Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt dostosowuje polskie prawo do dyrektyw Unii Europejskiej, które dotyczą prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz rozpowszechniania transmisji prowadzonych przez organizacje radiowe i telewizyjne, w tym transmisji online.
- Państwo polskie jest po stronie twórców — podkreślił premier Donald Tusk po wtorkowym posiedzeniu rządu 14 maja. - Przygotowaliśmy rozwiązania, które gwarantują tantiemy. Razem ze środowiskami twórczymi i zgodnie z prawem europejskim, będziemy egzekwować od platform streamingowych filmowych i muzycznych rzetelnie płacenie tantiem naszym twórcom. To twórcy podejmą decyzję, czy będą siebie reprezentować sami, czy skorzystają z organizacji zbiorowego zarządzania.
Tantiemy dla twórców i wykonawców
Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać tantiemy za udostępnianie ich dzieł w internecie.
Czytaj więcej
Rząd ogłosił przyjęcie projektu zmiany ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Artyści mogą spodziewać się tantiem, zaś wydawcy prasy i dziennikarze - opłat, przyznawanych im za korzystanie z ich tekstów.
Oznacza to, że po stronie twórców i wykonawców powstanie nowe, niezbywalne prawo do stosownego wynagrodzenia z tytułu publicznego udostępniania utworu audiowizualnego lub artystycznego wykonania w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym (tzw. VOD, muzyka na żądanie).