Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa

25 wybitnych polskich malarzy opowiada o swoich pasjach w nowej serii wydawniczej „Artyści mówią" – pisze Monika Kuc

Aktualizacja: 08.04.2011 07:47 Publikacja: 06.04.2011 17:57

Elżbieta Dzikowska Artyści mówią „Wywiady z mistrzami malarstwa”, Rosikon Press Warszawa 2011

Elżbieta Dzikowska Artyści mówią „Wywiady z mistrzami malarstwa”, Rosikon Press Warszawa 2011

Foto: materiały prasowe

Elżbieta Dzikowska, historyk i krytyk sztuki, autorka "Wywiadów z mistrzami malarstwa" podziela ich fascynacje. Wśród twórców czuje się swobodnie, w czym pomagają jej wiedza i znajomość ludzkiej natury.

O wystawie czytaj też na stronach Życia Warszawy

Artystów otwiera pierwszym celnym pytaniem. Nawet milczków. Używa prowokacji albo od razu przechodzi do sedna. Edwarda Dwurnika pyta, czy uważa się za publicystę. Zirytowany malarz odparowuje, że nie można porównywać dzieła sztuki do artykułu w "Polityce" i... wciąga się w dyskusję.

Romanowi Opałce, twórcy słynnych "liczonych" obrazów pokrywanych rzędami cyfr, który sprzedał już swój ostatni obraz, choć maluje nadal – każe się zastanowić, czy "wartość materialna świadczy o wartości artystycznej dzieła?" Opałka serio odpowiada, że dziś to ona jest zabezpieczeniem prestiżu. A półżartem dodaje, że kto wie, gdyby jego obrazy nie były takie drogie, może traktowano by go raczej jako przypadek psychiatryczny, a nie malarza...

Wojciecha Fangora, który zmieniał zainteresowania – od figuracji po abstrakcyjny op-art – odpytuje z powodów zaangażowania się w socrealizm. Przypomina, że obok awangardowych dzieł stworzył też propagandową "Matkę Koreankę" i "Lenina w Poroninie". Fangor bez uników wyznaje, że uważał, że to pożyteczne. Malował wówczas tego typu obrazy i pracował społecznie przy odgruzowywaniu Warszawy. Wierzył, że budowanie lepszego świata uwzniośla. Kiedy przejrzał, zamknął się w swojej pracowni, by tworzyć dzieła eksperymentalne, a potem na lata wyemigrował do Nowego Jorku.

Wywiady Elżbiety Dzikowskiej są znakomitym, bogato ilustrowanym przewodnikiem po sztuce współczesnej. I nieocenionym źródłem wiedzy o sposobach myślenia, wizjach i procesie twórczym. Odkrywają bardzo intymny świat.

Rozmowy powstawały w ciągu wielu lat. Niektórzy z rozmówców już nie żyją, m.in. Zdzisław Beksiński, Tadeusz Brzozowski, Jerzy Nowosielski. Ich następcy widzą sens w kontynuowaniu dzieła, bo – jak twierdzi Jarosław Modzelewski – w malarstwie można jeszcze wiele zrobić.

Jedno tylko trudno zrozumieć. Dlaczego w starannym edytorsko wydawnictwie pominięto daty rozmów? Czas tych spotkań ma znaczenie dla czytelnika i badacza. Pozwala zorientować się, w jakim momencie swej twórczej drogi artyści dzielili się tymi przemyśleniami.

 

Premiery i promocje

Na serię "Artyści mówią" wydawnictwa Rosikon składają się trzy tomy:

"Wywiady z mistrzami malarstwa", "Wywiady z mistrzami grafiki" (premiera 15 kwietnia) autorstwa Elżbiety Dzikowskiej oraz "Wywiady z mistrzami fotografii" (premiera 10 maja) Hanny Marii Gizy. Każdy zawiera rozmowy z 25 artystami.

Promocja pierwszego i wernisaż wystawy "Malarze mówią" odbędzie się w galerii Art NEW media w Warszawie 7 kwietnia o godz. 19.

Galeria Art NEW media i Rosikon Press zapraszają na otwarcie wystawy „Malarze mówią" z okazji promocji pierwszego albumu z serii „Artyści mówią", zawierającego rozmowy Elżbiety Dzikowskiej z 25 malarzami.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace bohaterów albumu: Zdzisława Beksińskiego, Jana Berdyszaka, Tadeusza Brzozowskiego, Józefa Czapskiego, Jana Dobkowskiego, Tadeusza Dominika, Edwarda Dwurnika, Wojciecha Fangora, Stanisława Fijałkowskiego, Stefana Gierowskiego, Aleksandry Jachtomy, Łukasza Korolkiewicza, Jerzego Mierzejewskiego, Jarosława Modzelewskiego, Jerzego Nowosielskiego, Romana Opałki, Teresy Pągowskiej, Jacka Sempolińskiego, Jacka Sienickiego, Jonasza Sterna, Barbary Szubińskiej, Leona Tarasewicza, Jana Tarasina, Tomasza Tatarczyka, Hanny Zawy-Cywińskiej.

Wystawę będzie można oglądać do 13 kwietnia 2011 roku w godzinach 11-19 (sobota 11-15).

Ponadto we wtorek 12 kwietnia 2011 roku o godzinie 19 w Galerii Art NEW media odbędzie się niezwykłe spotkanie pt. „Ecce Homo" na temat malarstwa figuratywnego. Gośćmi Elżbiety Dzikowskiej będą Edward Dwurnik, Łukasz Korolkiewicz oraz Jarosław Modzelewski, którzy opowiedzą o swojej twórczości.

W niedzielę spotkanie w warszawskim Kinie Atlantic

10 kwietnia o godz. 12:00, Kino Atlantic ul. Chmielna 33, Warszawa. Wstęp wolny.

Elżbieta Dzikowska, historyk i krytyk sztuki, autorka "Wywiadów z mistrzami malarstwa" podziela ich fascynacje. Wśród twórców czuje się swobodnie, w czym pomagają jej wiedza i znajomość ludzkiej natury.

O wystawie czytaj też na stronach Życia Warszawy

Pozostało 93% artykułu
Literatura
"To dla Pani ta cisza" Mario Vargasa Llosy. "Myślę, że powieść jest już skończona"
Literatura
Zbigniew Herbert - poeta-podróżnik na immersyjnej urodzinowej wystawie
Literatura
Nagroda Conrada dla Marii Halber
Literatura
Książka napisana bez oka. Salman Rushdie po zamachu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Literatura
Leszek Szaruga nie żyje. Walczył o godność