Rosja oskarżyła Ukrainę o to, że jej okręty znalazły się nielegalnie na wodach terytorialnych Rosji. Ukraina odrzuca te oskarżenia.
Aktualizacja: 26.11.2018 14:10 Publikacja: 26.11.2018 13:04
Foto: AFP
Rosja oskarżyła Ukrainę o to, że jej okręty znalazły się nielegalnie na wodach terytorialnych Rosji. Ukraina odrzuca te oskarżenia.
Okręty ukraińskie zostały ostrzelane i zajęte przez FSB. Czterech lub sześciu (według różnych źródeł) ukraińskich marynarzy zostało rannych.
W nocy z niedzieli na poniedziałek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy podczas którego prezydent Petro Poroszenko poinformował o planowanym wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie.
Ok. godziny 14 czasu polskiego Poroszenko podpisał dekret o wprowadzeniu stanu wojennego do 25 grudnia.
Kliknij tutaj, albo naciśnij F5, aby odświeżyć relację
22:56
22:31
- Nie wiemy, jakie plany ma agresor – mówi znany kijowski analityk wojskowy Ołeksij Arestowycz
22:20
Wielka batalia nie tylko o małe Morze Azowskie. Starcie okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej zagroziło bezpieczeństwu całego regionu.
22:02
Dekret Petro Poroszenki poparło 276 parlamentarzystów. W Radzie Najwyższej zasiada 450 osób.
21:36
Pod rosyjską ambasadą w Warszawie odbyła się manifestacja. Na miejscu pojawiło się ponad 100 osób.
Manifestacja odbyła się pod hasłem "Zatrzymać wojnę".
21:12
Stan wojenny będzie obowiązywać w 10 obwodach
20:39
Parlament Ukrainy zatwierdził dekret prezydenta o wprowadzeniu stanu wojennego
19:58
W internecie pojawiły się informacje na temat rannych marynarzy
19:55
- Ambasador Ukrainy w Polsce: ubiegamy się o to, aby Rosja nie tylko oddała ukraińskie okręty i wypuściła naszych marynarzy, ale też, żeby dopuściła, aby prawo międzynarodowe było tolerowane na Morzu Azowskim i Czarnym - powiedział w rozmowie z Polsat News Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce.
19:45
- Rosjanie liczą się tylko z silnymi. Myślę, że konieczne jest podjęcie wspólnych działań, nieidących w kierunku eskalacji konfliktu, ale jednak bardzo dokładnego zaznaczenia, że nie wolno naruszać integralności terytorialnej innego państwa i to jeszcze w dumnej, pięknej Europie. Odzew powinien być, moim zdaniem, przemyślany, ale też bardzo twardy - powiedziała w Waszyngtonie Beata Kempa.
19:23
Rosjanie twierdzą, że na pokładzie jednego z ukraińskich okrętów byli funkcjonariusze służb specjalnych Ukrainy. Poinformował o tym dyplomata w ONZ Dmitrij Polanski.
18:37
Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley powiedziała, że działania Rosjan na Morzu Azowskim były bezprawne. Podkreśliła, że takie sytuacje uniemożliwiają prowadzenie normalnych stosunków z Moskwą.
18:13
Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg powiedział po zakończeniu komisji NATO-Ukraina, że sojusz wzywa Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów i uwolnienia członków załogi.
17:56
Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas zaproponował, by jego kraj wspólnie z Francją był mediatorem w sprawie konfliktu
17:30
O dalszych losach ukraińskich marynarzy zdecyduje rosyjski sąd.
17:08
Prezydent Petro Poroszenko informuje, że stan wojenny ma trwać 30 dni, a nie jak początkowo planowano 60 dni. Jego decyzja nie wpłynie na zaplanowane na przyszły rok wybory prezydenckie.
16:57
16:26
Rosyjska gospodarka odczuła konflikt w Cieśninie Kerczeńskiej. Spadł kurs rubla i wartość akcji rosyjskich firm.
16:24
Ojciec jednego z zatrzymanych marynarzy poinformował, że jest dumny ze swojego syna
16:00
- W przypadku wojny nasze czołgi wejdą do Kijowa - mówi "Rzeczpospolitej" Igor Korotczenko, redaktor naczelny czasopisma „Nacjonalna Oborona" blisko związanego z Ministerstwem Obrony Rosji
15:57
Prezydent Petro Poroszenko poinformował o rozmowie telefonicznej z kanclerz Angelą Merkel.
15:49
Trwa posiedzenie Rady Najwyższej Ukrainy
15:35
15:21
Jutro konfliktem na Morzu Azowskim zajmą przedstawiciele krajów UE - poinformowali kierujący pracami Unii Europejskiej dyplomaci z Austrii.
15:13
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał przez telefon z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką.
– Wobec faktów, jakie miały miejsce, uważamy, że należy rozważyć i przedyskutować z sojusznikami na forum międzynarodowym zaostrzenie reżimu sankcyjnego wobec Rosji - poinformował szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski
15:06
Tymczasem kancelaria prezydenta Władimira Putina informuje o... spotkaniu z gubernatorem obwodu kirowskiego. Rozmowa dotyczyła opieki zdrowotnej i edukacji.
15:05
Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że konflikt na Morzu Azowskim nie powoduje, że zwiększa się zagrożenie dla Polski. Meldunki w sprawie Ukrainy przekazali ministrowi szef Sztabu Generalnego, dowódcy sił zbrojnych i dowódcy służb wywiadowczych.
15:02
Ukraińskie media podają, że w Radzie Najwyższej może nie zebrać się quorum niezbędne do wprowadzenia stanu wojennego. Wielu parlamentarzystów ma mieć problem z dotarciem do Kijowa ze względu na złe warunki atmosferyczne - informuje "The Independent".
14:55
Pod Radą Najwyższą gromadzą się sympatycy i członkowie organizacji skrajnie prawicowych, domagający się wprowadzenie stanu wojennego przez parlament - podaje AFP.
14:51
14:46
Na stronie prezydenta Ukrainy pojawiła się treść dekretu wprowadzającego stan wojenny na Ukrainie. Oto ona:
"Zgodnie z artykułem 107 Konstytucji Ukrainy, postanawiam:
1. Wprowadzić w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy z 26 listopada 2018 roku "Środki bezpieczeństwa mające zagwarantować suwerenność państwa i niepodległość Ukrainy i wprowadzające stan wyjątkowy na Ukrainie" (dokument załączony, tajny, oprócz artykułu 12 - jawnego).
2. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy ma nadzorować implementację decyzji Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, wprowadzoną przez ten dekret.
3. Dekret wchodzi w życie z dniem publikacji".
14:45
Komisja ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony ukraińskiej Rady Najwyższej jednogłośnie poparła wprowadzanie stanu wojennego do 25 stycznia. Rozporządzenie prezydenta Petra Poroszenki jednogłośnie poparli wszyscy członkowie komisji.
14:44
Rada Najwyższa, która musi zaakceptować dekret prezydenta o stanie wojennym zbierze się o godzinie 16.
14:43
14:28
Jaka broń z Polski trafia na Ukrainę? Pisze o tym Zbigniew Lentowicz.
14:25
14:20
Jeszcze dziś w Kijowie zbierze się Rada Najwyższa, która zdecyduje, czy prezydencki dekret wejdzie w życie. To pokłosie incydentu, który miał wczoraj miejsce na Morzu Azowskim. Rosyjskie okręty wojenne ostrzelały i zajęły trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej oraz ich załogi. Rannych zostało sześciu ukraińskich żołnierzy, w tym dwóch ciężko. Nie ma z nimi kontaktu.
14:15
Kraje Unii Europejskiej za pośrednictwem szefa RE Donalda Tuska zadeklarowały solidarność wobec Ukrainy, prezydent Polski Andrzej Duda sugeruje konieczność przedyskutowania z sojusznikami z UE i NATO wprowadzenie reżimu sankcyjnego wobec Rosji. Moskwa z kolei utrzymuje, że ukraińskie jednostki znalazły się na rosyjskich wodach terytorialnych oraz że była to prowokacja Kijowa. Szef rosyjskiego MSZ przekonuje, że ze strony ukraińskiej doszło do złamania umów i przepisów międzynarodowych, łącznie z Kartą ONZ.
14:10
W sprawie sytuacji na Ukrainie zbiera się nadzwyczajne posiedzenie RB ONZ.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Rosja oskarżyła Ukrainę o to, że jej okręty znalazły się nielegalnie na wodach terytorialnych Rosji. Ukraina odrzuca te oskarżenia.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie poinformowali Ukraińców o zgodzie na atakowanie celów w głębi Rosji bronią dostarczaną przez USA 12 listopada.
Hipersoniczny pocisk Władimira Putina przekazał Zachodowi prostą wiadomość: odejdźcie z Ukrainy, a jeśli tego nie zrobicie, poniesiecie konsekwencje – ostrzega Siergiej Markow, były doradca Kremla.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyjaśnił ostatecznie, jak wyglądała kwestia poinformowania USA z 30-minutowym wyprzedzeniem o wystrzeleniu pocisku balistycznego Oriesznik, który 21 listopada spadł na zakład przemysłu obronnego w Dnieprze.
Pocisk Oriesznik (po polsku słowo to oznacza leszczynę), który spadł na Dniepr 21 listopada, to nowy rosyjski hipersoniczny pocisk balistyczny średniego zasięgu. Co jeszcze o nim wiemy?
- Czekają nas dwa najgroźniejsze miesiące wojny Rosji z Ukrainą - oświadczył w węgierskim radiu premier Węgier, Viktor Orbán.
- Trzeba mieć świadomość tego, że ta wojna ma oddziaływanie o charakterze globalnym – oddziałuje i na gospodarki, i na poszczególne systemy polityczne - mówił w rozmowie z RMF FM senator, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, gen. Mirosław Różański.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
Donald Tusk leci w środę na szczyt przywódców państw skandynawskich i bałtyckich w Szwecji. Inaczej niż Węgry i Słowacja, to pewni sojusznicy, gdy zagrożenie ze strony Rosji narasta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas