Stosowanie postu przerywanego daje większy ubytek masy ciała niż tylko ograniczenie spożywanych kalorii. Na stosowaniu takiego typu odżywiania skorzystają także pacjenci z cukrzycą typu 2. To wnioski, które płyną z badania naukowców z University of Illinois Chicago w USA a opublikowane w piśmie naukowym „JAMA”.
Kto najbardziej ogranicza kcal?
Badacze przeanalizowali zmiany, które zaszły w organizmach 75 osób w wieku między 18 a 80 lat. Wszyscy badani byli osobami z otyłością i cukrzycą typu 2. Badanie trwało pół roku.
Pacjenci zostali podzieleni na trzy grupy. W pierwszej były osoby stosujące post przerywany. Jedli bez liczenia kalorii przez osiem godzin dziennie i pościli przez kolejne 16 godzin. W drugiej grupie znaleźli się pacjenci, którzy ograniczali kilokalorie o 25 proc. Trzecia grupa była grupą kontrolną.
Czytaj więcej
Do niedawna uznawana była za chorobę niewielkiej części populacji. Dzisiaj jest schorzeniem powszechnym. 14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy.
Okazało się, że w grupie stosującej post przerywany zauważono średni dzienny spadek dostarczanych kilokalorii o 313. Ci, którzy stosowali deficyt kaloryczny jedli o 197 kcal dziennie mniej. Natomiast osoby z grupy kontrolnej spożywały dziennie o zaledwie 16 kcal mniej.