Turcja: Szwecja nie zostanie członkiem NATO w przyszłym tygodniu

Turcja poinformowała NATO, że ratyfikacja umowy o rozszerzeniu Sojuszu o Szwecję w Turcji nie zakończy się w czasie, który pozwoliłby, aby do oficjalnego wstąpienia Szwecji do NATO doszło w czasie spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu w przyszłym tygodniu.

Publikacja: 23.11.2023 09:44

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan

Foto: AFP

arb

W ubiegłym tygodniu komisja ds. zagranicznych parlamentu Turcji opóźniła głosowanie ws. umowy ratyfikującej członkostwo Szwecji w NATO w związku z decyzją o tym, że konieczne są dalsze rozmowy w tej sprawie.

Dlaczego Turcja sprzeciwia się członkostwu Szwecji w NATO?

Komisja ma wznowić debatę nad zgodą Turcji na rozszerzenie NATO w najbliższy wtorek lub środę - mówi jedno ze źródeł, na które powołuje się Reuters.

Tymczasem w tym samym czasie w Brukseli dojdzie do szczytu szefów MSZ państw członkowskich (28-29 listopada). Niektórzy na Zachodzie liczyli, że spotkanie to będzie okazją do ogłoszenia, iż Szwecja oficjalnie wstępuje do Sojuszu.

Czytaj więcej

Szwecja przybliża się do NATO. Jest decyzja tureckich parlamentarzystów

Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o członkostwo w NATO w maju 2022 roku, zrywając z polityką neutralności w związku z agresją Rosji przeciw Ukrainie.

Szwecja graniczy z Rosją na Morzu Bałtyckim.

W Brukseli dojdzie do szczytu szefów MSZ państw członkowskich (28-29 listopada). Niektórzy na Zachodzie liczyli, że spotkanie to będzie okazją do ogłoszenia, iż Szwecja oficjalnie wstępuje do Sojuszu

Finlandia została członkiem NATO 4 marca 2023 roku. Akcesję Szwecji blokuje fakt, że ratyfikacji umowy o rozszerzeniu Sojuszu o ten kraj nie dokonały Węgry i Turcja. Każda decyzja o rozszerzeniu NATO wymaga zgody wszystkich państw członkowskich.

Turcja zgłosiła zastrzeżenia do kandydatury Szwecji w związku z - jak twierdziła Ankara - udzielaniu schronienia przez Szwecję osobom, które Turcja uważa za powiązane z kurdyjskimi terrorystami, a także ze względu na embarga na dostawy broni do Szwecji przez Szwecję i Finlandię. Ostatecznie Turcja wycofała swoje zastrzeżenia co do kandydatury Finlandii.

Turcja domagała się od Szwecji podjęcia działań wymierzonych w przebywających w Szwecji członków Partii Pracujących Kurdystanu, która jest uważana za organizację terrorystyczną przez Turcję, ale też UE i USA.

W odpowiedzi na oczekiwania Turcji Szwecja przyjęła ustawę antyterrorystyczną a także zniosła embargo na dostawy broni do Turcji.

Wyrażanie przez Turcję zgody na członkostwo Szwecji w NATO może trwać tygodniami

Aby umowa o rozszerzeniu NATO o Szwecję została ratyfikowana przez Turcję, wymagana jest zgoda tureckiej komisji spraw zagranicznych, następnie przegłosowanie ustawy przez cały parlament i podpisanie przez prezydenta, Recepa Tayyipa Erdogana. Cały proces może zająć nawet kilka tygodni. 

Wciąż nie wiadomo też kiedy decyzję o zgodzie na rozszerzenie NATO o Szwecję wyrażą Węgry.

W ubiegłym tygodniu komisja ds. zagranicznych parlamentu Turcji opóźniła głosowanie ws. umowy ratyfikującej członkostwo Szwecji w NATO w związku z decyzją o tym, że konieczne są dalsze rozmowy w tej sprawie.

Dlaczego Turcja sprzeciwia się członkostwu Szwecji w NATO?

Pozostało 90% artykułu
Dyplomacja
Kolanko: Nie tylko dyplomatyczna rozgrywka Hołowni w Turcji
Dyplomacja
Szymon Hołownia po rozmowie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozpoczęła się wizyta marszałka Sejmu w Turcji
Dyplomacja
Zmarł konsul Rafał Kocot. Był przyjacielem "Rzeczpospolitej"
Dyplomacja
Prezydent Finlandii chce wyrzucić Rosję z Rady Bezpieczeństwa ONZ
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Dyplomacja
Papież Franciszek zabrał głos w sprawie wyborów prezydenckich w USA