Operator Lidla i Kauflandu dostał zezwolenie. Polską kaucję utworzy sześć spółek

Spółka OK Operator Kaucyjny zdobyła właśnie zezwolenie ministerstwa klimatu i środowiska na bycie operatorem – dowiedziała się „Rz”. Do wejścia w życie systemu zostało niespełna pół roku. Polska jest ewenementem, będzie miała aż sześciu operatorów.

Publikacja: 19.07.2024 19:22

Operator Lidla i Kauflandu dostał zezwolenie. Polską kaucję utworzy sześć spółek

Foto: AdobeStock

 Najważniejsza konkurencja daleko w tyle. Spółka otrzymała zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce 17 lipca, ale dopiero teraz to ujawniła.

Czytaj więcej

System kaucyjny u bram, lobbing odpocznie. Jest trzeci wniosek operatora

Kto założył społkę OK Operator Kaucyjny? 

OK Operator Kaucyjny został założony przez należące do grupy Schwarz dwie sieci dyskontów, Lidl i Kaufland, a w zarządzie ma dodatkowo – przedstawicieli kolejnej spółki z Grupy – PreZero, która w odróżnieniu od spółek handlowych – zajmuje się przetwórstwem odpadów. Ten operator łączy więc wszystkich graczy systemu kaucyjnego w jednym – Lidl i Kaufland są zarówno wprowadzającymi marki własne, jak i je sprzedają, więc reprezentują też handel, następnie odbierze opakowania po butelkach założona przez nich spółka, którą zarządza spółka przetwórstwa odpadów.

- Kompetencje w tych trzech obszarach, które stoją za nowo powołaną spółką, są unikalne i wyróżniają OK Operator Kaucyjny na polskim rynku – pisze spółka w komunikacie. Lidl i Kaufland będą mogli zapewne czerpać z doświadczeń udziału w systemie kaucyjnym swoich sklepów z rynku niemieckiego, słowackiego, Rumunii i kilku innych krajów które ostatnio wprowadzały systemy kaucyjne. Jednak – trudno będzie przenieść te doświadczenia jeden do jednego, ponieważ nigdzie w Europie nie ma aż sześciu operatorów, dominują rozwiązania z jednym – dwoma operatorami.

Czytaj więcej

UOKiK dał zgodę browarom i producentom napojów na tworzenie operatora kaucyjnego

Kiedy ruszy system kaucyjny?

Tymczasem nowelizacja dotychczasowej ustawy wprowadzającej system kaucyjny pokonuje powoli kolejne stacje procesu ustawodawczego, w poniedziałkowej Rzeczpospolitej minister Anita Sowińska opisuje w wywiadzie, na jakim etapie są prace nad projektem, który najpóźniej we wrześniu powinien być zaprezentowany w Sejmie, by zdążyć opublikować ustawę przed wejściem w życie systemu w styczniu 2025 r.

Licencję otrzymały już spółki Zwrotka, PolKa i OK Operator Kaucyjny, na zezwolenie resortu oczekują jeszcze trzy spółki, jedna należąca do Remondis, druga założona przez koalicję 12 największych producentów napojów bezalkoholowych i wreszcie trzecia — założona przez trzy główne browary w Polsce.

 Najważniejsza konkurencja daleko w tyle. Spółka otrzymała zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce 17 lipca, ale dopiero teraz to ujawniła.

Kto założył społkę OK Operator Kaucyjny? 

Pozostało 92% artykułu
Biznes
Polski producent ceramiki inwestuje 15 mln hrywien w Ukrainie. Chce się tam rozwijać
Biznes
Producenci gier szykują się na gorącą jesień
Biznes
Marcin Idzik, PGZ: Połączymy siły, by robić amunicję
Biznes
Pracownicy KGHM więcej zarobią
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Biznes
Sprzedawcy aut i warsztaty samochodowe zadłużone na setki milionów złotych
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki