Pomysł likwidacji prac domowych dla dzieci uzasadnia się tym, że i tak nie służy to ich rozwojowi, bo korzystają z wypracowań napisanych przez sztuczną inteligencję (AI). Ten pomysł oczywiście nie ma sensu, wynika z pedagogicznej ignorancji kierownictwa resortu edukacji, bo przecież prace domowe służą rozwojowi dzieci, ale faktem jest, że korzystanie z AI jest bardzo ryzykowne. Powiela ona poglądy zaczerpnięte z różnych źródeł internetowych, a tam roi się od fałszów i błędnych interpretacji.
Czytaj więcej
We wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego jest osiem głównych zarzutów - informuje TVN24. Złożenie wniosku zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk.
Zapytałem AI (ChatGPT), czy NBP może finansować deficyt budżetowy i otrzymałem odpowiedź: „Zgodnie z art. 227 Konstytucji RP bank centralny nie może bez zgody Sejmu finansować deficytu budżetowego państwa. Natomiast zgodnie z Ustawą o NBP, NBP nie może udzielać kredytów lub pożyczek na pokrycie deficytu budżetowego. Dodatkowo NBP nie może nabywać bezpośrednio od Skarbu Państwa papierów wartościowych emitowanych w celu finansowania deficytu budżetowego”. To typowa „potoczna” opinia, obawiam się, że na takich źródłach opierają swoją wiedzę politycy i ich niektórzy „eksperci” (na przykład radca prawny, na opinię którego powoływał się marszałek Zgorzelski).
Czytaj więcej
Być może nie jest przesądzone, że prezes banku centralnego Adam Glapiński „drukował pieniądze” w czasie pandemii, ale dobrze, by zbadała to komisja odpowiedzialności konstytucyjnej – oceniają eksperci rynkowi.
Co mówi konstytucja o NBP?
Jest to odpowiedź co prawda częściowo prawdziwa, bo rzeczywiście, NBP nie może nabywać obligacji bezpośrednio od Skarbu Państwa, ale w ogólnej wymowie błędna, okazuje się bowiem, że art. 227 mówi tylko, że NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej i odpowiada za wartość polskiego pieniądza; że jego organami są Prezes, RPP i Zarząd; że prezes jest powoływany przez Prezydenta na sześć lat; że nie może on należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić niegodnej działalności publicznej; określa skład RPP; że RPP ustala corocznie założenia polityki pieniężnej i przedkłada je do wiadomości Sejmowi; i wreszcie, że organizację i zasady działania NBP określa ustawa. I nie ma ani jednego słowa zakazującego finansowania deficytu budżetowego przez NBP.