmiotu nadzorującego i tworzącego ramy organizacyjne i prawne dla wszystkich zaangażowanych uczestników, pozwalającego jednocześnie na to, aby pozostali aktorzy dokonywali samodzielnych regulacji systemu we własnych obszarach kompetencji, w zgodzie ze stworzonymi ramami. W ekosystem ten zaangażowane są podmioty rządowe, przemysł oraz uczelnie, co pozwala na szerokie działania mające zakres narodowy, a nie partykularny.