Pierwsza osoba otrzymała już szczepionkę na raka płuc w ramach badania klinicznego – w Londynie przyjął ją mieszkający tam 67-letni Polak. Testy przeprowadzane są w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Turcji, Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech i w Polsce.
Badania kliniczne szczepionki na raka płuc w Polsce
W rozmowie z Polską Agencją Prasową onkolog prof. Dariusz M. Kowalski, który kieruje Oddziałem Zachowawczym Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, potwierdził, że badania kliniczne nad pierwszą szczepionką na raka płuc już trwają. Co więcej, pacjenci mogą wciąż się do niego zgłaszać. Onkolog określił metodę jako obiecującą.
Pierwsze testy szczepionki na nowotwory płuc
Badania nad szczepionką mRNA na niedrobnokomórkowego raka płuc (nazwaną BNT116) stworzoną przez firmę BioNTech rozpoczęto w Londynie w instytucie NIHR UCLH CRF (National Institute for Health Research UCLH Clinical Research Facility) działającym w ramach University College London. Szczepionka ta oparta jest na cząsteczkach mRNA (podobnie jak na przykład szczepionka na COVID-19). Ma ona sprawić, że układ odpornościowy pacjenta będzie rozpoznawał i zwalczał markery nowotworowe. BNT116 ma działać tylko na chore komórki w ciele osób ją przyjmujących. To duży krok w leczeniu tej choroby.
Pierwsze testy wykonano 20 sierpnia 2024 roku w Wielkiej Brytanii. Szczepionkę podano 67-letniemu Polakowi mieszkającemu w Londynie. Janusz Racz otrzymał diagnozę w maju tego roku i od razu rozpoczął leczenie – chemioterapię oraz radioterapię.
Czytaj więcej
W jakiej sytuacji jesteśmy, jeśli idzie o leki i sprzęt do walki z koronawirusem? Ile mamy zachorowań na COVID-19? Czy będą zamykane parki? Kto koniecznie powinien się szczepić przeciw nowemu wariantowi koronawirusa? Ekspert wyjaśnia.