Ukraina zaatakowana w nocy pociskami hipersonicznymi i Iskanderami

Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że poczynając od północy w czwartek będzie uważać wszystkie statki zmierzające do ukraińskich portów za jednostki potencjalnie przewożące ładunek wojskowy. W nocy z 19 na 20 lipca doszło do kolejnego zmasowanego ataku powietrznego na cele na południu Ukrainy.

Aktualizacja: 20.07.2023 08:01 Publikacja: 20.07.2023 04:53

Skutki ataku na Mikołajów

Skutki ataku na Mikołajów

Foto: Ukraińska policja

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 512

Rosyjska armia tłumaczy, że takie są skutki zakończenia obowiązywania tzw. porozumienia zbożowego i zamknięcia korytarza humanitarnego na Morzu Czarnym.

"Porozumienie zbożowe" nie obowiązuje, Rosja informuje o skutkach

"Porozumienie zbożowe", czyli umowa zawarta 22 lipca 2022 roku przez Rosję,. Ukrainę, ONZ i Turcję, przewidywała, że z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym będą mogły wypływać transporty zboża i innych produktów żywnościowych. 17 lipca Rosja odstąpiła od porozumienia zarzucając stronom umowy, że nie przestrzegają jej zapisów dotyczących Rosji (chodziło o ułatwienie w eksporcie rosyjskiej żywności i nawozów).

"W związku z zakończeniem obowiązywania Inicjatywy Czarnomorskiej i zamknięciem morskiego korytarza humanitarnego, od północy czasu moskiewskiego, 20 lipca 2023 roku, wszystkie statki zmierzające do ukraińskich portów nad wodami Morza Czarnego, będą uważane za potencjalnie przewożące ładunek wojskowy" - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Obrony Rosji.

Czytaj więcej

Rosja chce zniszczyć ukraiński eksport zboża

"W związku z tym kraje, pod banderami których statki pływają, będą uważane za zaangażowane w ukraiński konflikt po stronie kijowskiego reżimu" - dodaje resort obrony Rosji.

"Część obszaru morskiego w północno zachodniej i południowo wschodniej części wód międzynarodowych na Morzu Czarnym została uznana za tymczasowo groźną dla nawigacji. Odpowiednie informacje i ostrzeżenia o wycofaniu się z gwarancji bezpieczeństwa dla przewoźników morskich zostały z wyprzedzeniem wysłane (...)" - wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji.

Noc z 19 na 20 lipca - atak powietrzny na Odessę i Mikołajów

Tymczasem w nocy z 19 na 20 lipca, trzecią noc z rzędu, Rosjanie ostrzeliwali cele na południu Ukrainy. Pociski spadły znowu na Odessę, w której znajduje się jeden z portów ujętych w porozumieniu zbożowym i Mikołajów, gdzie również znajduje się port i infrastruktura związana z transportem ukraińskiego zboża i żywności drogą morską.

W Odessie, na którą miały spaść pociski hipersoniczne Oniks, wybuchł pożar w centrum miasta, na obszarze ok. 300 m2 - poinformował gubernator obwodu odeskiego, Ołeh Kiper.

Natalia Humeniuk, szefowa centrum prasowego Dowództwa Operacyjnego "Południe" podała, że w Odessie zniszczony został budynek administracji. Ranne miały zostać co najmniej cztery osoby.

Z kolei w Mikołajowie pocisk trafił w budynek mieszkalny - rannych miało zostać 18 osób. Dziewięcioro rannych trafiło do szpitali (w tym pięcioro dzieci).

Dwie osoby uratowano spod gruzów - informuje gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim. Wcześniej Kim napisał, że są również ofiary śmiertelne ataku, ale nie podał ich liczby.

Ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych informowało, że Ukraina była atakowana w nocy pociskami Oniks i Ch-22.

Rano pojawiła się informacja, że Rosjanie mieli skierować przeciwko celom na Ukrainie 19 pocisków manewrujących i 19 dronów-kamikadze. W stronę Ukrainy wystrzelono siedem pocisków Oniks, cztery pociski Ch-22, trzy pociski Kalibr i pięć pocisków balistycznych Iskander (te ostatnie wystrzelono z terytorium okupowanego Krymu). Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła dwa pociski Kalibr, trzy pociski Iskander i 13 dronów kamikadze.

Dzień wcześniej, w wyniku ataku powietrznego na cele na południu Ukrainy, uszkodzona miała zostać infrastruktura portowa w porcie w Czarnomorsku, z którego w ramach "porozumienia zbożowego" od 22 lipca 2022 roku do 17 lipca 2023 roku wypływało zboże i żywność eksportowane przez Ukrainę. 

Czytaj więcej

Ukraiński minister: Rosjanie zniszczyli 60 tys. ton zbóż w nocnym ataku

Przed wojną Rosja i Ukraina były ważnymi dostawcami żywności (zwłaszcza pszenicy) dla państw Afryki i Bliskiego Wschodu.

Rosyjska armia tłumaczy, że takie są skutki zakończenia obowiązywania tzw. porozumienia zbożowego i zamknięcia korytarza humanitarnego na Morzu Czarnym.

"Porozumienie zbożowe" nie obowiązuje, Rosja informuje o skutkach

Pozostało 95% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany