Najwyżej od 2020 r. znalazł się indeks obrazujący nasilenie problemów finansowych niemieckich firm – oblicza Weil, Gotshal & Manges, która przeanalizowała dane z blisko 4 tys. europejskich spółek giełdowych. Regionalny wskaźnik wzrósł do 5,8 punktu, przekraczając szczyt z ubiegłego roku, co nie napawa optymizmem, bo historycznie jego zwyżki poprzedzały o kilkanaście miesięcy fale niewypłacalności firm.
W trzecim kwartale przedsiębiorstwa w kłopoty wpędzały zwłaszcza rosnące stopy procentowe oraz koszty energii. Autorzy opracowania bazowali na wskaźnikach odnoszących się do takich kategorii jak płynność finansowa, rentowność, ryzyko modelu biznesowego, wyceny spółek, ich atrakcyjność inwestycyjna, a także kondycja rynku kapitałowego.
Z największym odsetkiem mających problemy borykały się Niemcy (w dalszej kolejności Wielka Brytania). To kolejne potwierdzenie, że będąca w ostatniej dekadzie – zwłaszcza wobec problemów południa Europy – motorem napędowym dla całej UE gospodarka znad Łaby przeżywa trudniejsze chwile. „Po tym jak w pierwszym kwartale gospodarka wpadła w recesję, produkcja przemysłowa w dalszym ciągu spada, a kluczowym problemem w dalszym ciągu są wysokie ceny energii. W wydatki konsumenckie uderzyła wysoka inflacja i głębokie oszczędności, po które sięgnęli niemieccy konsumenci” – czytamy w raporcie „Weil European Distress Index”.
Czytaj więcej
Aktywność w polskim przemyśle przetwórczym zmalała w październiku po raz osiemnasty z rzędu, ale mniej niż w poprzednich trzech miesiącach. Menedżerowie firm mają coraz silniejsze przekonanie, że recesja wkrótce się skończy.
Jak przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Niemcy jako jedyna z gospodarek rozwiniętych zanotują w tym roku spadek PKB, który wyniesie 0,3 proc. Oparta na przemyśle największa gospodarka Europy silnie odczuwa spadek globalnego popytu – zwłaszcza tego z Chin – co przekłada się na spowolnienie w inwestycjach. Pogorszenie koniunktury sprawiło, że ceny mieszkań spadały w pierwszym kwartale nad Łabą w nienotowanym nigdy wcześniej tempie 6,8 proc.