2,7 mld euro (11,7 mld zł) wyniosła wartość inwestycji na rynku nieruchomości w Polsce zawartych w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku, czyli o 60 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z szacunków firmy doradczej Avison Young. Zawarto 86 transakcji wobec 57 rok wcześniej. W samym III kwartale br. inwestorzy ulokowali u nas 0,97 mld euro.
„Po rozpoczęciu obniżania stóp procentowych przez EBC, w III kwartale obserwowaliśmy wzrost dużych transakcji z udziałem inwestorów instytucjonalnych. Zawarto siedem transakcji portfelowych, w tym dwie o wartości powyżej 100 mln euro, co złożyło się na połowę wartości wszystkich transakcji. W ciągu dziewięciu miesięcy portfelowych transakcji na ponad 100 mln euro każda zawarto czternaście” – czytamy w raporcie.
Kapitał napłynął głównie z Wielkiej Brytanii, USA, Europy Środkowo-Wschodniej, Europy Zachodniej, Skandynawii, RPA, Izraela i krajów bałtyckich. Relatywnie duży był udział polskiego kapitału – sięgnął 10 proc. (270 mln euro, czyli 1,17 mld zł). W latach dobrej koniunktury nasz rynek zdominowany jest przez zagranicznych inwestorów i udział rodzimego kapitału to małych kilka procent.
Czytaj więcej
Wartość transakcji zrealizowana w I połowie roku przez polski kapitał jest wynikiem dwa razy większym niż w roku poprzednim - mówi Artur Czuba, associate director w dziale investment w Avison Young.
Biura, magazyny i nieruchomości handlowe na radarach inwestorów
W skali trzech kwartałów najwięcej pieniędzy – 999 mln euro – zainwestowano w nieruchomości biurowe. Zawarto 32 transakcje wobec 11 rok wcześniej. Co prawda uwaga inwestorów wciąż koncentrowała się na stolicy, to jednak przybyło transakcji w innych miastach: Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie i Wrocławiu. To kolejna oznaka poprawy koniunktury. Warte zaznaczenia są dawno nie widziane transakcje w segmencie prime (najlepsze nieruchomości i najemcy – nastawienie na czerpanie zwrotu z najmu, a nie wzrostu wartości nieruchomości): Studio B w Warszawie i Nowy Rynek E w Poznaniu.