Tajemnica Morza Kaspijskiego: to tam Rosja skutecznie omija sankcje

Rosyjskie i irańskie statki aktywnie wykorzystują Morze Kaspijskie do tajnych dostaw towarów objętych sankcjami. Rosyjskie statki zawijają do portów wyłączając transmisję danych do Systemu Automatycznej Identyfikacji (AIS), a nawet fałszują swoją lokalizację.

Publikacja: 15.08.2023 13:04

Rosyjskie i irańskie statki aktywnie wykorzystują Morze Kaspijskie do dostaw towarów objętych sankcj

Rosyjskie i irańskie statki aktywnie wykorzystują Morze Kaspijskie do dostaw towarów objętych sankcjami

Foto: Adobe Stock

Według publikacji Foreign Policy tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy zidentyfikowano ponad 600 przypadków, gdy statki pod rosyjską banderą przestały przekazywać informacje do AIS, co doprowadziło do powstania luk w systemie.

Czytaj więcej

Spada popyt Chin na rosyjską ropę. Iran sprzedaje ją taniej

Fałszywe kłopoty z AIS

"Ostatnio 12 statków pływających między Rosją a Iranem po Morzu Kaspijskim zawinęło do nieokreślonego portu. Wszystkie należały do ​​firm rosyjskich lub irańskich i pływały pod rosyjską lub irańską banderą lub pod obiema banderami. Kapitanowie jednostek wyraźnie chcieli, by zewnętrzny świat wiedział jak najmniej o ich obecności w tych portach” – piszą, autorzy artykułu.

Dodają, że praktyka statków na morzu z wyłączonym nadajnikiem nie jest niczym nowym. Jednak wykorzystanie tego schematu na taką skalę i przez jedno z największych państw świata może podważyć zasady globalnej żeglugi.

Dzień, w którym 12 statków zawinęło do nieustalonego portu, został wybrany losowo. W tym samym czasie 12 innych statków przeprowadzało przeładunki ze statku na statek „A to tylko jedna część tajemnicy, która dziś spowija żeglugę na Morzu Kaspijskim. W maju 138 statków pływających pod rosyjską banderą przez Morze Kaspijskie zgłosiło 657 „problemów” w pracy AIS. Według Lloyd's List Intelligence w czerwcu było 625 takich „luk” w lokalizacji AIS na 160 statkach. A w lipcu było co najmniej 630 „luk” na 157 statkach, czterokrotnie więcej niż w maju, czerwcu i lipcu 2022 roku.

Czytaj więcej

Oto kraje z dostępem do rynku walutowego Rosji. Kreml przedstawił listę

Ponadto znaczna liczba statków, które przestały przekazywać dane do AIS, pływała między portami rosyjskimi i irańskimi. Dla porównania, statki azerskie, kazachskie i turkmeńskie na Morzu Kaspijskim miały bardzo niewiele problemów z AIS.

"Chociaż jednostki pływające między Rosją a Iranem nie powinny martwić się o kontrole, wyraźnie wolą podróżować potajemnie. Być może dzieje się tak dlatego, że chodzi o to by zakazany biznes się rozwijał. Te „luki” rosyjskiego i irańskiego AIS nie są przypadkowe, spowodowane problemami technicznymi lub pogodą” — ustalili dziennikarze FP.

Eksplozja handlu Rosja-Iran

Do tego jednostki rosyjskie i irańskie stosują praktykę zgłaszania fałszywych danych do AIS. Przed inwazją na Ukrainę Rosja nie musiała handlować z Iranem. Wzajemnie obroty były niewielkie. W 2020 r. wyeksportowała do Iranu towary o wartości nieco ponad 1,4 mld dol. i zaimportowała towary o wartości prawie 800 mln dol. Następnie w 2021 r. rosyjski eksport przekroczył 3 mld dol., a import nie sięgnął 1 mld dol.

Czytaj więcej

Sankcje to za mało. W Rosję trzeba uderzyć inaczej

Wymiana wręcz eksplodowała po agresji Rosji na Ukrainę, kiedy to Iran stał się bardzo pożądanych przez Kreml dostawcą broni dla Rosji. W czerwcu tego roku reżim ogłosił, że ​​spodziewa się podpisania umowy o wolnym handlu z Iranem i innymi krajami euroazjatyckimi przed końcem roku. Reżim w Iranie mówi, że spodziewa się „dużej” wymiany ropy i gazu z Rosją.

"Ale większość rosyjskich i irańskich statków odbywających tajne rejsy Morzem Kaspijskim to nie tankowce, ale drobnicowce. Na przykład w lipcu 20 statków z wyłączonym AIS, to tankowce i chemikaliowce, a 129 to jednostki towarowe, jak wynika z danych Lloyd's List Intelligence show.(...) Rosyjskim firmom na pewno udało się zacieśnić relacje z takimi krajami jak Chiny, Indie czy Turcja: W 2022 roku Rosja importowała z Turcji dwa razy więcej niż w 2021 roku. Ale Rosja też ma większą wymianę z takimi międzynarodowymi outsiderami jak Iran. Można się więc spodziewać jeszcze wielu podejrzanych podróży i zawinięć do nieustalonych portów na Morzu Kaspijskim, transferów między statkami i jeszcze więcej „problemów" z AIS” – podsumowuje FP.

Współpraca Iranu z Rosją

Liczne sankcje praktycznie uniemożliwiły Rosji zakup towarów wojskowych lub towarów podwójnego zastosowania z większości krajów. Od tego czasu Rosja aktywnie współpracuje z Iranem. To właśnie ten kraj dostarcza drony kamikadze, którymi najeźdźcy uderzają na Ukrainę, zabijając tysiące cywilów i niszcząc cywilną infrastrukturę. Co więcej, Iran pomaga Rosji w uruchomieniu produkcji tych dronów na terytorium Rosji. W kwietniu 2023 roku media pisały, że rosyjskie statki transportują przez Morze Kaspijskie duże ilości pocisków artyleryjskich i innej amunicji, którą kupują od Iranu.

Według publikacji Foreign Policy tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy zidentyfikowano ponad 600 przypadków, gdy statki pod rosyjską banderą przestały przekazywać informacje do AIS, co doprowadziło do powstania luk w systemie.

Fałszywe kłopoty z AIS

Pozostało 95% artykułu
Gospodarka
Fitch i S&P zdecydowały ws. ratingu Polski. Konsolidacja zagrożona przez wybory?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka
Nowa pomoc dla Ukrainy z Banku Światowego na przygotowania do wejścia do UE
Gospodarka
Chiny już zareagowały na wygraną Trumpa. Ważna decyzja ws. długu
Gospodarka
Donald Trump i jego plan gospodarczy. Siła dolara i wojny celne
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Gospodarka
Ryzyka wygranej Trumpa: Wojna handlowa, wzrost inflacji w USA i rentowności w UE
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni