Kandydaci z innych profesji, np. adwokatury, radców prawnych czy notariatu, będą zasilać szeregi Temidy rzadziej. Podstawową drogą dojścia do zawodu sędziego będzie aplikacja prowadzona przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.
Wraca asesor
To wszystko za sprawą noweli ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, która wejdzie w życie w środę 21 czerwca. Dzięki zmianie przepisów aplikant szkoły po zdanym egzaminie bez konkursu dostanie etat asesora. A potem także bez konkursu etat sędziego.
Jeśli odmówi pracy na stanowisku asesora albo zrezygnuje z niej w ciągu trzech lat po egzaminie, będzie musiał zwrócić stypendium, które pobierał przez całą aplikację. Obecnie wysokość stypendium na aplikacji specjalistycznej wynosi 3800 zł miesięcznie.
Mianowanie od ministra
Nowo powołani asesorzy będą orzekać w sprawach będących we właściwości sądów rejonowych. Z pewnych kategorii spraw zostaną jednak wyłączeni, np. z rozpoznawania zażaleń na postanowienia w przedmiocie umorzenia postępowania przygotowawczego.
Asesorzy, a więc sędziowie na próbę, otrzymają wszelkie atrybuty niezawisłości przysługujące pełnoprawnym sędziom. Jeśli przebieg ich służby nie będzie budził zastrzeżeń, ich kandydatury Krajowa Rada Sądownictwa przedstawi prezydentowi RP – już bez, obowiązkowego dotąd także dla absolwentów KSSiP, konkursu na wolne stanowisko sędziowskie.