Udział rodzimego kapitału w wartości inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce od lat jest śladowy, co czyni nasz rynek ewenementem. Ubiegłoroczne schłodzenie nastrojów globalnych graczy przełożyło się na lekki wzrost udziału polskiego pieniądza, a jak proporcje wyglądały w I połowie br.?
Średni procentowy udział polskiego kapitału w całkowitym wolumenie rynku w latach 2018-2022 wynosił około 2 proc. W I kwartale br., który był najsłabszy pod względem zrealizowanej wartości transakcji od lat (364 mln euro), polski kapitał dominował wśród zrealizowanych inwestycji w nieruchomości komercyjne, odpowiadając za 25 proc. wartości transakcji. Jednak w I półroczu, kiedy w końcu pojawiły się na rynku duże transakcje portfelowe – sprzedaż sześciu centrów handlowych przez Cromwell, a także sprzedaż części udziału portfela CPI - polski kapitał przesunął się na czwartą lokatę z 12-proc. udziałem, tuż za kapitałem brytyjskim (29 proc.) , kapitałem z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (18 proc.) i z Europy Zachodniej (13 proc.).
Warto zwrócić uwagę, że wartość zrealizowana w I połowie roku przez polski kapitał jest wynikiem dwa razy większym niż w roku poprzednim.
Obserwując dane rynkowe, a także podmioty aktywne na polskim rynku inwestycyjnym, możemy śmiało powiedzieć, że polski kapitał rośnie w siłę, coraz odważniej inwestując już nie tylko w nieruchomości mieszkaniowe, ale również komercyjne.
Czytaj więcej
Inwestorzy szukają zwrotów z projektów deweloperskich, ale coraz chętniej lokują w nieruchomości długoterminowo.
Mówiąc „polski kapitał” kogo konkretnie opisujemy?
Lokalni inwestorzy to zarówno większe, dobrze zorganizowane podmioty inwestycyjne, z długoletnią historią doświadczeń, jak np. Satoria Group, Falcon Investment Management czy Sky Estate, ale także małe „family offices”, czy inwestorzy indywidualni. Zauważalny jest napływ inwestorów z tej ostatniej grupy, którzy osiągnęli już duży sukces finansowy w ramach swojej głównej działalności gospodarczej, a nieruchomości są przez nich traktowane jako relatywnie bezpieczna lokata nadwyżek kapitałowych, pozwalająca na dywersyfikację źródeł przychodów.