We wtorek 14 maja 2024 roku odbyło się posiedzenie, którego przedmiotem były trzy procedowane przez Radę Ministrów projekty. Jednym z nich, przyjętym ostatecznie przez rząd, był projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Stanowi to kolejny krok długiego, ciągnącego się procesu dostosowywania polskiego prawa autorskiego do regulacji prawa unijnego, m.in. dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym (tzw. dyrektywa DSM). Co dokładnie zakłada przyjęty przez rząd projekt?
Czytaj więcej
Przeciwnicy rozwoju rodzimej sztucznej inteligencji, którzy otrąbili zwycięstwo nad nową technologią, mają powody do zmartwień – nowa wersja projektu nowelizacji prawa autorskiego zezwala algorytmom AI na eksplorację tekstów i danych w Internecie.
Tantiemy dla twórców w nowelizacji prawa autorskiego
Projekt zakłada przede wszystkim dwie duże zmiany.
Dzięki nowym przepisom, twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych i słowno-muzycznych będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w Internecie. Wprowadzone zostanie także nowe prawo pokrewne dla wydawców prasy do korzystania online z ich publikacji prasowych. Projekt dostosowuje polskie przepisy do dyrektyw Unii Europejskiej.
Prawo do tantiem obejmować ma twórców i wykonawców utworów audiowizualnych (np. autorów scenariuszy, reżyserów, aktorów) oraz wykonawców utworów muzycznych i słowno-muzycznych (np. piosenkarzy). Przysługiwać im będzie ono w sytuacji, gdy ich utwory będą udostępniane publicznie w taki sposób, by każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym — czyli m.in. w portalach i serwisach internetowych. Wypłata tantiem będzie się różnić w zależności od rodzaju utworu.